Početna strana > Rubrike > Komentar dana > Da ne budemo kao oni
Komentar dana

Da ne budemo kao oni

PDF Štampa El. pošta
Aleksandar Nedić   
utorak, 03. avgust 2010.
Zajedno sa mojim prijateljima (nažalost, neki više nisu među živima) pre dvadeset godina posetili smo Ravnu goru, planinu koja u srpskom narodu budi ponos, junaštvo i dostojanstvo. Planinu na kojoj je pukovnik Draža Mihailović sa svojim saborcima rekao "ne" nacizmu, fašizmu, robovanju i okupaciji.

Od mog prvog odlaska na Ravnu goru imao sam velika očekivanja da će ta planina postati mesto obeležavanja srpske hrabrosti, antifašizma i prkosa svemu što je mračno i nazadno. Mesto gde će moći da se pokloni senima generala Mihailovića i njegovih palih saboraca. a šta smo dobili?

Dobili smo mesto gde jedna stranka pravi svoje godišnje okupljanje pristalica kako bi pokret generala Mihailovića mogla da iskoristi za propagandu svoje politike koristeći i prisvajajući pokret kao svoj politički projekat.

Dobili smo mnoštvo mladića i devojaka (nažalost, i starijih ljudi) koji svojim izgledom propagiraju izgled pripadnika Jugoslovenske vojske u otadžbini onako kako ih je prikazivao i kako ih, nažalost, i danas na našim televizijama prikazuje komunističko-mondijalistički savez u partizanskim filmovima. Kao bradate, pijane protuve koje na sve liče samo ne na ljude.

Dobili smo i mladiće u crnim uniformama koji su nekoliko godina unazad činili stroj počasne garde odeveni u sivomaslinaste uniforme kakve su zapravo i nosili pripadnici Jugoslovenske vojske u otadžbini.

Kada bi se ti momci malo bolje zagledali u istoriju, uvideli bi da pripadnici pokreta generala Mihailovića nikada nisu nosili crne uniforme i da su se upravo protiv takvih i borili (Francetićeve crne legije, italijanski fašisti, nemačke pancer jedinice). Crna uniforma nije ono što treba nositi na Ravnoj gori.

Planina srpskog ponosa pretvorena je u vašarište, a plemenita nastojanja da se dostojanstveno ukaže čast slobodarskom duhu jednog naroda izobličena u najobičniju pijacu ukrašenu roštiljem i šatrama, te novokomponovanom i svetskom muzičkom ponudom po svetskim cenama.

Zbog čega ugledni poštovaoci lika i dela generala Mihailovića, jedne parlamentarne stranke koja sebe naziva ravnogorskom, nije bila u stanju da ni posle dvadeset godina svog postojnja pokrene zahtev za rehabilitaciju pripadnika ravnogorskog pokreta kao i samog generala?

Zašto, iako je imala gradonačelnike u mnogim gradovima Srbije, pa i u samom Beogradu, nije izdejstvovala da se neka ulica u tim gradovima nazove po generalu Mihailoviću?

Zašto nije izdejstvovala da se kuća u Beogradu gde je živeo general Mihailović obeleži spomen-pločom,  već se čekalo da to neko drugi uradi pa da se taj uspeh prisvoji?

Mnogi od nas (među njima i ja) kukaju na poplavu "partizanskih filmova" na javnom servisu, pa se postavlja pitanje zašto se neko nije potrudio da snimi dokumentarni film o događajima tokom Drugog svetskog rata i učešću Dražinog pokreta u njemu.

Mnogi će reći da za to nema novca. Ali, ako se skupilo za spomen-dom na Ravnoj gori, za mnoga pisanija sumnjivog kvaliteta i istinitosti, onda bi se našlo i za film o pokretu generala Mihailovića.

Zašto se, ako se toliko voli Ravna gora i general Mihailović, ne pomogne Jeftiću oko skupljanja imena članova JVUO ili Samardžiću prilikom pisanja i prikupljanja dokumentacije o samom pokretu.

Izneo sam samo neka zapažanja o tome šta treba promeniti kako bi slika četničkog pokreta dobila ram koji joj pripada, a pripadnici  pokreta stekli zasluženi ugled. Samo od nas i našeg ozbiljnog stava prema ovom problemu, a to je krivotvorenje istine, zavisi da li ćemo ispraviti istorijsku nepravdu, koja nam je silom i našim sopstvenim nemarom tako bolno naneta.

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner