Подсетник

Април - мај 2008

Штампа
субота, 02. август 2008.

Рубрика Подсетник садржи избор најважнијих вести из неког периода недавне историје Србије. Овај избор излази као редован садржај свезака НСПМ Анализа.

Уторак 1. април 2008.

Генерални секретар УН Бан Ки Мун саопштио је да Мисија УН на Косову и даље делује на основу резолуције 1244, која ће остати на снази док Савет не одлучи другачије.

Више од хиљаду радника краљевачког Магнохрома протестовало испред зграде Владе Србије због неисплаћених примања и проблема насталих неуспешном приватизацијом овог предузећа.

Среда 2. април 2008.

Међународни цивилни представник Питер Фејт одобрио је нацрт устава самопрокламоване Републике Косово.

Започело слање контигента од 140 тона хуманитарне помоћи из Русије, намењене српским енклавама на Косову и Метохији.

Четвртак 3. април 2008.

Хашки трибунал изрекао ослобађајућу пресуду бившем команданту ОВК и бившем косовском премијеру Рамушу Харадинају, који је био оптужен по 37 тачака, за отмице, заточавања, пребијања, мучења и убиства цивила, квалификована као злочини против човечности, и кршења закона и обичаја ратовања. По свим тачкама оптужнице ослобођен је и Идриз Балај док је трећеоптужени Лахи Брахимај осуђен на шест година затвора.

Влада Србије није усвојила Предлог споразума о сарадњи у области енергетике са Русијом, због противљења већине министара из ДС-а , који су сматрали да техничка влада о томе нема мандат да одлучује.

Петак 4. април 2008.

Компанија А-тек одустала од куповине РТБ-а Бор , пошто је претходно Агенција за приватизацију Републике Србије одбила њихов захтев да се продужи рок за уплату остатка од 316 милиона долара.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић и шеф делегације Европске комисије у Србији Жозеф Љоверас потписали финансијски споразум којим се Србији одобрава бесповратна помоћ у вредности од око 170 милиона евра.

Субота 5. април 2008.

Председник Србије Борис Тадић затражио је од Хашког тужилаштва да хитно уложи жалбу на ослобађајућу пресуду Рамушу Харадинају, јер је, како је рекао, та одлука „скандалозна и погрешна".

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је након састанка са генералним секретаром УН Бан Ки-Муном да је Генерални секретаријат УН прихватио захтев Србије да покрене званичну истрагу о насиљу које се догодило у Косовској Митровици 17. марта.

У сукобу две супротстављене муслиманске верске заједнице испред џамије у селу Трнави близу Новог Пазара повређено четворо људи.

Недеља 6. април 2008.

Владимир Путин и Џорџ Буш састали су се у Сочију, где су након разговора усвојили заједничка декларацију у којој се саопштава да Русија и САД “поново потврђују да се завршила ера када су једна другу сматрале непријатељем или стратешком претњом”.

Кандидат владајуће коалиције за председника Црне Горе Филип Вујановић победио у првом кругу председничких избора, са 51,2 одсто гласова изашлих бирача. Кандидат опозиционе коалиције Српска листа Андрија Мандић добио је подршку 21,3 одсто бирача, а лидер опозиционог Покрета за промене Небојша Медојевић 14,7 одсто.

Понедељак 7. април 2008.

Кабинет председника Скупштине Србије Оливера Дулића саопштио да неће бити заказана седница на којој би парламент разматрао енергетски споразум са Русијом.

Министар за КиМ Слободан Самарџић је изјавио да су п рипреме за одржавање избора на Косову у току, иако још нема одговора УНИМК-а на захтев Србије да се они организују.

Уторак 8. април 2008.

Високи представник ЕУ за спољну политику и безбедност Хавијер Солана изјавио је у Бриселу да би ЕУ требало да помогне проевропским снагама у Србији потписивањем ССП-а пре 11. маја, јер како је рекао, ако на изборима у Србији победи Томислав Николић, Ратко Младић неће бити испоручен Хагу.

Среда 9. април 2008.

Војислав Коштуница је изјавио је да се коалицији окупљеној око ДС не сме дозволити потписивање ССП-а, јер би се по њему тиме потписала независност Косова.

У Скупштини Београда потписан уговор о пројектовању и изградњи моста на Ади Циганлији, у вредности 118,6 милиона евра.

Четвртак 10. април

У Тужилаштву за ратне злочине потврђена вест да су бивши припадници ДБ-а Републике Српске планирали убиство тужиоца за ратне злочине Владимира Вукчевића и министара Драгана Ђиласа и Млађана Динкића .

Влада Србије званично раскинула уговор о приватизацији РТБ Бора са аустријским Атеком и одлучила да почне преговоре са другопласираном руском компанијом СМР Олега Дерипаске.

Министар за инфраструктуру Велимир Илић, обећао радницима краљевачког "Магнохрома", који су поново протестовали испред зграде Владе Србије да ће им прва рата дуговања бити исплаћена до 18. априла.

Петак 11. април 2008.

Шеф дипломатије Холандије Максим Верхаген изјавио да је Холандија спремна да одобри потписивање ССП са Србијом, под условом да његова ратификација сачека остварење пуне сарадње са Хагом

Портпарол УНМИК-а Свен Линдхолм изјавио да је УНМИК обавестио Слободана Самарџића да би се општински избори Србије на Косову сматрали нелегалним према Резолуцији 1244 Савета безбедности, али да би се парламентарни избори могли одржати.

Председник Савета за сарадњу с Хашким трибуналом Расим Љајић изјавио је да је Савет одлучио је да поднесе жалбу УН на ослобађајућу пресуду Рамушу Харадинају, као и захтев за истрагу о наводима из књиге "Лов" бивше главне тужитељке Трибунала Карле дел Понте.

Субота 12. април 2008.

Потпредседник српске владе Божидар Ђелић је изјавио да ће Србија тешко спречити улазак Косова у ММФ и Светску банку, будући да се о томе одлучује већином капитала земаља које су признале Косово .

Шеф УНМИК-а Јоахим Рикер изјавио да Влада Србије може да спроведе локалне изборе само у пет општина са српском већином , али не 11. маја, јер не постоје технички услови.

Недеља 13. април 2008.

Директор Управе царина Предраг Петронијевић изјавио је у интервјуу “Политици” да се цигарете из Србије шверцују у нове чланице ЕУ, јер су у Србији јефтиније.

Понедељак 14. април 2008.

Електропривреда Србије и руска државна компанија Интер Рао потписале су необавезујући Протокол о сарадњи, који предвиђа градњу нових производних капацитета у Србији.

Лидер Демократске странке Србије Војислав Коштуница изјавио је да између ДСС-а и СРС-а није постигнут споразум о прављењу заједничке владе Србије.

Уторак 15. април 2008.

Војислав Коштуница је изјавио да ће подржати потписивање Споразума са ЕУ, ако он буде допуњен реченицом која потврђује да је Косово саставни и неотуђиви део Србије .

Четвртак 17. април 2008.

Влада Србије једногласно донела одлуку да се на Косову и Метохији 11. маја одрже парламентарни и локални избори, без обзира на став УНМИК-а о том питању.

Заменик председника СРС Томислав Николић изјавио да грађани Србије очекују сарадњу радикала и ДСС после парламентарних избора.

Министар финансија Мирко Цветковић најавио да ће тендер за продају "Застава аутомобила" бити објављен најкасније до средине јуна, и навео да се за српску фабрику аутомобила интересује и италијански “Фијат”, под условом да Србија потпише ССП.

Субота 19. април 2008.

Поводом протокола који су потписали Предраг Бубало и руски министар за ванредне ситуације Сергеј Шојгу, у коме се наводи да ће ће обе стране настојати да се енергетски споразум ратификује до 11. маја, Борис Тадић је изјавио да ће споразум ратификовати новоизабрани парламент, а да ратификацију може да предложи техничка влада, одмах након избора.

Балистичар лабораторије ФБИ Стив Каспер сведочио путем конференцијске везе на суђењу за убиство гардиста Дражена Миловановића и Драгана Јаковљевића , и навео да војници нису извршили самоубиство, већ да их је убила трећа особа.

Недеља 20. април 2008.

Министар правде Душан Петровић изјавио да ће нови парламент усвојити закон који ће омогућити затворске казне за све политичаре који јавно не објаве своју имовину.

Понедељак 21. април 2008.

Бивши известилац УН за људска права у бившој Југославији Јиржи Динстбир изјавио је да никада не би признао независно Косово да је на месту српских политичара.

Уторак 22. април 2008.

У Букурешту потписан Споразум о удруживању компанија из Румуније, Србије и Хрватске, које ће учествовати у изградњи Паневропског нафтовода.

Среда 23. април 2008.

Европски комесар Оли Рен је, одговарајући на питање немачког листа “Келнише рундшау”, да ли Србија може у ЕУ а да не призна Косово, изјавио да су сви кандидати за пријем "обавезни на добросуседске односе". Поводом тога Војислав Коштуница је оценио да је ова изјава званичан став Брисела, и да Србија потписивањем ССП признаје независност Косова.

Портпарол ДСС Андреја Младеновић оптужио је Млађана Динкића да спречава усвајање енергетског споразума са Русијом, због договора да у том послу учествује и аустријска нафтна компанија ОМВ.

Четвртак 24. април 2008.

Влада Србије није на седници усвојила предлог да се енергетски споразум са Русијом упути на ратификацију у Скупштину Србије.

Амерички државни подсекретар за Европу и Евроазију Данијел Фрид изјавио је да ће НАТО наставити своју мисију на Косову јер је то "кључно, не само за Алијансу, већ и за УН и ЕУ

Петак 25. април 2008.

Министар инфраструктуре Велимир Илић је после разговора са руским министром енергетике у Москви изјавио да Србија може да очекује повлашћени статус у куповини нафтних деривате тек после ратификације актуелног енергетског споразума у Скупштини Србије

Заменик председника СРС Томислав Николић изјавио је да радикали више ни са ким неће разговарати о коалицијама док се не заврше избори, јер Војислав Коштуница није желео да каже грађанима каква их влада очекује после 11. маја.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић је изјавио да би, уколико Србија тужи неку од земаља ЕУ која је признала Косово, политичко условљавање за наставак европског пута Србије највероватније било везано за Косово .

Субота 26. април 2008.

Борис Тадић и Слободан Самарџић присуствовали ускршњој литургији у манастиру Високи Дечани на Косову.

Недеља 27. април 2008.

Члан изборног штаба ЛДП-а на Вождовцу Роберт Томаш оптужио директора РТС-а Александра Тијанића да га је физички напао након вербалног дуела у близини београдске Аутокоманде, док је Тијанић изјавио да је Томаша ударио јер је први вербално и физички нападнут.

Понедељак 28. април 2008.

МУП Србије саопштио да је у Москви ухапшен Станко Суботић Цане , један од главних осумњичених за шверц цигарета 90-тих година. Суботић је оптужен да је у шверцу учетвовао са још 14 сарадника, међу којима су и бивши директор царине Михаљ Кертес и Марко Милошевић.

Уторак 29. април 2008.

Потпредседник Владе Србије Божидар Ђелић и председавајући ЕУ Димитриј Рупел потписали у Луксембургу Споразум о стабилизацији и придруживању између Београда и Брисела. Церемонији потписивања су уз Бориса Тадића, присуствовали и Хавијер Солана, Оли Рен и Вук Јеремић . Министри земаља чланица ЕУ одлучили су да Србији понуде и Привремени споразум , као пратећи документ, на основу којег се Србији пружа могућност да користи скоро 90 одсто бенефиција на основу ССП-а и пре него што га ратификују све земље чланице Уније, али чија ће зависити од сарадње Србије са Хашким трибуналом.

Премијер Србије Војислав Коштуница оценио је да је потпис на ССП " противуставан и антидржавни чин и самим тим противправан и потпуно нелегитиман" и поручио да ће га нова влада и скупштина одмах поништити.

Европски комесар Оли Рен изјавио да је ССП са Србијом "статусно неутралан" јер се њиме не одређује статус Косова.

Среда 30. април 2008.

Министар економије Млађан Динкић и потпредседник Фијата Алфредо Алтавила потписали су у Београду Меморандум о разумевању, стратешкој сарадњи и заједничком улагању , који предвиђа формирање заједничке компаније у којој би торинска фабрика имала 70 одсто, а држава Србија 30 одсто власништва.

Шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је рекао да је "боље и касније поптисати ССП, него никада", али да би било много боље за европску безбедност да је Споразум потписан раније.

Руска компанија СМР саопштила је да одустаје од куповине комбината РТБ Бор, јер им је, како је саопштено, Агенција за приватизацију тражила да измене понуду.

Четвртак 1. мај 2008.

Хашко Тужилаштво поднело жалбу на ослобађајућу пресуду некадашњем вођи Ослободилачке војске Косова Рамушу Харидинају , у којој се тражи понављање суђења.

Министар иностраних послова Русије Сергеј Лавров изјавио је у Лондону да идеје које се покрећу ван оквира мандата из Резолуције 1244 Савета безбедности УН не могу бити успешне, и да политика формирања оружаних снага на територији Косова неће успети.

На првомајском протесту који је организовао Савез самосталних синдиката Србије наведено да социјално раслојавање никада није било толико изражено и да се никада у новијој историји Србије нису толико угрожавала основна радничка права.

У Цркви светог Марка у Београду служен је парастос жртвама акције “Бљесак”, у области Западне Славоније.

Петак 2. мај 2008.

Београдске улице облепљене плакатима организације „Фамилија србских навијача“, на којима је преко фотографије на којој су Борис Тадић и Божидар Ђелић исписано „државни непријатељи“, а поред њихових, стоји и слика Пунише Рачића, посланика у парламенту Краљевине СХС који је убио Стјепана Радића.

Субота 3. мај 2008.

На свечаности " Нови српски пасош - ново лице Србије", најзаслужнијим грађанима подељена прва 204 нова пасоша Србије.

Недеља 4. мај 2008.

Велимир Илић је изјавио да је потписивањем ССП-а са ЕУ, нестала шанса за постизборну колаицију са ДС-ом, и да ће "народњачка коалиција" потражити партнера међу радикалима .

Одлазећи председник Русије Владимир Путин упутио писмо Војиславу коштуници , у коме је поручио да Србија може рачунати на чврсту подршку Русије у политици према Косову.

Понедељак 5. мај 2008.

Организација за заштиту људских права "Хјуман рајтс воч" саопштила да поседује додатне информације и документацију које у великој мери подупиру тврдње о отмицама, прекограничним пребацивањима са Косова у Албанију и вађењу и продаји људских органа, које је бивша тужитељка Хашког трибунала Карла Дел Понте, објавила у књизи "Лов: Ја и ратни злоцинци".

Председник Србије и ДС Борис Тадић одбацио је оптужбе да је ССП фалсификат и нагласио да његово потписивање не значи признавање независности Косова и Метохије.

Председник Владе Србије Војислав Коштуница и шеф за мировне операције УН Жан Мари Гено сагласили су се у Београду да се мора поштовати важећа Резолуција 1244, а Гено се заложио да се у договору са Београдом нађу практична решења у функцији мира и сигурности на Косову и Метохији.

Поводом 160 година Мајске скупштине и проглашења Српске Војводине, у Сремским Карловцима одржана свечана седница Скупштине Војводине.

Уторак, 6. мај 2008.

Потпредседник Фијата Алфредо Алтавила и градоначелник Крагујевца Верољуб Стевановић потписали су Меморандум о разумевању, којим се торинска фабрика аутомобила ослобађа плаћања локалних такси и пореза у наредних 10 година. Меморандум предвиђа и бесплатно уступање земљишта Фијату за случај проширења производних капацитета.

Белгијски министар спољних послова Карел де Гухт изјавио је Тањугу да званични Брисел сматра да је прошле недеље у Луксембургу потписао Споразум о стабилизацији и придруживању са Србијом без Косова и Метохије.

Поводом Гухтове изјаве, министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић оценио је да његова изјава потврђује став ДСС-а и премијера Србије да је потписивањем Споразума потписана независност Косова и Метохије. Насупрот томе, министар спољних послова Србије Вук Јеремић је изјавио да се у Споразуму са ЕУ Косово и Метохија јасно третирају у складу са резолуцијом 1244, и да је изјава шефа белгијске дипломатије дата у унутрашњеполитичке сврхе.

Среда 7. мај 2008.

Полагањем свечане заклетве у Кремљу, Дмитриј Медведев преузео функцију председника Русије.

Потпредседник Европске комисије Жак Баро уручио је у Београду српском председнику Борису Тадићу "мапу пута" за либерализацију визног режима са Србијом.

Четвртак 8. мај 2008.

Заменик председника СРС-а Томислав Николић изјавио да очекује разговоре са ДСС-ом о влади већ 12. маја ујутру, и додао да је Војиславу Шешељу место у влади.

Петак 9. мај 2008.

Влада Србије на седници усвојила је предлоге Споразума о стабилизацији и придруживању, и споразума Србије и Русије у области енергетике.

Председник Одбора за спољне послове руске Думе Константин Косачов је у разговору с Борисом Тадићем истакао да Русија у потпуности подржава потписивање ССП, као и напоре Србије да постане пуноправни члан ЕУ.

Окружни суд у Новом Саду одлучио је да пилоту бивше ЈНА Емиру Шишићу одобри молбу за условни отпуст.

Амбасадор Француске Жан-Франсоа Терал изјавио је да се одлука 17 чланица ЕУ да издају бесплатне визе за одређене категорије грађана Србије већ примењује у амбасади у Београду.

Субота 10. мај 2008.

Држављани Србије који бораве у Великој Британији, Канади, Сједињеним Америчким Државама и Португалији гласали на парламентарним изборима.

РИК саопштила да је изборни материјал достављен на Косово , и да ће се гласање 11. маја обавити на законит начин.

Према подацима Института за истраживање тржишта , укупне девизне резерве Србије у марту ове године достигле су износ од 16,5 милијарди долара , док је спољни дуг Србије крајем фебруара достигао је 26,9 милијарди долара , што је два пута више у односу на 2000. годину.

Недеља 11. мај

Одржани парламентарни и општински избори у Републици Србији, као и први круг избора за скупштину Аутономне покрајине Војводине.

Понедељак, 12. мај 2008

РИК саопштила да је на изборима за скупштину Србије листа “За европску Србију” освојила је 38,44 одсто гласова, или 102 мандата, док је СРС освојила 29,36 одсто гласова, или 78 мандата у Скупштини Србије. За коалицију ДСС-НС гласало је 11,59 одсто бирача, што је 30 мандата, коалиција СПС-ПУПС-ЈС освојила је 7,60 одсто гласова грађана и 20 мандата, а ЛДП 5,24 одсто гласова бирача или 13 мандата. Према подацијма РИК-а, бошњачка коалиција освојила је 0,92 одсто гласова, што су два мандата, а мађарска коалиција 1,83 одсто, односно четири мандата. Коалиција Албанаца прешевске долине добила је 0,39 одсто, односно један мандат у Скупштини Србије.

Градска изборна комисија саопштила да је листа "За европски Београд" освојила је 40,44 одсто гласова, СРС 31,74 одсто, саопштила, коалиција ДСС-НС 12,12 одсто, ЛДП 7,95, а коалиција СПС-ПУПС-ЈС 5,26 одсто гласова.

У првом кругу избора за Скупштину АП Војводине, највећи борј гласова бирача однела је листа "За европску Војводину"

Заменик председника СРС Томислав Николић изјавио је да ће Србија имати владу СРС-ДСС-СПС са још неким мањинама или ће бити нових избора.

Лидер ДСС-а Војислав Коштуница изјавио поводом склапања постизборних коалиција да су разлике између ставова ДСС-НС и странака око ДС-а непремостиве.

Носилац изборне листе “За европску Србију” Борис Тадић је упозорио странке које су, како је рекао, изгубиле на изборима да се "не играју вољом градјана" и покушају да формирају владу која би Србију вратила у деведесете године.

Лидер СПС Ивица Дачић изјавио је да је коалиција СПС-ПУПС-ЈС једини прави победник избора на кога нико није рачунао, и поручио да је ово 'велики повратак СПС-а на политичку сцену Србије.

Уторак 13. мај 2008.

Председник ДС Борис Тадић изјавио је да почиње неформалне преговоре са појединим партијама које се залажу за стабилну, економски просперитетну владу која ће водити земљу у ЕУ и чувати Косово у оквиру Србије.

Заменик председника Српске радикалне странке Томислав Николић изјавио је да је са Војиславом Коштуницом договорио четири принципа рада коалиционе владе, који ће бити понуђен СПС-у. Функционер ДС-а Божидар Ђелић наговестио је могућност коалиције ДС са СПС и одбацио могућност коалиције са ДСС-ом.

Среда 14. мај 2008.

Председник СПС-а Ивица Дачић изјавио је да за коалицију окупљену око СПС-а нису спорни принципи које је изнео лидер ДСС-а. Борис Тадић изјавио је да је ДС-у потпуно прихватљива СПС као партнер у влади.

Четвртак, 15. мај 2008.

Функционер СРС Драган Тодоровић изјавио је да су СРС, ДСС и коалиција окупљена око СПС постигле "принципијелан договор" о функционисању градске власти у Београду.

Субота 17.мај 2008.

У саопштењу Светог Архијерејског Сабора Српске Православне Цркве се наводи да је, услед спречености Његове Светости Патријарха српског Г. Павла који се већ дуже времена налази на лечењу на ВМА, Свети архијерејски синод преузео на себе сву власт, дужности и обавезе српског патријарха.

Недеља 18. мај 2008.

Функционер СРС-а Драган Тодоровић изјавио је да је Војислав Шешељ сагласан са постигнутим договором 'народњачке коалиције' и СРС о формирању Владе и коалицијама на локалном нивоу.

Према речима члана Координационог тима ПТТ Србије Данијеле Митровић , од 28. јануара када је почео упис у поштама, за бесплатне акције шест државних компанија пријавило се 3.188.045 грађана, а око 17.000 се одрекло хартија од вредности.

Понедељак 19. мај 2008.

Лидер ДС Борис Тадић изјавио је да је Србији потребна социјално одговорна влада, формирана на бази националног помирења , и да је његов посао је да се политичке снаге које су водиле Србију пре и после након 2000. обједине око заједничких циљева.

Лидер Г17 плус Млађан Динкић саопштио је да Г17 плус неће учествовати у влади ако буде постигнут договор са СПС само на републичком нивоу, а не и на нивоу Београда.

Председник Јединствене Србије Драган Марковић Палма изјавио је да ЈС неће улазити у коалицију са ДСС-ом и НС-ом у колико буде поништен ССП са ЕУ.

Суђење групи Станка Суботића Цанета, оптуженој за шверц цигаретама током деведестих година, почело је у Посебном одељењу Окружног суда у Београду, у одсуству Суботића, који се налази у екстрадиционом притвору у Русији.

Уторак 20. мај 2008.

Лидери СРС-а, ДСС-а и СПС-а договорили се да страначки органи све три партије потврде одлуку о формирању градске власти у Београду.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић уложио је вето на завршни документ самита југоисточне Европе који се одржава у бугарском летовалишту Поморју, јер се у наведеном документу Косово помиње у контексту који би могао да сугерише да је реч о независној држави.

Министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић изјавио је да су локални избори на Косову одржани на демократски и миран начин и додао да ће скупштине бити највиши органи општина, а да ће у општинским структурама ће бити формирани и извршни одбори.

Среда 21. мај 2008.

Делегација Србије напустила је самит Процеса сарадње у југисточној Европи, због одлуке да се шефу дипломатије Косова Скендеру Хисенију дозволи да се обрати скупу.

Војислав Шешељ изјавио у Хагу да Звездан Јовановић, осуђени убица премијера Србије Зорана Ђинђића, заслужује "славу Гаврила Принципа у српској историји".

У београдској Арени одржано прво полуфинале такмичења за песму Евровизије.

Чешка влада признала је независност Косова, саопштио чешки премијер Мирослав Тополанек.

Петак, 23. мај 2008.

Делегација СПС-а разговарала је с председником Социјалистичке интернационале Јоргосом Папандреуом о могућностима сарадње СПС-а и те међународне асоцијације.

Прво општинско тужилаштво покренуло је поступак против “Курира", "Преса" и "Вечерњих новости", због објављивања порнографских фотографија, на којима су приказане малолетне особе, жртве малтретирања.

Субота 24. мај 2008.

Полиција ухапсила две особе из Прешева , на чијем имању је пронађена већа количина тешког наоружања, као и пропаганди материјал некадашњих терористичких организација које су деловале на Косову и југу централне Србије.

Загребачки Јутарњи лист, позивајући се на словеначки пословни дневник “Финанце”, објавио је да се Мирослав Мишковић, налази се на трећем месту листе десет најбогатијих становника света према критеријуму висине бруто домаћег производа (БДП) земаља из којих сваки од њих долази. Мишковићево богатство се процењује на две милијарде долара, што је 0,35 одсто БДП Србије.

Недеља 25. мај 2008

У другом кругу избора за скупштину АП Војводине, убедљиву победу однела листа " За европску Војводину, ДС, Г17 плус - Борис Тадић"

Председништво СПС-а прихватило је предлог коалиционог споразума са радикалима и "народњацима" у Београду, изјавио је Ивица Дачић.

Виктор Рутер, портпарол Мисије Европске уније за Косово (Еулекс) изјавио је да мисија неће моћи да започне 15. јуна како је то било предвиђено, због међународног политичког оквира и техничких проблема на терену.

Завршено 53. такмичење за "Песма Евровизије, на коме је победио представник Русије Дима Билан . На другом месту нашла се Украјина, док је трећа представница Грчке. Представница Србије Јелена Томашевић са песмом "Оро" је заузела шесто место.

Према подацима Републичког завода за статистику , Нови Београд, са просечном нето зарадом запослених од 52.633 динара, био је у априлу општина са најбољим платама у Србији, док су најслабије били плаћени запослени у Белој Паланци , са просеком од 11.212 динара.

Кућу цвећа и гроб председника Социјалистичке Федеративне Републике Југославије Јосипа Броза Тита, посетило поводом 25. маја, Дана младости и Титовог рођендана више хиљада људи.

Понедељак, 26. мај 2008. Италијански министар иностраних послова Франко Фратини изјавио је после састанка министара иностраних послова ЕУ и одбране у Бриселу да је " неопходно радити како би се видело размештање мисије Еулекс на терену током септембра и октобра".

Градски одбор СПС-а усвојио Предлог коалиционог споразума са СРС-ом и коалицијом ДСС-НС о формирању градске власти у Београду. Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је у Бриселу, након састанака са шефовима дипломатије ЕУ, да је за Унију апсолутно прихватљива нова Влада Србије коју би формирали блок "За европску Србију" и СПС.

Уторак 27. мај 2008.

У Хагу започео процес који се води против Србије под оптужбом за геноцид, по тужби Хрватске, уз настојање правног тима из Београда да докаже ненадлежност суда по овој оптужби. Маја Трбојевић и Јована Петровић, девојке са снимка "Косово за патике" осуђене су на по десет месеци затвора, условно на четири године, због крађе током протеста "Косово је Србија".

Среда 28. мај 2008.

Министар спољних послова Србије Вук Јеремић изјавио је на састанку Јадранско-јонске иницијативе рекао да је Хрватска одговорна за етничко чишћење Срба током хрватске акције "Олуја" 1995. године и изразио жаљење што је Хрватска признала Косово.

Представници СРС, коалиција ДСС-НС и СПС-ПУПС-ЈС потписали су у Београду коалициони споразум о формирању градске власти.

Милутин Мркоњић изјавио да је предуслов СПС-а за формирање владе престанак прогона породице Милошевић и ослобађање бившег директора РТС-а Драгољуба Милановића .

НБС саопштила је да је инфлација већ достигла горњу границу , и да ће због великих инфлаторних притисака додатно пооштрити мере монетарне политике и повећати референтну каматну стопу.

Четвртак, 29. мај 2008.

Председник Скупштине града Београда Зоран Алимпић заказао је конститутивну седницу новог сазива скупштине за 14. јул. Алимпић је изјавио да се 'све одвија у законским роковима' и да није реч о одуговлачењу .

Заменик председника СРС Томислав Николић рекао је да неће бити "неког грубог, бруталног поништавања ССП-а, већ да ће нова влада преговарати и тражити да се у ССП убаци амандман са реченицом да је Косово у Србији.

Портпарол генералног секретара УН Брендан Варма изјавио је да ће УН, у складу са резолуцијом 1244, остати на Косову у Метохији све док Савет безбедности не донесе другачију одлуку.

На заједничком скупу Европског парламента и Скупштине Косова у Бриселу одбачени грчки амандмани на текст декларације скупа који негирају независност Косова.

Известилац за Србију у Европском парламенту Јелко Кацин изјавио је да је састанак представника ЕП и косовске скупштине означио признавање независности Косова, пошто је на том скупу први пут истакнута застава "независног Косова".

Генерални секретар УН Бан Ки Мун предложио је у писму председнику Србије Борису Тадићу споразум о деловању УНМИК-а на Косову након ступања на снагу новог Устава 15. јуна, којим је између осталог предвиђено да полиција у северним деловима Косова, настањеним српском већином, буде под командом УНМИК и под власти УН. У области судства, према предлогу писма, предвиђа се могућност стварања додатних општинских и окружних судова у регионима са српском већином који би требало да функционишу у оквиру јединственог судског система Косова.

Петак 30. мај 2008.

Председник судског већа Жупанијског суда у Загребу Марин Мрчела саопштио је да је Првооптужени за злочине у Медачком џепу Рахим Адеми ослобођен је оптужбе, док је другооптуженом Мирку Норцу досуђена казна од седам година затвора.

Председник Владе Србије Војислав Коштуница оценио је да одлука о заказивању конститутивне седнице новог сазива скупштине Београда за 14. јул представља подривање демократског поретка у земљи и прети увођењем Србије у велику кризу.

Потпредседник ДСС Србије Александар Поповић изјавио је данас да је та странка "примила к знању" одлуку ДС о прекиду сарадње две партије, коју је саопштио функционер демократа Оливер Дулић.

 

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]