петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Званичница Европске агенције за лекове Криста Виртхумер-Хохе: Чланице ЕУ да не одобре коришћење руске вакцине против коронавируса
Хроника

Званичница Европске агенције за лекове Криста Виртхумер-Хохе: Чланице ЕУ да не одобре коришћење руске вакцине против коронавируса

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 08. март 2021.

 Брисел -- Висока званичница Европске агенције за лекове Криста Виртхумер-Хохе апеловала на чланице ЕУ да не одобре коришћење руске вакцине за хитну употребу.

Она је истакла да би пре тога агенција требало потпуно да испита њену безбедност и ефикасност, јавио је Гардијан.

"Потребна нам је документација на основу које бисмо донели процену. Немамо тренутно податке о вакцинисаним људима, то је непознаница. Зато бих апеловала на земље ЕУ да не одобре вакцину Спутњук за хитну употребу", рекла је Виртхумер-Хохе за аустријску телевизију ОРФ.

Она није одбацила да постоји могућност да се Спутњик појави у понуди за вакцинацију у земљама ЕУ. "Али, пре тога је неопходно да се уради експертиза, коју је ЕМА отпочела. Подаци који стижу од руског произвођача ће бити прегледани по европским стандардима за квалитет, безбедност и ефикасност. Уколико све прође, вакцина ће бити одобрена", додала је Виртхумер-Хохе.

Спутњик В је већ одобрен или је близу одобравања у три земље ЕУ - Мађарској, Словачкој и Чешкој - а званичници Европске уније су рекли да би Брисел могао да почне преговоре са произвођачем вакцине уколико најмање четири државе затраже то, апрошле недељеи покренута та процедура.

ЕМА ће размотрити и употребу америчке вакцине Џонсон и Џонсон, а специјалан састанак поводом одобрења ове вакцине биће одржан 11. марта. "Очекујемо позитивну процену и да ће Европска комисија врло брзо одобрити употребу вакцине", додала је висока званичница Европске агенције за лекове.

Подсетимо, ЕУ је у старту запала у пробелм са вакцинацијом свог становништва због проблема са Астразенеком од које је наручена огромна количина вакцина против коронавируса, а која није стигла.

Иако се руска компанија која стоји иза вакцине Спутњик В понудила да помогне ЕУ слањем 100 милиона доза вакцина, Брисел је то одбио. Међутим, како се корона разбуктава Унијом, пунећи болнице и преко капацитета издржљивости, неке чланице ЕУ су Бриселу окренули леђа и почели да траже спас који су видели у руској вакцини. Мађарска је има одвано, као и кинеску, а Словачка, Чешка и Пољска траже Спутњик по хитном поступку.

И Себастијан Курц је такорећи забио нож у леђа Бриселу јер је с Данцима отишао у Израел и договорио да те три земље заједнички раде на развоју вакцина које ће итекако бити потребне због све већег броја мутација ковида-19.

Немајући куд, ЕМА је покренула поступак регистрације руске вакције, али ће по свему судећи, и тај процес ићи преспоро. А бројеви само расту.

(Б92-Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер