петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михаловић: Циљ Србије је да уђе у првих 20 земаља на "Дуинг бизнис" листи Светске банке
Хроника

Зорана Михаловић: Циљ Србије је да уђе у првих 20 земаља на "Дуинг бизнис" листи Светске банке

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 26. октобар 2016.

 Потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре, изјавила је у Новом дану телевизије Н1 да је циљ Србије да уђе у првих 20 земаља на Дуинг бизнис листи Светске банке. Истакла је и да се са поправљањем позиције на тој листи, повећава и број инвеститора који улажу у Србију.

Србија је остварила скок од 12 позиција на Дуинг бизнис листи која оцењује услове пословања широм света. У рангирању 189 земаља, Србија се налази на 47. месту. Најзначајнији резултат остварен је у области издавања грађевинских дозвола, где је Србија са 139. места дошла на 36.

Министарка Михајловић рекла је у јутарњем програму телевизије Н1 да нису само грађевинске дозволе област у којојој је остварен напредак, већ је то учињено са електронским плаћањем пореза, док је побољшан и упис својине у катастар, мада истиче да у том домену предстоји још доста посла.

Потпредседница Владе каже да је напредак на листи Светске банке почео од кад су представници Владе, различитих министарстава и свих осталих институција које су упућене у услове пословања, попут НАЛЕД-а, УСАИД-а, Светске банке, Агенције за привредне регистре…Највећи проблем је, како каже, била “ужасна администрација и бирократија” која је одбијала инвеститоре, и од тада се кренуло са реформама и решавањем проблема, попут увођења електронске грађевинске дозволе и сл.

Да напредак на Дуинг бизнис листи има ефекта показује податак да је од прошлогодишњег побољшања позиције Србије знатно увећан број захтева за издавањем грађевинских дозвола, што показује да већи број инвеститора улаже у Србију, објашњава министарка Михајловић.

Она каже и да наводи једног од твораца Дуинг бизнис листе и бившег бугарског министра финансија Симеона Ђанкова – да се та листа односи на промене закона и регулативе, али да не говори да ли се ти закони примењују на прави начин – нису тачни.

“Дуинг бизнис листа прави се на основу имплементираног, онога што се заиста реализује. Светску банку не занима 50 или 100 закона који сте донели, већ мишљење инвеститора шта се примењује, а шта не”, каже гошћа Новог дана.

Иако је доста земаља региона и даље испред Србије на Дуинг бизнис листи, министарка подсећа да је затекла Србију на 91. месту, а да је сада у првих 50. Циљ је, како каже, да Србија буде у првих 20 земаља на листи.

Коридор 11 биће отворен у наредних десетак дана

Министарка саобраћаја каже и да ће првих 40 километара Коридора 11 бити отворено у наредних десет дана. Сви послови су, како каже, завршени, укључујући и два тунела на којима се поправљала бетонска подлога.

Михајловић је рекла да нема намеру да одговара на оптужбе компаније Планум да није тачно да је било проблема у тунелима, већ да неко хоће да их истисне из посла.

Она каже да је пуно учинила на томе да домаће компаније буду не само подизвођачи, него и главни извођачи на рехабилитацији и изградњи путева у Србији, али да о проблемима са бетонском подлогом у тунелима на Коридору 11 постоји документација која јасно показује да нису добро урађени.

Одговарајући на питање како је могућа да надзор радова на Коридору 11 почиње 12. јануара 2016. године, иако се та деоница градила од фебруара 2013, министарка је рекла да је Министарство три пута упозоравало Коридоре Србије да морају да имају надзор, пре него што је он уведен.

Није прецизирала зашто због тога директор Коридора није сносио санкције, већ је навела да ће по отварању деоница бити урађена ревизија свих радова на тој деоници, после чега ће, уколико се покаже да је било пропуста, предузети прописане мере. Циљ ревизије, како каже, није само да се утрди да ли је било пропуста на Коридору 11, већ да држава види шта мора да уради како се то више не би понављало.

Михајловић додаје да пробијање рока од месец и по дана није неуобичајено када је реч о великим инфраструктурним пројектима, али да би она волела да се рокови поштују, и да јој је важно да се поштују и цена и рокови дефинисани уговором.

Најавила је и да ће наредне године бити комплетирана цела деоница Коридора 11 од Обреновца до Чачка.

Општине ће добити квоте за озакоњење

Министарка је рекла и да није задовољна што је до сада озакоњено тек 30.000 објеката. Подсетила је да озакоњење спроводе локалне самоуправе, и је након направљених контрола донета одлука да свака локална самоправа добије месечну квоту објеката који морају бити озакоњени или ће у супротном сносити одређене санкције.

Она је указала на то да постоје одређени проблеми на терену попут малог броја инспектора који су задужени за пописивање нелегалних објеката, и малог броја људи који раде на озакоњењу, али да је држава спремна да помогне тако што ће по општинама бити запослен одређен број људи на тачно одређено време који ће радити на озакоњењу. Навела је и да је нпр. само за град Београд циљ да до краја године има још најмање 100.000 озакоњених објеката.

Паралелно за озакоњењем иде и процес рушења објеката који не могу да се легализују, објашњава Михајловић, али додаје да циљ закона није рушење, већ да се озакони све оно што може да се озакони. Подсетила је и да је недавно донета условна казна затвора за нелегалну градњу на Ади Циганлији.

Зорана Михајловић рекла је и да уопште не размишља о председничким изборима, и да ће СНС донети одлуку о кандидату када буде време за то.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер