петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жозеп Борељ: Украјински конфликт директно утиче на Европу, Европљани морају бити спремни да плате за подршку Украјини
Хроника

Жозеп Борељ: Украјински конфликт директно утиче на Европу, Европљани морају бити спремни да плате за подршку Украјини

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 11. август 2022.

Европљани морају бити спремни да плате цену за подршку Украјини и очување јединства, изјавио је шеф европске дипломатије Жозеп Борељ у интервјуу шпанском листу "Паис".

Према његовим речима, украјински конфликт директно утиче на Европу.

"Сви војни конфликти се завршавају преговорима. То, што ми војно помажемо Украјину, не значи да не радимо све што је могуће за преговоре", подвукао је Борељ.

Шпанија може много тога да уради, јер она има трећину целокупног европског капацитета природног гаса

Он је додао да би Европљани требало да буду спремни да се суоче са сукобом који ће дуго трајати у потрази за политичким решењима. Шеф европске дипломатије сматра да земље јужне Европе не би требало да показују недостатак солидарности са севером у енергетском смислу.

"Шпанија може много тога да уради, јер она има трећину целокупног европског капацитета природног гаса. Шпанија може да постане капија Европе за гас који ће бити алтернатива руском гасу", изјавио је он.

Истог дана, колумниста "Блумберга" Хавијер Блас је рекао да Русија тријумфује на тржишту енергетских ресурса. Он је истакао да је Русија, упркос санкцијама које су јој наметнуте, успела да у потпуности поврати свој темпо производње нафте, а њени приходи од продаје ресурса су рекордни. Према његовим речима, осим економског прогреса Русија има успехе и у политици и да западне санкције нису на њу утицале, већ је само Запад постао још више завистан од руских енергената.

"Блумберг" је 8. августа, позивајући се на податке о кретању танкера, писао да државе на југу Европе и на Средоземном мору тајно купују нафту из Русије. Тако је за недељу дана, закључно са 5. августом, обим испорука сирове нафте из руских терминала у Црном и Балтичком мору у италијанске луке достигао максимум за седмонедељни ниво. Први пут од априла је нафту марке "Уралс" купила и Шпанија, а испорука је била из Казахстана.

Након почетка специјалне операције Русије у Украјини 24. фебруара, бројне западне земље увеле су санкције Русији. Као одговор на то, и Москва је увела реципрочне мере према одговарајућим државама. Европска унија је увела већ седам пакета санкција уључујући ембарго на угаљ и нафту.

У Кремљу су санкције окарактерисали као економски рат какав се још није догодио. Као што је раније истакао председник Русије Владимир Путин, политика одвраћања и слабљења Русије је дугорочна стратегија Запада, али санкције су задале озбиљан ударац целој светској економији.

(Спутњок) 

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер