петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зорана Михајловић: Заложићу се за оснивање надзорног тела за праћење фемицида, треба подићи свест о мушком насиљу према женама
Хроника

Зорана Михајловић: Заложићу се за оснивање надзорног тела за праћење фемицида, треба подићи свест о мушком насиљу према женама

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 19. мај 2018.

 Београд -- Министарка и председница Координационог тела за родну равноправност Зорана Михајловић рекла да ће се заложити за оснивање надзорног тела за праћење фемицида.

Она је поводом обележавања Дана сећања на убијене жене жртве насиља навела да је више од 350 жена убијено у последњих десет година, а 21 у прва четири месеца ове године.

Она је истакла да се суморна статистика мора мењати тако што ће се охрабрити жене да пријаве насилнике, али и тако што ће се више радити на превенцији насиља.

"Више од 350 жена је убијено у последњих десет година, 21 у прва четири месеца ове године. То је поражавајући податак. Моја порука свим женама је да не трпе ниједан шамар, да пријаве насилника. Поред тога, морамо радити више на превенцији насиља, а најделотворнији пут је ако кренемо од најмлађих, од дечака и девојчица. Насиље се не дешава неком другом, оно је свуда око нас, и ако се сви не ангажујемо биће га још више. Зато је важно радити са децом још од вртића, оснажити породична саветовалишта, организовати едукације на локалу, укључити медије", рекла је она.

Позвала је све да не окрећу главу пред насилницима, и рекла да ће се заложити за оснивање надзорног тела за праћење фемицида, јер сваки случај треба пажљиво анализирати да би се идентификовали пропусти у заштити, с циљем да се побољшају и даље развијају превентивне мере, саопштено је из њеног кабинета.

Михајловићева је поводом обележавања 18. маја, који је на заједничку иницијативу мреже невладиних организација “Жене против насиља“ и Координационог тела за родну равноправност Влада Србије успоставила као Дан сећања на убијене жене жртве насиља, изјавила да би то тело сваког 18. маја објављивало извештај који би садржао број фемицида, разврстан према старости и полу жртве и убице, релацији између жртве и убице, као и информације о казнама и санкцијама за убицу.

“Задатак овог тела био би и подизање свести о фемициду и другим формама мушког насиља према женама, као и јачање акција за превенцију и смањење неодговарајућег медијског извештавања о овим појавама. Поред тога, као друштво морамо да покажемо више емпатије, толеранције и бриге за друге, јер насиље се дешава свуда око нас. Као појединци, грађанке и грађани Србије, не смемо да пред тим окрећемо главу“, рекла је Михајловић.

Она је додала и да се залаже за професионалну одговорност појединаца у сваком конкретном случају.

“Не желим да дођемо у ситуацију да сада, када смо повратили поверење у институције и охрабрили жене да пријаве насиље, неки појединац не уради добро свој посао и да жене на тај начин изгубе поверење у цео систем“, закључила је Михајловић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер