петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жозеп Борел: Београд и Приштина немају одрешене руке, јер споразум мора бити прихватљив и за међународну заједницу - ако почнете са променом граница на једном месту, јавиће се и други који желе исто
Хроника

Жозеп Борел: Београд и Приштина немају одрешене руке, јер споразум мора бити прихватљив и за међународну заједницу - ако почнете са променом граница на једном месту, јавиће се и други који желе исто

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 29. мај 2020.

 Шеф дипломатије ЕУ Ђузеп Борељ каже да је на Београду и Приштини да се договоре око решења за нормализацију односа, али да при том не могу имати ”одрешене руке”, јер постигнути споразум мора бити прихваљив и за међународну заједницу.

”Јасно је да се ЕУ залаже за одржавање тренутног стања када су границе у питању, а неке земље чланице су врло против покретања у том правцу”, каже Борел.

Ђузеп Борељ је у разговору са медијима у Бриселу поручио да ”без договора Срба и Косовара нема решања за косовско питање”, али и да се не могу имати одршене руке да се договори ”шта год се жели”.

”Сваки договор ће имати колатерални ефекат на регион, а сви знамо како је осетљиво питање промене граница. Ако почнете са променом граница на једном месту, јавиће се и други који желе исто. Зато је најбоље задржати тренутно стање”, каже Борељ.

Ако почнете са променом граница на једном месту, јавиће се и други који желе исто. Зато је најбоље задржати тренутно стање

Шеф дипломатије ЕУ наглашава да нема такмичења између ЕУ и САД и да ”постоји само један дијалог Београда и Приштине, онај који је покренула и наставља да води ЕУ”.

”Ако САД желе да помогну то је добро, али нас не покрећу интереси који су у сфери пропаганде, ми желимо да радимо озбиљан посао и покренемо дијалог који је блокиран због политичке нестабилности на Косову”, оцењује Борељ.

Он додаје да председник и прелазни премијер у Приштини ”нити мисле, нити говоре исте ствари”, а да је политичка ситуација на Косову нејасна, у очекивању расплета око формирања нове владе на Косову.

Прво смо чекали на нову владу ( у Приштини), а када је коначно изабран за премијера Аљбин Курти је и разрешен дужности одлуком парламента. Тиме је изгубио већину на Косову и било где другде. У међувремену, ми не покушавамо да дођемо до договора који не решавају ништа”, каже Борељ.

Поводом изјаве предедника Хашима Тачија да неће де учествује у дијалогу коме посрдује специјални представник који долази из земље која не признаје Косово, Борељ наглашава да је и Србија ”могла да се позове на исто право” и одбије учешће уколико је изабран неко ко долази из земље која признаје Косово.

”Заборавите на то. У питању су службеници, националне дипломате који раде за ЕУ. То је неопростиво. Мора се понашати озбиљно”, закључио је Борел.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер