Хроника

Зоран Станковић: Имам одрешене руке за испитивање свега пробелматичног у здравству

Штампа
четвртак, 17. март 2011.
Министар здравља Зоран Станковић изјавио је данас да је прихватио кандидатуру за ту функцију пошто је добио гаранције да ће имати „одрешене руке” да испита све што је у тој области проблематично - од малверзација и корупције, до лекарских грешака.

БЕОГРАД – Станковић је Танјугу рекао да пре одлуке о реконструкцији владе није имао контакта са лидером Г17 плус Млађаном Динкићем, а да је, на његов позив да помогне будућој влади одговорио потврдно, уз услов да има одрешене руке у вези са свим оним што је у тој области проблематично.

„Динкић ми је рекао - радите онако као што сте радили, часно, поштено и надамо се да ће бити резултата. Имајући у виду стање у земљи, знао сам да ће бити веома тешко. То је истовремено и моја обавеза према премијеру Србије Мирку Цветковићу, да својим радом оправдам поверење које ми је указао и у наредном периоду допринесем успеху владе”, рекао је министар.

Станковић је објаснио како је постао кандидат Г17 плус за министра здравља и подсетио да га је и 2005. године, као нестраначку личност, за министра одбране СЦГ предложила та странка.

„Током рада у Министарству одбране сарађивао сам са Динкићем, као министром финасија. Испоштовао је договор и дуг војске, који је у то време износио пет милијарди и 700 милиона, скинули смо на мање од милијарду динара за непуних 18 месеци, у то време повећали смо и плате припадницима војске за 37 посто, иако нисмо имали законску основу, с обзиром да нисмо били кооптирани у Владу Србије”, подсетио је Станковић.

Он је додао да је Динкић, када га је замолио, пронашао 220.000 евра како би се испунили захтеви, платили трошкови суђења и мајор Емир Шишић из затвора у Италији пребацио у Србију, али и био врло кооперативан када су се расветљавале афере „Сателит”, „Панцир”...

Оптужбе опозиције, током скупштинске расправе о реконструкцији владе, да је пријатељ хашког бегунца Ратка Младића и да та чињеница може да угрози европски пут Србије, уколико постане министар, Станковић је одбацио, рекавши да је Законом о сарадњи са хашким трибуналом из априла 2002. године такво „дружење” забрањено.

„Пријатељство са Ратком Младићем и каснија дружења, о којима сам ја говорио, је нешто што не бих пожелео никоме. Обдуковао сам му кћерку и тај однос, који се створио међу нама, као и однос који имам са породицома чију сам децу, мајке, очеве, најближе... обдуковао, поштовао сам и поштујем до данас, а неко покушава да наруши и да му да политичку конотацију”, рекао је Станковић.

Према његовим речима, та политичка конотација „и памет тих људи подразумева да они уопште не познају односе који се успостављају након таквих активности”.

„Ја сам један од ретких, ако не и једини, који је говорио о дружењу са Ратком Младићем у време када су неки, који се нису одвајали од њега, касније о њему говорили најгоре. Према томе, са Ратком Младићем сам имао однос који се тицао односа човека који је обдуковао његову ћерку и његове сталне знатижеље да говорим о детаљима обдукције. И ништа више”, нагласио је министар.

Станковић је, осврнувши се на примедбе појединих политичара да ће његовим избором за министра бити угрожен европски пут Србије, рекао да „нико није регистровао да су амбасадори Холандије, Француске или других држава рекли да о томе нису разговарали”.

„Није ми јасно зашто нису питали њих, да ли је то тачно, да ли су имали примедбе на Станковића као кандидата за министра здравља? Ја сам на то питање одговарао док сам био министар одбране на свакој конференцији за штампу, а и пре тога сам рекао све што сам имао да кажем”, рекао је Станковић.

Он је додао да убудуће не жели да одговара на таква питања, јер није човек који крши законе, а сви они, који имају другачији став, имају легитимно право да пред надлежним органима правосуђа и тужилаштва то питање поставе.

„Исувише сам одговоран и озбиљан да би се бавио неозбиљним стварима и неозбиљним људима”, закључио је министар.

Станковић је подвукао да нико од оних који су говорили о том односу није поднео против њега кривичну пријаву, иако је по Закону о сарадњи са Хашким трибуналом, дружење и помагање хашким оптуженицима кривично дело.

„У овом периоду не желим да с тим људима полемишем, јер они, по мени, не заслужују никакву моју пажњу, с обзиром на лажи које износе”, рекао је он.

Министар Станковић је указао да у оквиру министарства постоје разне организационе целине које функционишу по „принципима локалне самоуправе и партијском избору директора” и најавио да се то у убудуће неће толерисати.

Све оне који у име неке партијске или локалне припадности буду покушали да ремете здравствени систем земље или не буду желели да учествују у његовом интегрисању, министар је упозорио да ће бити јавно прозвани као одговорни.

„Морамо да знамо да смо на истом задатку, да је наш циљ и обавеза да заједничким снагама учинимо да здравствени систем Србије функционише најбоље могуће, у оквирима материјалних и других могућности. Мора да постоји пирамида власти у оквиру Министарства здравља и у сваком сегменту друштва да се зна ко је зашта одговоран и да из тога проистекне оно што је најбоље по грађане наше земље”, рекао је Станковић.

Танјуг

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]