четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жозеп Љоверас: Србија чланица ЕУ у наредној деценији
Хроника

Жозеп Љоверас: Србија чланица ЕУ у наредној деценији

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. април 2009.

ВАЉЕВО – Шеф делегације Европске комисије у Београду Жозеп Љоверас изјавио је да ће Србија постати пуноправна чланица Европке уније (ЕУ) током наредне деценије и истакао да до тада Србија мора да настави са реформама на свим пољима.

Током посете делегације 22 амбасадора земаља чланица ЕУ Ваљеву, Љоверас је избегао да каже које се године тачно очекује улазак Србије у ЕУ, напомињући да то зависи од Србије.

Љоверас је рекао да тренутно у целом свету влада економска криза која ће утицати и на Србију али се реформе, које ће довести до јачања конкурентности привреде и стварања снажније економије земље, морају наставити.

Он је позвао предузећа у Ваљеву да интензивирају реформе и повећају своју конкурентност како би на тај начин дала допринос процесу придруживања ЕУ.

Амбасадор Чешке Републике Хана Хубачкова изразила је очекивање да ће Србији до краја године бити укинут визни режим за улазак њених грађана у ЕУ, оцењујући да ће 2009. година бити прекретница за Србију у том погледу.

Надовезујући се на оцену Љовераса о процесу приступања ЕУ, Хубачкова је подсетила да је Чешка 1996. године поднела захтев за приступање, а 2004. године је постала чланица ЕУ.

Амбасадор Краљевине Шведске у Београду Нилс Кристер Брингеус подсетио је да од 1. јула Шведска преузима председавање ЕУ од Чешке и оценио да је процес визне либерализације кључни део процеса европских интеграција Србије.

Брингеус је истакао да процес придруживања ЕУ јача реформе у друштву и навео да се око 40 одсто тих реформи односи на заштиту животне средине.

Амбасадори 22 земље чланице ЕУ посетили су данас све средње школе у Ваљеву, градску топлану која је изграђена средствима ЕУ, а касније са потпредседником Владе Србије за европске интеграције Божидаром Ђелићем посетиће и истраживачку станицу „Петница”.

(Танјуг)

 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер