петак, 13. септембар 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Коментар дана

И то је Босна

PDF Штампа Ел. пошта
Драгиша Спремо   
уторак, 14. јул 2009.
– Трагом једне несвакидашње иницијативе у РС –

Сведена на неколико речи и огољена на просте чињенице које указују на суштину ствари, актуелна вест из БиХ и Републике Српске гласи: Незадовољни одлуком Народне скупштине РС, којом је изостављен префикс „босански“ у називима градова Брод и Костајница, као и званичним ставом Уставног суда РС да тиме није повређен витални национални интерес Бошњака, парламентарци бошњачке националности најавили су да неће учествовати у раду Већа народа НС РС, чиме би наступила потпуна блокада законодавне делатности Скупштине, јер ни једна тако донесена одлука не би имала законску снагу и не би се могла примењивати.

Да све буде још занимљивије, непосредни покретач ове иницијативе је актуелни подпредседник СДА БиХ Адил Османовић, који је у исто време и потпредседник Републике Српске, што значи да је члан најужег државног руководства у РС. На заједничком састанку у Бања Луци Бошњаци су затражили од високог представника Валентина Инцка да својом одлуком врати одредницу ''босански'' испред назива Брода и Костајнице. Османовић и Клубови Бошњака такође истичу да не подржавају метод прегласавања на нивоу државе и захтевају да се принцип доношења одлука примењује на исти начин у оба ентитета.

Како овај необичан потез коментаришу у Народној скупштини РС?

Игор Радојичић, председник НС, каже:

- Евентуални нерад Вијећа народа РС представљао би покушај блокаде РС, њене законодавне, али и извршне власти. Вијеће народа има Уставом прописано, не само право, већ прије свега обавезу, да као законодавни орган у РС разматра акте уснековојене у Народној скупштини РС и да оцјењује евентуалну повреду виталног националног интереса. Прекид рада законодавног органа, такође и извршног, не постоји ни у теорији (у Уставу или законима) ни у пракси. А ако има политичког неслагања и неко не жели даље да ради у законодавном органу, он може да поднесе оставку на своју дужност, али не може да блокира рад институције.

Радојичић наглашава да је уставно неутемељена и неприхватљива најава Клуба Бошњака у Већу народа РС да би, због политичких разлога, тај клуб могао да обустави рад и тиме блокира законодавну активност у Скупштини.

- Неслагање било кога са појединим одлукама уставних судова не значи право на неуставно или незаконито понашање, какав би покушај обуставе рада Вијећа народа засигурно био.

Практичне последице онога што најављују Бошњаци биле би заустављање свих аката који се усвоје у Народној скупштини РС. У овом тренутку то би значило блокаду ребаланса буџета РС за 2009. годину, блокада одлуке о споразуму са Међународним монетарним фондом, стопирање и других закона, што не може да буде од користи ни за једног грађанина РС, али може бити јак удар на РС у целини.

Радојичић подсећа да је парламент више пута изражавао своје незадовољство појединим одлукама Уставног суда БиХ или РС, попут одлука које су се односиле на укидање или неприхватање симбола РС, али је и оне са којима се није слагала проводила и није јој "падало на памет" да угрози владавину права, прекине да обавља своје Уставом прописане обавезе и тиме угрози РС.

Радојичић је на крају позвао бошњачке делегате у Већу народа РС да наставе са извршавањем својих Уставом прописаних обавеза и ничим не доведу у питање нормално функционисање државних органа у РС.

 

Од истог аутора

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, Рио Тинто отворити рудник литијума у долини Јадра?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер