среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Жене и даље зарађују мање од мушкараца, питање родне равноправности важно за будућност
Хроника

Зорана Михајловић: Жене и даље зарађују мање од мушкараца, питање родне равноправности важно за будућност

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 23. август 2017.

 БЕОГРАД - Председница Координационог тела за родну равноправност И подпредседница владе, Зорана Михајловић представила је данас Закон о родној равноправности. Она је истакла да је Закон важан јер треба да нам помогне да у свим сверама живота у Србији имамо једнаке услове за жене и мушкарце. 

Предлог закона о родној равноправности према речима Зоране Михајловић за 10 дана биће на седници Владе, након чега иде у скупштину, она је нагласила да је он у плану премијерке Ане Брнабић за првих 100 дана рада Владе. Иначе,предлог је подржало 24 институције, државне, из цивилног сектора И независне, али се И даље чека на позитивно мишљење два министарства, министарства рада И одбране.

"Овај закон је кровни закон не постоји ни једно једино министарство којег се овај закон не тиче, свако је на неки начин укључен у то дкле од стране Владе ће постојати та координација. При томе овај закон се спушта на локал. Не може се дестити да држава спроводи Закон а да се он не поштује и није спроведен у сваком граду и свакој општини" истиче председница координационог тела за родну равноправност.

Према подацима који су изнети на представљању нацрта закона жене у односу на мушкарце раде 40 дана бесплатно.

Када је реч о статистици медијског извештавања, од 4 вести једна је о женама и то сензационалистичка. Жене И даље мање зарађују од мушкараца, И потребно им је 3 пута више времена за напредовање.

Управо због тога, како каже Михајловић Закон о родној равноправности је мултисекторски И покрива све области деловања И живота. Једна од новина је увођење квота у органима управљања.

"40% више жена у органима управљања, медијима, науци, образовању, култури спорту.Овај закон не прави разлику између државног и приватног сектора, и односи се на све у нашој земљи"

Послодавци више неће моћи да постављају женама лична питања о брачном статуси или планирању породице.

Између осталог закон се бави и економским оснаживањем жена, проблемима родно заснованог насиља, као И превенцијом истог. Идеја је да се материја родне равноправности и родно заснованог насиља интегрише у образовни систем од најранијег узраста и то кроз све предмете, не само један.

Закон омогућава и доступну социјалну и здравствену заштиту посебно женама са инвалидитетом, женама на селу, самохраним родитељима, жртвама насиља, старијим особама.

Предвиђа и јединствени СОС телефон за случајеве родно заснованог насиља.

Зорана Михајловић наглашава да је најважнија имплементација И поштовање закона.

"Сваки од чланова Закона уколико се не буде примењивао било да је у питању појединац, или привредни субјекат казне су од 500 хиљада до милион и по динара" 

У нашем парламету заступљеност жена је 37% истакнуто је на представљану нацрта Закона о родној равноправности, што нас ставља на 5. место у Европи.

Наглашено је и то да ипак, има мало жена градоначелница или на челима привредних субјеката, како кажу када су у питању новац и моћ и даље предњаче мушкарци.

На представљању нацрта закона о родној равноправности, представљен је И нови државни секретар који ће се бавити искључиво питањима раодне равноправности И ромске заједнице, то је ненад Иванишевић који је до сада био државни секретар у министарству рада.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер