четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Пановић: Опозиција има шансе у Београду, али је питање како ће радови утицати на рејтинг власти
Хроника

Зоран Пановић: Опозиција има шансе у Београду, али је питање како ће радови утицати на рејтинг власти

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 24. новембар 2017.

 Новинар Зоран Пановић изјавио је у Новом дану да у нормалним демократијама нових избора има само ако падне влада и одлуку Српске напредне странке (СНС) да не буде ванредних парламентарних избора оцењује као тактички потез.

 "С једне стране политичке и психолошке игре, то је било логично. Али с друге стране је опет параноја да је Запад наредио (Александру) Вучићу да нема избора", рекао је он.

Србија је присиљена да бира између Вучићеве стабилности и Јанковићеве пристојности.

Према његовим речима, један од сценарија да ипак буде ванредних избора је да дође до раскола у СНС, као некад код радикала, али додаје да је мало вероватно да ће се тако нешто догодити.

"Код нас је модеран 'catch all' приступ, пре свега у власти где има шведски сто за све - од еврофанатика до ревизиониста најтврђег кова у односу на деведесете године. Али је то прихватила и опозиција - свако ко је против Вучића је добар", каже он.

Пановић истиче да то ствара једну врсту конфузије за опозицију.

"Али опозиција мора да каже отворено грађанима - ако хоћемо 'catch all' онда немојте очекивати да ће избори бити за ваш бољи живот. Не, то су избори да срушимо Вучића, па ћемо онда да направимо медији какве желимо, повратимо достојанство грађана и онда ћемо ићи на праве изборе. Али то је прилично наивно размишљање", оцењује он.

Говорећи о београдским изборима и могућности да Драган Ђилас буде заједнички кандидат за градоначелника, Пановић каже да је та чежња за Ђиласом симптом кризе одсуства лидерства опозиције.

Поводом одлазака из Покрета слободних грађана, Пановић истиче да је реч о дечјим болестима сваке партије.

"Покрет је сад на прекретници, да ли ће превазићи и наставити да функционише као озбиљна партија, са тенденцијом да буде велика, или ће бити још једна пропуштена шанса опозиција, као што су Доста је било, Нова странка... Многи чланови покрета су подигли много моралну лествицу и поставили се као нека врста моралне инспекције, тако да је сад чудно како од толиког поштења и моралисања улазе у овакве ситуације", рекао је Пановић.

Али, понавља Пановић, то је нормално и подсећа да су многе политичке партије које су после биле велике, у почетку имале расколе, наводећи пример Демократске странке.

На питање о шансама опозиције на београдским изборима, Пановић истиче да она постоји јер власт стоји лошије у Београду, али да ће се тек видети како ће истовремени радови у главном граду утицати на рејтинг власти, цитирајући неименованог политичара да "асфалт увек пали".

Пресуда Младићу крај епохе која је обележила регион

Говорећи о пресуди Ратку Младићу, Пановић каже да је она очекивана и да представља крај епохе која је обележила регион, а посебно Србију.

"Тек сад видимо колико делују наивно неке ствари и како је цела демократска Србија морала да носи тај терет. Сећамо се кад је Војислав Коштуница рекао да је Хаг девета рупа на свирали, а показало се колико је енергије утрошено и колико је цело друштво било под хашком траумом. Чак и напредњачка власт може да каже, ако ништа друго кад критикује ДОС, да су их спасили хашких мука да испоручују генерале", оценио је Пановић.

Према његовом мишљењу, пресуда је показала јефтине поделе за и против Вучића.

"Показало се да у тој скаламерији власти постоје озбиљне снаге које су за генерала Младића, као и што постоје они који сматрају да је он крив. Као што се и у опозицији показује да, кад се дође до оваквих чворних места политичког разврставања, постоје велике разлике", сматра он.

Пановић оцењује да је Хашки трибунал темељнијим кажњавањем могао да створи боље основе за реалније помирење на овим просторима.

"Мислим да су се неки провукли са бошњачке, хрватске и албанске стране, што не умањује кривицу са спрске стране. У темељу свих нових ентитета и наратива је да држе националну догму на окупу", закључио је Пановић.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер