Хроника

Зоран Пановић: Опозиција треба да схвати да мора да победи Вучића у условима који нису идеални, правити култ од бојкота је погрешно; Павићевић: Будући сазив парламента ће моћи да одради велики посао за владајућу странку

Штампа
понедељак, 17. фебруар 2020.

 Програмски директор Демостата Зоран Пановић оценио је у Новом дану ТВ Н1 да опозиција није искористила грађанске протесте да се организационо консолидује. Рекао је и да је опозиција могла да искористи дијалог о изборним условима да преговара и о бојкоту, али и да треба да схвати да мора да победи Александра Вучића у условима који нису идеални. Професор ФПН Ђорђе Павићевић оценио је да ће будући састав парламента, колико год нелегитиман и привремен био, бити у прилици да заврши неке послове које је Вучућ започео, пре свега када је реч о Косову.

Пановић је изборе који би требало да се одрже 26. априла оценио као транзиторне и део кампање за изборе који би требало да се одрже 2022. године или раније. Како је истакао, у овом тренутку нема великих дилема ко ће бити победник избора, са бојкотом или без.

"Мислим да су пропуштене неке шансе. Преговори (о изборним условима) су могли да се воде поштеније и отвореније. Ако се иде у бојкот, да се преговара и о бојкоту: како ће се бојкот представљати у медијима, да ли ће представници бојкота бити у бирачким одборима, да се договори шта је успешан или неуспешан бојкот, као на референдуму у Црној Гори", навео је он.

Ако немате главну опозицију на изборима, ти избори јесу фалични, истако је Пановић и подсетио да су партије темељна институција у вишепартијском систему. Међутим, ако је тај блок који бојкотује изборе окрњен, онда расту шансе власти да изборе представи што легитимнијим, додао је он.

"Бојкот је показао извесне позитивне резултате, али правити култ од бојкота је исто погрешно. Ако није на неки начин чврст и хомоген, ако видите да се излази тамо где може да се победи СНС, а не излази се тамо где не може да се победи СНС, то је исто хипокризија", поручио је Пановић.

Оценио је и да је штета што опозиција није искористила велике протеста грађана да се организационо консолидује, јер оволики број партија и покрета је, како је рекао, несношив, и омогућава Вучићу да влада комотније, а често и бахатије.

Опозиција, према његовим речима, мора да схвати да им Вучић никада неће дати идеалне услове у којима би могли да га победе, већ да га морају победити у условима који нису идеални.

Пановић је уверен и да за разлику од 2014. или 2016. године, када је СНС хтео да узме што више гласова, Вучићу сада одговара да освоји нешто мање мандата како би се дошло до релаксације политичког живота која би му одговарала за "неке озбиљније радове", пре свега уставне реформе.

Ђорђе Павићевић: Садашњи састав парламента није имао потребну већину за промену Устава

Професор Павићевић је додао да ће будући састав парламента, за разлику од садашњег, вероватно бити у прилици да може да спроведе неке важне ствари.

 "Садашњи (сазив парламента) није имао потребну већину да се промени Устав, а питање је да ли би се ратификовали неки важни међународни споразуими. Споразум о Косову вероватно не би, јер статус Косова мора да се мења по процедури као Устав - морате имати двотрећинску већину. Тако да колико год тај параламент био нелегитиман и привремен, може да одради велики посао за владајућу станку, ако буду ишли на велике измене које би могле да оставе дугорочније последице", истакао је Павићевић.

Иако са сниженим цензусом расту шансе екстремне деснице да се нађе у парламенту, Павићевић сматра да су мале шансе да они буду значајан коалициони партнер у Влади, и да би садашњој власти више одговарала сарадња са странкама које се окупљају у европском блоку.

"То би дало неку врсту легитимитета према ЕУ, увело би у неку мирнију владавину која би могла да помогне да се оконачају неки послови које је Вучић започео, а које са десницом не би могао да изведе, пре свега мислим на преговоре о Косову", казао је он.

(Н1)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]