Хроника

Зоран Радовановић: Крили смо број умрлих од коронавируса и сада нам се више не верује; Несумњиво је да има много више заражених ученика, нарочито у Београду - званично ниједан

Штампа
четвртак, 17. септембар 2020.

Држављани Србије и даље због пандемије неће моћи да без ограничења путују у земље Европске уније. Нова процена за улазак у ЕУ земље из Србији биће обављена крајем септембра. У међувремену, члан Кризног штаба Предраг Кон нам објашњава да ћемо у земље Европске уније без дилеме моћи када на дневном нивоу у континуитету будемо имали испод 10 заражених. Са друге стране, његов колега епидемиолог Зоран Радовановић сматра да је проблем у томе што Европска унија у нас нема поверења и не верује довољно нашим бројкама.

Приликом јучерашње одлуке о ревизији списка земаља чији грађани могу неометано да уђу у ЕУ, према речима званичника у Савету министара ЕУ, неке чланице Уније су сматрале да би, због знатно мање заразе и боље епидемиолошке ситуације, Србију ипак требало скинути са списка забране, али је већина амбасадора била мишљења да се коначна одлука остави за крај месеца.

Већински став представника чланица ЕУ је био да у Србији ипак степен заразе премашују кључно мерило Уније за одобрење путовања: највише 16 заражених коронавирусом на 100.000 становника.

 “Некада су у земље ЕУ пуштали и земље са плаве и жуте листе, сада само са зелене”, објашњава Кон.

Он додаје да се процене ЕУ о епидемиолошкој ситуацији сумирају и збрајају током 14 дана, зато је потребан континуитет и то да у том периду константно буде низак број заражених.

Епидемиолог и чест критичар рада и поступака Кризног штаба Зоран Радовановић указује да је Европска унија у начелу подозрива према земљама ван својих граница, ипак у нашем случају постоји посебан проблем.

“Што се Србије тиче, ЕУ је била свесна више и од нас самих колико смо нападно улепшавали стварно стање или, да будем сасвим директан, масовно крили стварне бројеве оболелих и умрлих.

Сада смо вероватно мање него раније склони тој морбидној козметици, али напори које чинимо у циљу откривања резервоара заразе недовољни су да би пружили увид у стварно стање. Ми оскудевамо са тестовима, штедљиво их користимо, не тестирамо особе које су биле у контакту са болесницима, те је логично претпоставити да нам је епидемиолошка ситуација мање ружичаста него што уверавамо себе и друге”, каже Радовановић.

Он подсећа да је Србија већ две недеље на око 100 новооткривених, али проблем је, сматра он, то што ми не тестирамо контакте.

“Не верује нам свет”, закључује Радовановић.

Несумњиво је да има много више заражених ученика, нарочито у Београду - званично ниједан

Епидемиолог Зоран Радовановић оценио је у Дану уживо да је власт касно донела мере за почетак школске године, као и да ће број заражене деце расти и у наредном периоду. "Несумњиво је да је много више заражених. Нарочито у Београду, званично ниједан средњошколац није заражен од неколико десетине хиљада, што је бесмислено", истакао је он.

“Школска година је морала да почне. Као што су истакле и Уједињене нације, Ковид 19 је највећи удар на глобални систем образовања. Оно је фундаментално људско право, покретач прогреса, и добро је што је почела школска година. Није добро што су се власти касно сетиле да првог септембра почиње школа. Тек 11. августа је Кризни штаб изашао са документом везаним за почетак школе, а други проблем је што нису консултовали наставнике и родитеље”, оцењује Радовановић.

Сматра да су се због такве ситуације са пуним правом побунили просветни радници.

 “Као и увек као што се ради код нас, ради се бахато, и без консултовања. Сматра се слабошћу ако консултујете некога. Овде власт само пресече, и тамо је сва мудрост”, истиче Радовановић.

Како је казао, проблем код протокола који су уведени за наше школе у овој ситуацији је што се често мењају.

“Често ни педијатри не знају шта да раде. Стижу нова упутства и њихови професионални принципи им говоре да треба да ураде нешто друго, а не оно што пише. То се показало и код случаја новинара Чавића”, напоменуо је он.

Коментаришући министра Шарћевића, он истиче да можемо само да претпостављамо колико је заиста деце заражено.

“Код деце то иде тако благо, да се то не препознаје. Несумњиво је да је много више заражених. Нарочито у Београду, званично ниједан средњошколац није заражен од неколико десетине хиљада, што је бесмислено”, сматра Радовановић.

Процењује да ће се повећати број заражених, а колики ће тај “талас” бити, он наводи да то зависи од мера које ћемо предузимати.

(Н1, Нова.рс)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]