субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Заев: Сви посланици имају историјску дужност пред грађанима да обезбеде пут Македоније ка стабилности и привредном напретку - то је пут ка НАТО и ЕУ, који води преко Преспанског споразума
Хроника

Зоран Заев: Сви посланици имају историјску дужност пред грађанима да обезбеде пут Македоније ка стабилности и привредном напретку - то је пут ка НАТО и ЕУ, који води преко Преспанског споразума

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 09. октобар 2018.

Македонски премијер Зоран Заев објавио на друштвеним мрежама пост "Време је !" и позвао посланике да преузму историјску дужност по питању пријема у ЕУ и НАТО.

"Сви посланици имају историјску дужност пред грађанима да обезбеде пут Македоније ка стабилности и привредном напретку. То је пут ка НАТО и ЕУ, који води преко Преспанског споразума", написао је Заев на Фејсбуку.

Како је подсетила МИА, предлог македонске владе о покретању измена Устава Македоније стигао је у Собрање на разматрање пре доношења одлуке о отпочињању процедуре уставних измена.

Влада предлаже да се придев "северна" уврсти у назив Република Македонија у тексту Устава, тако да ново име земље буде "Република Северна Македонија".

Предложене су измене у уводном делу Устава, у складу с Преспанским споразумом постигнутим између Атине и Скопља, уз измене два члана Устава, рекао је у понедељак портпарол Владе Миле Бошњаковски.

Влада је, додао је, предложила и измене које јачају "пограничне гаранције" у члану 3 Устава, а који је већ измењен 1992.

"Нови предлог заговара поштовање суверенитета, територијалног интегритета и политичке независности суседних земаља, чиме се јачају гаранције постојећих граница и изјављује да Македонија нема територијалних амбиција. То значи заштиту територијалног интегритета Републике Македоније и суседних држава", појаснио је Бошњаковски.

Влада предлаже, навео је, и измену Члана 49 о македонској дијаспори, који је такође мењан 1992, а у складу с тим амандманом "Македонија се стара о културним, економским и социјалним правима представника македонског народа и свих својих држављана у иностранству, не мешајући се у суверена права других држава и њихова унутрашња питања ни у ком облику и ни из ког разлога".

За изгласавање уставних промена владајућој већини коју чине СДСМ и ДУИ потребна је двотрећинска већина од 80 гласова, а то значи да је неопходна подршка девет посланика опозиционе ВМРО-ДПМНЕ. Из ове странке, медјутим, поручују да премијер Зоран Заев нема легитимитет да мења идентитет, историју, културу и традицију Македоније, преноси МИА. "И поред нерегуларности, заплашивања, поткупљивања градјани су рекли НЕ", наводи се у саопштењу ВМРО-ДПМНЕ.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер