среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жозеп Борел: ЕУ треба да примени робустнију стратегију према Кини
Хроника

Жозеп Борел: ЕУ треба да примени робустнију стратегију према Кини

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 25. мај 2020.

 Европски шеф дипломатије Жозеп Борел позвао је Унију да примени "робустнију стратегију" према Кини у време када знаци показују да Азија замењује САД као центар глобалне моћи.

Борел, високи представник ЕУ за спољну политику, рекао је данас на годишњој конференцији немачких амбасадора да аналитичари "дуго говоре о крају система предвођеног Америком и доласку азијског века".

"То се сада дешава пред нашим очима", рекао је Борел.

Он је рекао да би пандемија могла да буде сматрана као прекретница у пребацивању моћи са запада на исток и да за ЕУ "расте притисак да изабере страну".

По његовим речима, европска двадесетседморица треба да следи сопствене интересе и вредности и "избегне инструментализацију од једне или друге стране".

Европски шеф дипломатије указао је да успон Кине јесте "импресиван" али да садашњи односи Брисела и Пекинга нису увек засновани на поверењу, транспарентности и реципроцитету.

"Само имамо шансу ако сарађујемо са Кином уз колективну дисциплину" рекао је Борел и додао да би предстојећи самит ЕУ-Кина на јесен могао да пружи прилику за то.

"Потребна нам је робустнија стратегија за Кину која такође захтева боље односе са остатком демократске Азије", додао је Борел.

У говору на истој конференцији, која је одржана путем видео везе због пандемије коронавируса, немачки министар спољних послова Хајко Мас поновио је Борелов позив за већу транспарентност од стране Кине. Та тема је постала актуелна око кинеске политике информисања у раним фазама епидемије корона вируса.

Немачка у јулу од Хрватске преузима шестомесечно ротирајуће председништво ЕУ.

Борел је рекао и да свету прети ризик да постане мање слободан, мање просперитетан, више неједнак и више фрагментисан.

"Ви дипломате имаћете много посла", рекао је Борел, објављено је на сајту Европске службе за спољне посове (ЕЕАС).

Како је додао, оспоравају се демократија и поштовање људских права, што је политички модел ЕУ. Неки се не стиде да то експлоатишу, указао је Борел и такође рекао да се у дигиталном домену и другде води права битка наратива.

Он је рекао да се сви трендови виде у непосредном окружењу ЕУ.

"Почевши од Западног Балкана, где морамо да одржимо наше опредељење за улазак региона у ЕУ", истакао је Борел.

Он је рекао и да ће односи са Турском који су веома комплексни бити велики приоритет наредних месеци.

Казао је и да је Либија тест ЕУ кредибилитета.

"Видимо апсурдне слике бораца са маскама за заштиту од коронавируса како размењују ватру митраљезима", рекао је Борел додајући да је Немачка урадила одличан посао са берлинским процесом за Либију и да је то модел за евопску спољну политику.

Борел је рекао и да су афричке земље посебно осетљиве на утицај пандемије додаући да је на то пре неколико дана упозорио и генерални секретар УН Антонио Гутереш.

Гледано на исток, морамо да подржимо Украјину и ојачамо везе са свима из Источног партнерства, казао је Борел.

"Такође нам је потребна искрена дискусија о томе како се понашати са Русијом која се осећа оснаженом да оспорава значајне заједничке интересе европске безбедности", рекао је Борел немачким амбасадорима.

Према његовим речима, ЕУ је потребан селективани ангажман са Русијом о питањима која су важна за ЕУ додајући да то није контрадикторно чврстини.

"Са Русијом нам је потребан паметан баланас између чврстине и санкција уз пажљив покушај ангажовања у одређеним областима", рекао је Борел.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер