четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Шуваковић: О инсектима и људима
Хроника

Зорана Шуваковић: О инсектима и људима

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 01. август 2015.

Психолингвистика је опасна наука. Довољно је да ти се омакне једна реч... па да исклизнеш из имиџа западног демократе. Али када је за људе који из северне Африке долазе до Европе преко Медитерана рекао да су „ројеви”, британски премијер, оксфордски дипломац, искусни политичар, конзервативац, тешко да је могао случајно да направи такав лапсус, па да улазак миграната у Европу изједначи са ројевима (комараца) који се могу лако уништити једним јачим хемијским запрашивањем. Пре би се могло рећи да је намерно изједначио муве и мигранте како би одузео популистичку оштрицу Најџелу Фаражу, лидеру антиевропске странке и заговорнику затварања граница за избеглице из арапског, азијског и источноевропског света. Премијер је хтео да звучи оштро, протумачио је Фараж.

Прогон и искључивост постали су данас кључ за раст политичког рејтинга у Европи. Како другачије да се умиле својим суграђанима него да истерују Роме и спаљују њихова нехигијенска насеља (француски социјалисти), да граде зидове (мађарски премијер), да хитно шаљу десет милиона евра како би се додатним бодљикавим жицама од миграната заштитиле пруге које кроз тунел воде до британске обале.

Нека и све три хиљаде миграната који живе у склепаном насељу предграђа француске луке успеју да окачени на неки шлепер или воз пређу на британску страну, то сигурно неће бити ни „рој”, ни „цунами”, чак ни талас који би угрозио енглеску самобитност, економску стабилност или поредак.

По подацима Уједињених нација, 60 милиона људи је данас у свету због ратова избегло из својих земаља, а дневно 42.000 људи одлази из својих домова како би спасли голи живот. Поређења ради, у Шведској се лане за избеглички статус пријавило 54.000 људи, у Великој Британији 31.000, у Немачкој 126.000...

Од јануара до маја 50.000 миграната покушало је да пређе из Србије у Мађарску, што је 880 одсто више него прошле године. Од маја до краја августа, када ће се по жељи премијера Мађарске запечатити граница са Србијом, сви рекорди ће се сигурно потући, а у Србији ће ипак остати десетине хиљада миграната који ће бити „осуђени” да траже азил у нашој земљи. У презадужену Грчку ове године стигло је 63.000 миграната и исто толико на обале Италије. У првој половини  године у Медитерану се утопило 1.865 миграната.

Али у Кале, на путу из једне богате земље у другу, шаљу се додатни пси трагачи да оњуше људе који су нашли рупу кроз бодљикаву жицу. И да залају. Кад човек чита данас новине, помисли да се време вратило век уназад. На онај Стари континент. Не помаже ту ниједна диплома, чак ни она са Оксфорда, иако су у том универзитетском градићу настали најсавршенији речници енглеског језика у којима је тачно описано значење сваке речи, па и то да се реч рој употребљава за инсекте а не за људе.

(Политика)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер