субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жозеп Борељ: Рат у Украјини могао би да се заврши као у Кореји –примирјем и утврђивањем линије поделе. Русија не допушта да ЕУ буде саговорник у мировним преговорима
Хроника

Жозеп Борељ: Рат у Украјини могао би да се заврши као у Кореји –примирјем и утврђивањем линије поделе. Русија не допушта да ЕУ буде саговорник у мировним преговорима

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 27. новембар 2022.

Високи представник ЕУ Жозеп Борељ је оценио да је "могуће да се рат у Украјини не заврши, забразди као у Кореји (1953) и дође до примирја и утврђивања линије поделе".

Борељ је у расправи у Центру за међународна питања у Барселони (ЦИДОБ) рекао да би „то могао бити излаз из рата“ иако се често прича ко би могао победити.

Он је, преноси шпански лист Вангвардија, напоменуо да би било нужно да се за расплет украјиниског оружаног сукоба као у Кореји, „украјинска и руска страна узмакну са својих положаја“ и одустану од захтева, брањења или освајања територија.

Шеф европске дипломатије је ставио до знања да је његов задатак и да убеди оне земље које не желе да се сврстају ни на коју страну у украјинском рату да је „она зла страна у том филму Русија, а не санкције ЕУ“.

Борељ је такође предочио да је „још прерано да се мисли на неке мировне преговоре“, нити да се већ размишља о некој обнови Украјине, већ „треба све напоре усредсредити на то да се избегну даља разарања“.

Европа, према његовим речима, „не сме себи допустити да се умори од рата“, мада Европска унија као целина ионако не може водити важну реч у мировним преговорима зато што Русија не допушта да ЕУ буде саговорник и „шеф руске дипломатије Сергеј Лавров је увек хтео да разговара непосредно с министрима чланица Уније него са мном“, објаснио је Борељ.

Он сматра да ЕУ ипак мора бити за преговарачким столом „јер су наше санкције кључни елеменат било каквих преговора и зато што је безбедност у Европи наша безбедност“.

Имајући у виду штету коју наносе последице украјинског рата, као што је скок цена енергије и хране, шеф Европске службе за медјународне послове и безбедност (ЕЕАС) истиче да „треба тражити решења за проблеме које ствара рат“.

И, како закључује, не смемо се уморити зато што (руски председник Владимир) Путин мисли да су западна друштва слаба због сталне расправе о томе и очекује да ће јавно мнење захтевати да се рат оконча.

Борељ каже да многе нације са осталих континената, Индија, Пакистан, Кина и државе из Африке, Азије, траже од „мене да завршимо рат, а то би значило да прекинемо испоруке оружја Украјини, а какве би тад биле последице?“

„Ако Русија победи у рату, кренуће за постизањем следећег циља“, казао је Борељ.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер