петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Заев: Бугарска једина чланица ЕУ која се противи интеграцији и почетку преговора Северне Македоније за чланство у Унији
Хроника

Зоран Заев: Бугарска једина чланица ЕУ која се противи интеграцији и почетку преговора Северне Македоније за чланство у Унији

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 07. октобар 2021.

 Премијер Северне Македоније Зоран Заев изјавио је да је на Самиту за Западни Балкан у Крању добијена још једна снажна потврда да се само једна чланица ЕУ, Бугарска, противи интеграцији и почетку преговора његове земље за чланство у Унији.

„На жалост и огромно разочарење, моје лично и верујем свих наших грађана, блокада долази од нашег суседа Бугарске. Поруке председника (Француске Емануела) Макрона и кацеларке (Немачке Ангеле) Меркел су јасне – за решења треба гледати напред ка будућности, а не копати по прошлости. На жалост, нисам сугуран да је председник (Бугарске Румен) Радев разумео ту поруку“, рекао је Заев у изјави медијима по завшетку Самита ЕУ и Западни Балкан у Брду код Крања.

Како је истакао премијер Северне Македоније, „кораци и блокаде које Радев предузима у име Бугарске су увреда за македонске грађане“ и „македонски народ са свом својом мирољубивости не може да оправда те блокаде“.

„Мој народ је мени дао мадат да стварам решења, није ми дао мадат да оправдавам политике из прошлог века“, рекао је Заев и истакао да не постоји земља чланица ЕУ која има било каве замерке на реформе.

„Наш напредак у интеграцији у ЕУ првенствено треба да зависи од унутрашњих реформи повезаних са европским стандардима, а не од билатералних питања. Зато смо посвећени решавању билатералних спорова који се вуку из прошлости, а доказ за то су Преспански договор (са Грчком) и Договор са Бугарском из 2017. године“, рекао је премијер Северне Македоније.

Према његовим речима, није нова вест да је за власти у Скопљу прихватљиво, у духу европских добросуседских односа, да интензивирају разговоре са суседном Бугарском, али и да није нова вест да имају јасан и гласан став о идентитетским питањима, а то је да македонски идентитет није тема за разговор.

„Ми кажемо – да, можемо и морамо, две стране, одмах после избора у Бугарској и Северној Макдонији, са искреном политичком вољом да преузмемо одлучне кораке за решавање отворених питања“, рекао је Заев у Крању, истичући да је Скопље преузело све неопходне кораке у својој надлежности за деблокирање процеса проширење ЕУ на Западни Балкан.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер