Хроника

Зоран Стојиљковић: Нова влада неће трајати пун мандат, београдски избори 2022. биће тест за њу

Штампа
понедељак, 03. август 2020.

 Професор Факултета политичких наука Зоран Стојиљковић сматра да ће Србија нову владу добити крајем августа или почетком септембра, јер "код политичара као што је (председник Александар) Вучић сопствена реч обавезује", и ако је термин који је предложен крај августа, онда ћемо тад имати владу. Стојиљковић је оценио да нова влада неће трајати пун мандат, као и да ће београдски избори 2022. бити тест за њу.

"Неће се нарочито овог пута одуговлачити. Код политичара са таквим рејтингом као што је Вучић већ сопствена реч обавезује. Ако је термин који је предложен крај августа, први део септембра, онда ћемо тад имати владу. Имајући у виду и пандемију, економску ситуацију и притиске са стране - значи то колико ће притисци са стране убрзавати стране, толико ће процена колико треба чекати времена да се уђе у теснац пред америчке изборе одредити термин. Кад нама наши политичари изгледају моћни, они су део те неке геополитичке ситуације", оценио је Стојиљковић у Дану уживо на ТВ Н1.

Он је додао да "на делу имамо компензацијски сценарио који укључује практично све актере, укључујући владу свих у парламенту".

"Из тога не искључујем један број нестраначких личности или експерата који су блиски власти. То је као класични модел локомотиве, иза које се групишу мали вагончићи, у којој онај ко формира власт жели да има што више играча, како би њихов уцењивачки потенцијал био што мањи. Што већи број актера смањује њихове апетите, што смо видели на случају СПС", рекао је Стојиљковић.

На питање ко би могао да буде мандатар нове владе, он је оценио да ће то бити неко веома близак СНС, односно неко ко ужива велико поверење Вучића.

Стојиљковић, који је и председник синдиката УГС "Независност", изразио је задовољство радом досадашњег министра за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Зораном Ђорђевићем.

"Од свих министара, он се показао као неко ко може да покаже неке резултате рада. Синдикат је имао добро мишљење о оном што је радио Ђорђевић. Институционално гледано, на нивоу процедура је социо-економски савет функционисао... Љубазно смо се не разумевали, али смо имали прилику да о нечему расправљамо. Што се наш тиче, Ђорђевић или неко сличан би био неки добар знак за социјални дијалог, од чега зависи судбина запослених и ритам оздрављења привреде", поручио је Стојиљковић.

Он је додао да у ситуацији када "немате опозицију, када немате процес јавне расправе о томе колико је заражено од ковида, потребан нам је било какав институционални оквир о економском развоју, опстанку привреде и опстанку радних места".

"Боље да то радимо са неком владом и министарством, а не да будемо у другом плану и не питамо се ништа са неким Кризним штабом", рекао је Стојиљковић.

(Н1)
 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]