петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Пановић: У Србији је проблем јавно мњење, постоји могућност да се неко рационално решење изгуби у тој поларизацији за и против Вучића
Хроника

Зоран Пановић: У Србији је проблем јавно мњење, постоји могућност да се неко рационално решење изгуби у тој поларизацији за и против Вучића

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 20. септембар 2018.

 Договор Београда и Приштине се целе ове године полако уводи као могућност у јавни дискурс, али се сада све пребацује на следећу годину, каже новинар дневног листа Данас Зоран Пановић. Додаје да ће разграничење, које се спомиње као једно од решења, може бити "реч године".

"Целе ове године се полако уводи у јавни дискурс та могућност договора Београда и Приштине, то је највећи добитак ове године, разгарничење може бити реч године. Сећам се када је у јуну овде био Камерон Мантер, бивши амбасадор САД у Београду, који је такође рекао да могућност договора Вучића и Тачија може да се деси. Нека врста атмосфере за договор се прави", казао је пановић у Новом дану.

Међутим, како је рекао, све се пребацује на следећу годину.

"Мислим да ће у том неком кључу бити могућност да се ипак нешто договори. Тај пробни балон, иако је очигледно да неће бити скоро тај договор, он је ипак у свести убацио ту тему и на неки начин сви сад о томе размишљају озбиљно", рекао је Пановић.

Према његовим речима, у причама о могућем договору интересантно је да се види да су Албанци признали значај признања независности које очекују од Србије.

Често заборављамо колико је албанско друштво измучено, млади на Косову живе у некој врсти ванредног стања. Нормалности неће бити док не буде договора са Србијом

"И то је реалан приступ. Често заборављамо колико је албанско друштво измучено, млади на Косову живе у некој врсти ванредног стања. Нормалности неће бити док не буде договора са Србијом" оценио је гост Н1.

 На питање да ли Тачи у преговорима са Београдом угрожава своју позицију, Пановић каже да "нема помака без храбрих потеза".

"Погледајте македонски случај, који је оперетски у односу на Косово, али је захтевао храбрости и искорак два лидера", додао је Пановић.

О томе шта би био храбар потез Србије у том случају, Пановић каже да би он био "оптимизација реалности, уз неку врсту стратешког договора".

"У Србији је проблем јавно мњење, постоји могућност да се неко рационално решење изгуби у тој подели за и против Вучића" рекао је.

Медији пишу данас и о могућности да Србија уведе доживотну казну затвора за убиста деце. Пановић каже да је наше друштво разорено, а да је за сваку борбу битна клима и ситуација у друштву.

Нама је друштво разорено, политичке категорије нису спорне, могу се уредити, али када вам је разорено друштво, темељно се разара јавна сфера - просвета, школа, и ту је после јако тешко повезати конце, успоставити контролу

"Нама је друштво разорено, политичке категорије нису спорне, могу се уредити, али када вам је разорено друштво, темељно се разара јавна сфера - просвета, школа, и ту је после јако тешко повезати конце, успоставити контролу...Ми живимо једну аномију...и то је тако", рекао је Пановић.

На питање зашто држави толико треба да уведе "Алексин закон", Пановић каже: "Глупо би било да кажем да нема политичке воље". Додао је да су то неке базичне ствари о којима треба да постоји консензус у друштву.

Казне за таблоиде мале, штета велика

Таблоид Српски телеграф оптужио је Фондацију за превару, преносећи изјаву Јелене Петровић, мајке оболеле Петре Петровић, једне од девојчица из групе којој је новац намењен.

“Шокирани смо! Не треба нам никакав новац. Од краја маја смо са ћерком у болници 'Сент Џуд' у Мемфису, где је све бесплатно. Болница је платила чак и авионску карту”, наводно је Јелена Петровић изјавила Српском телеграфу.

Након објављивања текста, огласила се иста жена, овог пута шокирана оним што је прочитала.

О писању таблоида о томе да је фондација "Подржи живот" измислила да је малој Петри Петровић, био потребан новац за лечење, Пановић каже да су оптужбе за махинације озбиљне оптужбе и да оне имају велике последице.

"Оптужбе за махинације су озбиљне оптужбе, то ће ићи на суд, колико сам прочитао. Интересантно је да таблоиди сада често губе неке спорове на суду, али штета која се направи у јавном простору је велика", казао је Пановић.

Он наглашава да је за лечење деце потребно систематско решење.

"Нека врста давање шансе сваком детету, социјална правда. Било би добро да држава то успостави", додао је.

Јасна политичка порука премијерке Вукосављевићу

О препирци министра Владана Вукосављевића и власника Пинка Жељка Митровића у вези са ријалитијима, Пановић каже: "Па речник Митровића је естетика. Његова писма су нека врста жанра, свако ко постане део тих писама, зна какав је то стил. Уникатан и очекиван".

Вукосављевић не долази из СНС-а, и политичка порука коју је добио од своје шефице је врло јасна

  Пановић каже и да је реакција Ане Брнабић о изјави Вукосављевића показала да он не ужива велико поверење код премијерке.

"Вукосављевић не долази из СНС-а, и политичка порука коју је добио од своје шефице је врло јасна".

"У Србију ријалити програме није ни довео, ни увео Жељко Митровић, него Драган Ђилас и то их је увео на телевизију која је била некако чини ми се и симбол културе и неке алтернативне сцене, а то је Б92 и није ни то било довољно, него је кућу Великог Брата изградио у Пионирском парку, где управо треба да се бавимо децом и образовањем", изјавила је председница Владе Србије о ријалитијима.

Модернизација без демократије

О посети председника Србије Кини, Пановић каже да "можемо доћи у ситуацију да будемо 'једна земља, два система'".

"Ми можемо да имамо солидаран економски систем, а да у политичком систему имамо ауторитарно друштво, такви су многи системи у свету", казао је Пановић.

"Модернизација и демократија не морају да буду комплементарни, Вучић је то добро простудирао", рекао је гост Н1.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер