Хроника

Зорана Михајловић: Србија богата критичним минералним сировинама чија је вредност 250 милијарди евра

Штампа
четвртак, 02. децембар 2021.

 Министарка рударства и енергетике Зорана Михајловић рекла је да је Србија богата критичним минералним сировинама чија је вредност 250 милијарди евра.

Она је на телевизији Хепи рекла да у Србији постоје доказане резерве литијума, бора, бакра, злата и других сировина.

„Вредност минералних сировина је 250 милијарди евра, а нови рудници неће бити покренути уколико не буду испуњени сви стандарди заштите животне средине“, рекла је Михајловићева.

Додала је да је била у Горњим Недељицама „јер је требало да разговара са људима који живе тамо где ће, можда, једног тренутка да се експлоатише литијум“.

То што, како је рекла, неки говоре да је промашила село, није важно, већ је важно је да министар разговара са људима који од разних надриеколога свакодневно слушају неистине.

„Кључно питање је да ли ћемо искористити чињеницу да смо богати критичним минералним сировинама и да ли ћемо имати не само рудник, већ и фабрику батерија и фабрику електричних возила, али само под условом да буду испуњени сви европски и светски стандарди заштите животне средине“, рекла је она.

Министарка је поновила да би, у случају покретања рудника, то била подземна експлоатација, са новим технологијама, без испаравања сумпорне киселине и без течног отпада.

Истакла је да све што се буде радило мора да буде у складу са законима који су ускладјени са ЕУ.

„Ако све три студије покажу да је све у оквиру тих стандарда, онда ћемо радити. Уколико покажу другачије, нећемо“, рекла је Михајловићева.

Додала је да је главна порука свима да држава неће урадити ништа што је на штету градјана, животне средине и економије.

Она је рекла да је обишла породицу у Горњим Недељицама са четворо деце која живи од пољопривреде и да су „наравно забринути јер слушају разне такозване екологе да ће нестати читав простор на којем живе, што је лаж“.

„Истина је да је литијум нафта 21. века и да желимо комплетан ланац производње – од рудника, преко фабрике батерија, до фабрике електричних возила. То ће значити повећање бруто домаћег производа (БДП) за више од 25 одсто и више од 17 милијарди евра прихода годишње“, рекла је она.

Поновила је да није потписан ниједан уговор са компанијом „Рио Тинто“, која у Србији истражује од 2004. године, а да ће о експлоатацији литијума одлуку донети градјани пошто буду завршене све студије о утицају на животну средину.

Она је рекла да је кинеска компанија Зидјин у РТБ Бор уложила 900 милиона евра и да рударство није само питање експлоатације и прераде руде већ и брига о животној средини.

"Ми у Србији имамо зелени рудник 'Чукару Пеки' у коме се примењују најновије технологије, 'Зидјин' ће само у реконструкцију топионице уложити више од 220 милиона евра", рекла је Михајловићева.

Истакла је да "Србија има шансу да постане први производјач бакра и злата у Европи и да рударство има велику прилику да подстакне економски раст, а да је промењен Закон о рударству, уношењем обавезе да рудна рента не буде једина корист већ да је обавезан и инвестициони споразум.

(Бета)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]