Početna strana > Rubrike > Komentar dana > "Danke Hrvatska"
Komentar dana

"Danke Hrvatska"

PDF Štampa El. pošta
Nikola Tanasić   
nedelja, 25. januar 2009.

Sećate se vica o Hrvatskom nacionalisti koji, nastojeći da dokaže da Srbi nisu ništa bolji od Hrvata, odlazi u Beograd i uzaludno pokušava da izazove reakciju na svoje hrvatsko prisustvo? Nije vic, videli smo sve to nebrojeno puta. Koliko danas, srpska prestonica puna je automobila sa registarskim oznakama iz Zagreba, Šibenika, Splita. Možda je tu i poneko iz Zadra. Ovim tablicama vizuelno dominira hrvatska šahovnica, po nekima ustaški simbol, a svakako grb pod čijim su okriljem od srpskog stanovništva brutalno očišćeni svi navedeni hrvatski gradovi, uz dodatak velikog broja srpskih, poput Petrinje, Gračca, Drniša ili Knina.

Građani Srbije, međutim, do sada nisu pokazali naročitu sklonost da svoje eventualne nesimpatije prema Hrvatima i njihovim državnim simbolima manifestuju uništavanjem hrvatske imovine ili maltretiranjem njihovih građana. Štaviše, prema podacima Komesarijata za izbeglice, na teritoriji Beograda prebiva preko 70.000 prognanika iz Hrvatske (nešto manje od stanovništva, recimo, Zadra), pa niko od njih nije došao na ideju da svoju „razdraženost“ simbolima države koja je sprovela najmasovnije etničko čišćenje u Evropi posle II svetskog rata manifestuju bilo uništavanjem hrvatskih automobila, bilo ugrožavanjem hrvatskih građana, bilo peticijama gradskim vlastima da se sa ulica uklone vozila sa hrvatskim oznakama, makar za vreme godišnjica masakra u Gospiću, Medačkog džepa, ili „Oluje“.

Građani Zadra, međutim, imaju znatno tananiji senzibilitet i njihove krhke psihe ne mogu podneti da se u „njihovon lipon gradu“ zavijori zastava omraženog arhineprijatelja. Građani Zadra su, prosto, silno postradali u ratu i njihova nežna duševnost ustreperi pri pogledu na kleto znamenje, koje ih podseća kako se u Zadar '91. godine padobranom spustilo 11.000 srpskih agresora od kojih se hrabro i domoljubivo stanovništvo ovog ponosnog grada uz nadljudske napore odbranilo, a zlikovačke okupatore zadarskih stanova i kuća jednom za svagda oteralo u Srbiju, „odakle su i došli“. Svestan dubokog duhovnog bola i patnje koju sećanje na ovu nemilu epopeju nanosi njegovim sugrađanima, gradonačelnik Zadra naložio je da se inkriminisani simbol ukloni.

Nema veze što je u pitanju jedna od zastava zemalja učesnica Svetskog prvenstva u rukometu, čiji je Hrvatska domaćin. Dobro građana je uvek na prvom mestu, pa su preventivno uklonjene sve zastave i problem rešen. Povređeni Zadrani su mogli mirno da se raziđu kućama, i zaborave da se u njihov grad vratio mrski okupator. Usput su olupali jedan auto vršačkih registracija – da ih ne podseća.

I kako se stvar završila? Reprezentacija Srbije pojavila se u sportskoj hali u Zadru, uz zvižduke odslušala „Bože pravde“ i odigrala nerešeno protiv reprezentacije Nemačke. To je sasvim solidan rezultat, s obzirom da su Nemci aktuelni svetski prvak. A i igrali su na domaćem terenu. Nadajmo se samo da im nije bilo previše neprijatno što su ih mesni navijači, u skladu sa svojim ideološkim sklonostima, očigledno pobrkali sa nekom drugom Nemačkom iz nekog drugog vremena.

 

Od istog autora

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner