субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Стојиљковић: Иницијатива о укидању закона о умањењу зарада већ годину дана без икаквог ефекта, јер министар финансија и премијерка не присуствују седницама СЕС-а, чиме се обесмишљава његов рад
Хроника

Зоран Стојиљковић: Иницијатива о укидању закона о умањењу зарада већ годину дана без икаквог ефекта, јер министар финансија и премијерка не присуствују седницама СЕС-а, чиме се обесмишљава његов рад

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 13. август 2018.

Министар за рад Србије Зоран Ђорђевић рекао је да још нису почели преговори представника синдиката, послодаваца и Владе Србије о повећању минималне цене рада.

"Очекују да ће предлог о новој минималној цени рада у септембру бити на седници Социјално-економског савета", рекао је Ђорђевић.

Репрезентативни синдикати су најавили да ће тражити повећање минималне зараде најмање за десет одсто, а највише за 23 до 24 одсто, док послодавци сматрају да је реално повећање само оно које је у складу с растом бруто домаћег производа (БДП) и инфлације, а то је испод десет одсто.

Минимална зарада у Србији тренутно износи 24.882 динара, а прима је 350.000 радника, од којих је око 30.000 у државној служби. У случају да Социјално-економски савет, у којем су представници Владе Србије, синдиката и Уније послодаваца, не постигну договор минималну цену рада одређује Влада.

Представници синдиката су на конференцији за новинаре рекли да су прилично незадовољни што седницама Социјално економског савета већ дуже време не присуствује премијерка Ана Брнабић, а нема ни министра финансија Синише Малог. Председник Савеза самосталних синдиката Србије Љубисав Орбовић рекао је да је постигнута сагласност да се закон, којим су умањене плате у јавном сектору укине, "јер је постигнут циљ".

"Очекујемо да предлог о укидању закона којим су смањене плате запосленима у Фонду за пензијско и инвалидско осигурање (ПИО), у Фонду за здравствено осигурање, комуналним предузећима, пошти и другим установама прихвати влада, али је главни проблем што седницама СЕС-а не присуствују премијер и министар финансија", рекао је Орбовић.

Председник Уједињених гранских синдиката "Независност" Зоран Стојиљковић придружио се критици Орбовића да представници Министарства финансија и премијер ретко присуствују седницама СЕС-а и да се не зна њихово мишљење о појединим законским предлозима, па се тако и иницијатива о укидању закона о умањењу зарада оних који их примају из буџета годину дана провлачи по седницама без ефекта.

"Представницима Владе су важнији Међународни монетарни фонд, НАЛЕД, Америчка привредна комора, него СЕС. Не умањујем њихов значај, али треба дефинисати која је надлежност Закона о СЕС-у јер га једни широко тумаче, а други превише уско", рекао је Стојиљковић.

Додао је да ће синдикат појачати притисак у који спада и напуштање седнице СЕС-а, како би натерао Владу Србије да својим присуством и радом учини СЕС ефикаснијим.

"Наш предлог је да се о текућим питањима брзо договарамо са премијерком а не преко голуба писмоноше", рекао је Стојиљковић.

Министар Ђорђевић је рекао да је министар финансија Синиша Мали оправдано одсустан, јер је на службеном путу и да је обећао да ће активно учествовати у раду СЕС-а, а да је за премијерку договорено да присуствује тематским седницама.

Исплата родитељског додатка 20. августа

Министар за рад Зоран Ђорђевић изјавио је да ће родитељски додатак за друго, треће и четврто дете бити исплаћен 20. августа, јер је Закон о финансијској породици ступио на снагу у јулу ове године. Он је рекао да су обезбеђена средства за исплату додатака.

"Људи кољи се баве обрачуном родитељског додатка ме уверавају да ће додатак за јул бити исплаћен 20. августа", рекао је Ђорђевић.

Додао је да за исплате накнаде породиљама проблем био што послодавци нису на време уплаћивали та средства која им се рефундирају из буџета и да се зато исплаћује директно породиљама. Он је рекао да је на данашњој седници Социјално-економског савета дато мишљење на текст Предлога стратегије безбедности и здравља на раду и који органи треба да се укључе у рад, као и да је покренута иницијатива за измену Закона о јавним набавкама како би био ефикаснији.

На питање како оцењује критике на предложене измене Закона о социјалној заштити да нису у складу са Уставом, Ђорђевић је рекао да је јавна расправа обављена у свим градовима и да се сада предлози уграђују у текст па треба сачекати коначну верзију да би могла да се критикује.

Председавајући СЕС-а и председник Уније послодаваца Милош Ненезић рекао је да је покренута иницијатива за измену неколико закона, међу којима је Закон о порезу на имовину, Закон о додатој вредности, Закон о порезу на добит и Закон о јавним набавкама, као и о укидању Закона о привременом уређивању основица за обрачун и исплату плата, односно зарада и других сталних примања код корисника јавних средстава.

(Бета – Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер