субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Живковић: Документ о железничкој линији са Приштином представља формално и де јуре признање независног Косова
Хроника

Зоран Живковић: Документ о железничкој линији са Приштином представља формално и де јуре признање независног Косова

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 14. фебруар 2020.

 Председник Нове странке Зоран Живковић оценио је да данашње потписивање Писма о намерама о обнови железничког саобраћаја између Београда и Приштине представља „формално и де јуре признање независног Косова“.

Наводећи да је реч о споразуму између „две независне државе“, лидер Нове странке је казао да би волео да се Скупштина Србије, Министарство спољних послова, Уставни суд, БИА и друге надлежне институције изјасне о документу којег је у присуству председника Србије Александра Вучића, у Минхену потписао директор владине Канцеларије за Косово и Метохију Марко Ђурић.

„Ако се поштују закони, не може да се потписује међународни уговор са делом наше територије. Овако имамо још један циркус и банализацију ситуације. Тако смо имали и договор о авио линији између Београда и Приштине, опет међународни уговор са међународном потпором, а ниједан авион од тада није полетео и неће ни полетити као што неће бити ни ове железничке линије“, навео је Живковић.

Ако се поштују закони, не може да се потписује међународни уговор са делом наше територије. Овако имамо још један циркус и банализацију ситуације

Говорећи о враћању реконструисане скулптуре Победника на Калемегдан, Живковић је затражио од председника Србије Александра Вучића, министра финансија Синише Малог и заменика градоначелника Београда Горана Весића да градјанима објасне како је на мере заштите тог споменика, потрошено 200.000 евра.

„Било је потребно да се Победник реконструише али шта је ту коштало 200.000 евра, да ли превоз од Београда до Смедеревске Паланке и назад или рад у вајарској радионици? Нови споменик са новим постаментом не би толико коштао“, навео је Живковић.

Оценио је и да ангажовање приватних фирми за обезбедјење зграде Министарства унутрашњих послова у Београду представља „бруку за српску полицију и часне полицајце који су одлуком врха МУП-а спуштени на ниво да их чувају портири“.

„Циљ руководства МУП-а није само да се срозају полицајци већ и да се оствари екстра профит за људе блиске режиму, у овом случају за бившу државну секретарку МУП-а која је власница фирме за обезбедјење и која је за пар година удесетостручила приход. То је наставак примитивазиције, банализације државе од стране Александра Вучића, тако смо добили керамичара на челу БИА, роштиљџију на месту директора ЕПС-а, а паликуће из неких општина око Београда да брину о безбедности новинара“, додао је Живковић.

Видети још:

Минхен: У присуству Гренела, Вучића и Тачија, потписано "Писмо о намерама за обнову желелезничког саобраћаја између Београда и Приштине"

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер