Хроника

Зоран Радовановић: Колективни имунитет у Србији тек негде наредне године; Можемо да претпоставимо да су наше блиске везе са Кином допринеле да будемо једна од првих земаља из којих се вирус пренео у Европу

Штампа
четвртак, 28. јануар 2021.

Епидемилог проф. др Зоран Радовановић изјавио је да ће Србија имати одговарајући обухват или вакцинисаних или природно заражених особа тек негде наредне године. Он каже и да не постоји "магична граница" процента колективног имунитета, да се помињала бројка од 70 одсто, али да је водећи амерички епидемиолог Ентони Фаучи сада склон да помиње виши проценат од близу 85 посто "да бисмо бил релативно задовољни".

„Ми смо још далеко још од тога. Србија ће имати тај обухват било вакцинисаних, било природно заражених тек негде наредне године“, рекао је Радовановић за Н1.

Он је објаснио да није добра рачуница по којој се збирају подаци о постигнутом колективном имунитету од 30, 40 посто и да се томе додаје још 20 одсто особа које ће бити вакцинисане, па да ћемо тако доћи до процента од 50-60 одсто.

Нагласио је да је међу онима који се вакцинишу и велики део оних који су у марту били заражени, да то нису одвојене групе, као и да многи од заражених у марту и априлу немају антитела да би били сигурно заштићени, тако да „то не може да се збира“.

„Морамо да идемо ка што већем обухвату вакцинисаних“, рекао је Радовановић и додао да и када дођемо до 70 посто не можемо да „накривимо капу“.

„Болести ће бити, она остаје са нама али неће бити епидемије и она ће се спорадично јављати“, рекао је проф Радовановић.

Пацијент из Србије – прва документована смрт у Европи од ковида 19

Поводом информације коју је објавио у листу „Данас“ да је група од 12 стручњака са Института за судску медицину у Београду утврдили да је још 5. фебруара установљено да је преминули пацијент из Србије био заражен короном и да је то прва документована смрт која има везе са ковидом 19 у Европи, Радовановић каже да то помера наша сазнања што се Европе и Србије тиче.

Страни рецензенти су уважили пружене доказе, па је чланак о овом случају објављен у часопису Фронтиерс ин Медицине. Тиме је за 10 дана унапред померена претходна представа о првој европској жртви новог вируса корона (15. фебруара у Француској).

„Ако је пацијент преминуо 5. фебруара онда мора да се заразио крајем јануара. Изгледа да је тај несрећник имао скроман живот, није путовао. Он се овде у Србији заразио…То нас враћа још мало уназад што се тиче нултог пацијента оболелог у Србији. Можемо да претпоставимо да су наше блиске везе са Кином допринеле да будемо једна од првих земаља из којих се тај вирус пренео“, рекао је Радовановић.

Он је оценио и да су стручњаци са Института за судску медицину поступили коректно и да је нормално да се овакви подаци не објављују док научно не буду потврђени и да је добро што су одлучили да „не таласају и узнемиравају јавност“. „Они су имали чисто научнички приступ“, каже.

Питање које се даље поставља је шта је вирус чекао месец дана, пошто је у Србију почетком марта кренула његова експанзија.

„За одговор на то питање потребна је озбиљна анализа…Могуће је да су нам први случајеви у фебруару промицали под дијагнозом грипа јер је то ипак сезона грипу сличних инфекција и није чудно да нам то промакне“, рекао је Радовановић.

Он је, ограђујући се да је неопходно урадити истраживања на ту тему, оценио да је могуће да је током јануара корона доспела у Србију, да се са једне на другу особу преносила, али да инфекцији треба да се захукта да би била препозната.

О избору вакцина у Србији: „Створи бог Адама и Ему и рече ми бирај себи жену“

Поводом масовне вакцинације која је покренута у Србији и избора вакцина, каже да се сетио старе ђачке шале која гласи „Створи бог Адама и Ему и рече ми бирај себи жену“.

Истакао је да је у Србији напуштена приоритетна листа за вакцинисање које су направиле наше здравствене власти у сарадњи с СЗО, те да је направљена конфуизија.

Када мењате план и уносите радикалну измену морате да процените…Ту је дошло до кркљанца, многи су се заражавали, чекали по сат и по, онда морате да предвидите да организујете више тих вакциналних пунктова, каже Радовановић и додаје да није јасно да ли је до те промене стратегије дошло из демагошких разлога – да покажемо „има се може се“, или је то резултат разочарања јер је и међу здравственим радницима одзив био изузетно мали – око 30 одсто.

Поводом набаве велике количине вакцина из Кине, оценио је да је то до сада једина предност „нашег искључења из ЕУ“, а будући да нисмо тамо – били смо слободни да се сами сналазимо на тржишту и то је „било релативно успешно“.

„Али може да дође цена на наплату, у ЕП већ смо критиковани јер је то схваћено као пропагандни маневарски простор Кине да се убаци у овај део света“, рекао је Радовановић.

На констатацију да би упркос осуди ЕП, можда сада у земљама чланицама ЕУ волели да имају ближе односе са Кином, одговара:

„Ја се ту слажем са нашом влашћу да је лицемерно замерати нама што смо се снашли на туђем тржишту, а то што нисмо поштовали прописе ЕУ – па ми нисмо ни чланови, а ЕУ тек треба да обезбеди вакцине за своје чланове и ко зна када бисмо ми дошли на ред, али треба водити рачуна да са њима имамо добре односе и на пристојан начин им објаснимо да нисмо имали алтернативу“, рекао је Радовановић.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]