субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Лутовац за дневни лист „Нова“: Уколико власт не омогући одржавање фер и поштених избора, сигурно ће доћи до побуне и протеста
Хроника

Зоран Лутовац за дневни лист „Нова“: Уколико власт не омогући одржавање фер и поштених избора, сигурно ће доћи до побуне и протеста

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 25. јул 2021.

Председник Демократске странке, Зоран Лутовац каже да ће сигурно доћи до побуне и протеста, уколико власт не омогући одржавање фер и поштених избора. У интервју за дневни лист “Нова”, он је нагласио да је ДС у потпуности променила приступ политици и да су људи који су је годинама удаљавали од грађана данас изван те организације.

У разговору за наш дневни лист, Лутовац је навео да је неопходно да све опозиционе странке координисано делују, јер њихов противник, како каже, није оптерећен моралом, законима и правдом.

„Браниће богатство стечено криминалом и корупцијом до самог краја – нашег или њиховог. Идеолошке и програмске блискости су релевантне тек када се изборимо за опште цивилизацијске вредности, вредности које су изнад свих идеологија. Нема суштинских промена ако се не изборимо за владавину права, слободу говора и слободне изборе“, наводи он.

Током интервју за „Нову“, Лутовац се осврнуо и на тренутну ситуацију у Демократској странци и новим људима који су јој приступили, а осврнуо се и на могућност да неки бивши чланови ДС поново постану део ове политичке организације.

Недавно сте добили други мандат као председник Демократске странке. У каквом је тренутно стању ДС?

Демократска странка је у таквом стању да може бити узор свим демократским странкама и организацијама у Србији. Другог јуна навршило се тачно три године од како смо на унутарстраначким изборима изабрали да се мењамо. Да се мењамо како бисмо добили прилику да вратимо поверење грађана.

Тада смо обећали смо да ћемо променити приступ политици, И то смо урадили. Демократска странка је данас странка у којој је борба за јавни интерес на првом месту. Обећали смо да ћемо прекинути са штетним праксама које су нас удаљиле од грађана и од реланости. И то смо урадили. Обећали смо да ћемо се са мегаломанских висина спустити међу грађане. И то смо урадили. Обећали смо да ће се одлуке уместо у неформалним групама доносити у органима странке. И то смо урадили. Нисмо дозволили да нас они који су на то навикли – уцењују, да нас условљавају, да настављају са старим штетним понашањем. Надам се да то више никада неће бити могуће у Демократској странци. Обећали смо да ћемо странку организационо-технички прилагодити реалности, уместо да живимо у заблудама и на ловорикама славне прошлости и комплексима више вредности. И то приводимо крају.

Ко су нови људи у Демократској странци?

У странци имамо на десетине доктора наука, правих доктора наука, али имамо људе различитих профила, професија, социјалних статуса. Прилазе нам и пољопривредници, радници, студенти, мали привредници… Сви ни који у нама виде људе спремне да се искрено боре за јавни интерес и грађане. Изабрали смо и нове потпредседнике. Драгану Ракић већ сви знате, она је у протекле три године показала на сопственом примеру како се бори за јавни интерес. Татјана Манојловић је добила поверење демократа између осталог и да се бори за част своје новинарске професије и слободу медија. Професор Јованчићевић се у странци и широј јавности профилисао као председник Ресорног одбора за заштиту животне средине и биће важан не само Демократској странци него и свим грађанима Србије који се боре за здраву животну средину. Миодраг Гавриловић је правник који се бави приватним бизнисом и који има дуг стаж борца за слободу и правду у Демократској странци и Србији. Ненад Митровић је ветеринар из Владичиног Хана који када је био председник општине показао како се успешно, часно и поштено може вршити власт. Свима њима је заједничко је да су остварени људи у својим професијама, часни и поштени, посвећени јавном добру.

Како изгледа ваша сарадња са осталим опозиционим партијама. Недавно је председник ССП, Драган Ђилас, изјавио да коалиција, коју би између осталог чинила и ДС, могла да освоји власт у Београду. Верујете ли да је могуће формирати заједничку листу?

Наши кључни партнери су грађани Србије, а потом и сви искрени опозиционари који хоће да мењају Србију. Социјалдемократске и проевропске странке су наши природни партнери, међутим на смени режима морају радити координисано све релевантне опозиционе снаге, јер противник није оптерећен моралом, законима и правдом. Браниће богатство стечено криминалом и корупцијом до самог краја – нашег или њиховог. Идеолошке и програмске блискости су релевантне тек када се изборимо за опште цивилизацијске вредности, вредности које су изнад свих идеологија. Нема суштинских промена ако се не изборимо за владавину права, слободу говора и слободне изборе. Без тога нема ни странака ни политике, а камоли било какаквих суштинских промена. Сви они који буду способни да направе договор око тога шта је државни и јавни интерес и око начина како се до њега долази, биће релевантни. Они загледани у сопствени или партијски интерес и калкулације могу имати неку краткорочну добит, али ће на дуже стазе бити штетни и по себе и по друштво у целини. Неће грађани подржати оне који се боре за сопствене рејтинге него за политичку снагу која може да донесе суштинске промене. А то су удружене политичке странке, удружења, покрети, иницијативе, појединци.

Може ли формирање те заједничке листе да спречи поновни бојкот избора? Јесте ли задовољни како теку преговори о изборним условима?

Одмах након окончаног бојкота изјавио сам да ако не буде услова за поштене и слободне изборе опозиција треба да позове на протесте, грађански отпор или побуну. Грађани имају право на отпор и побуну како би заштитили своја основна права, а само удружена опозиција може да их предводи.

Што се преговора тиче: водимо преговоре као да ће бити услова за слободне и поштене изборе, а спремамо се као да их неће бити – за протесте и грађански отпор.

А како тумачите оцену представника власти који су током преговора тврдили да сте ви више на РТС-у него неки министри Владе Србије?

То су исти они који тврде да је Србија економски тигар, а у Србији је највеће сиромаштво и највећа неједнакост у Европи. За пет месеци ја сам био 1.47 секунди у Дневнику РТС-а, централној информативној емисији. Колико су били поједини минстри из Владе, сасвим је небитно за то да РТС испуњава своју уставну обавезу да у својим информативним програмима омогући плурализам различитих ставова и мишљења. Сви они, као и сви представници власти представљају искључиво мишљење једног човека, а то је више од 99% информативног програма РТС-а. Такође, РТС се не држи уставне обавезе да истинито, потпуно и благовремено информише грађане о свим важним питањима. РТС је обичан политичко-пропагандни сервис Александра Вучића и његових сателита.

Верујете ли у искреност представника власти кад говоре о томе да су спремни да направе уступке и омогуће фер изборне услове?

Наравно да не верујем. И не тражимо ми било какве уступке. Ми тражимо права која припадају грађанима Србије да могу да буду информисани и да могу тајно и слободно, без уцена и притисака да гласају на изборима. И не преговарамо ми зато што им верујемо, него зато што сви заједно можемо да извршимо притисак да гађани добију назад оно што им припада – слободне и поштене изборе.

Због чега се за Србију тренутно не може рећи да је демократска држава?

Зато што у њој нема основних права и слобода, зато што нема владавине права, независног судства. Зато што нема слободних медија. Зато што организовани криминал уз помоћ свог политичког крила управља Србијом. Зато што су све државне и јавне институције под контролом тог политичког крила. Зато што се политички противници третирају као непријатељи и нема политичке културе ни у траговима.

Ваш први мандат, између осталог, обележили су турбулентни догађаји. Део чланова, предвођен Браниславом Лечићем, напустио је партију, а са некима чак водите и судске процесе. После свега, да ли вам је жао што су неки од њих напустили ДС? Колико је то утицало на партију?

За нас је то завршена прича. Не жалимо ни због чега јер смо поступали исправно. Странка је из свега изашла јача и боља него што је била.

Недавно је бивши председник Србије, Борис Тадић, описао како је изгледало његов одлазак из странке, наводећи да је „отишао из ДС да је не би напустио“. Верујете ли у могућност да Тадић и други бивши чланови могу поново да постану део ДС?

За оне који су отишли у СНС и који су показали отворену спремност да са њима сарађују сигуран сам да неће никада више бити део ДС-а. Да ли ће неки други постати поново део Демократске странке? Ко зна? Можда. Да је ДС била добра као што је данас, можда из ње не би ни одлазили.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер