петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Лутовац: Једини прави медијатор у дијалогу може бити ЕУ, a никако Дачић и Вучић који могу бити само друга страна у преговорима
Хроника

Зоран Лутовац: Једини прави медијатор у дијалогу може бити ЕУ, a никако Дачић и Вучић који могу бити само друга страна у преговорима

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 06. мај 2021.

Лидер Демократске странке Зоран Лутовац, који је јуче заједно са делом опозиције која жели посредовање Европског парламента (ЕП) у међустраначким разговорима о побољшању изборних услова имао онлајн састанак са представницима ЕП, истиче да оно што они траже "није стварање неких нових правила, већ стварање услова да избори буду фер и поштени, а то значи да ми не очекујемо од европарламентараца да бране интересе опозиције, већ да као медијатори заступају своју институцију - ЕП и да се поштују Устав и закон - нису то крупна питања, ако постоји политичка воља". Додаје да је крајњи циљ да остане најмање шест месеци времена за спровођење договореног у живот.

Подсећа да је „ЕП донео извештај о Србији, у којем захтева и заступа владавину права, што и ми тражимо, јер је то у интересу грађана Србије“.

„Једини прави медијатор може бити ЕУ, а никако (председник Скупштине Србије Ивица) Дачић и (председник СНС и Србије Александар) Вучић. Они могу бити само друга страна у преговорима. Имамо два паралелна дијалога – један суштински који смо ми покренули пред Европским парламентом, јер имамо медијатора који треба да нам омогући да дођемо до циља – да направимо такво информисање грађана да они на основу њега могу да конципирају своју изборну вољу и на основу ње гласају слободно“, каже Лутовац у Дану уживо на ТВ Н1.

„Са друге стране, имамо тај паралелни дијалог без ЕУ, који је направљен да би се обесмислили сами преговори, како би они рекли – ‘ето неки хоће, неки неће’. Они с једне стране желе да покажу да су на европском путу, а са друге стране свима је јасно да јесу на европском путу, али да иду у рикверц“, наводи Лутовац, поводом одвојених разговора у Скупштини Србије власти и опозиционих странки које не желе посредовање ЕП, у којима је учествовао и Вучић.

Пита „како може неко ко је политички актер да буде медијатор, он може да буде само друга страна у преговорима“.

„Они поручују својим бирачима да не мисле да озбиљно преговарају када праве тај политички циркус са више од 20 актера, а сви знамо да су међу њима они који ионако излазе на изборе. О чему преговарате са неким ко ће изаћи на те изборе, без обзира на услове. Он ће изаћи па ће изаћи“, наглашава Лутовац.

Истиче да постоје ствари око којих нема разговора, „а то су циљеви – хоћемо слободни јавни сервис, слободно новинарство“.

„Не ради се само о равноправној заступљености различитих странака, већ о приступу критичке мисли, о приступу информација. Није нормално да имате прилог о протестима у Француској који траје по неколико минута, а о ономе што се дешава испред зграде јавног сервиса неколико секунди. Није у реду да нема речи о свим овим аферама које потресају Србију“, указује Лутовац и додаје да јавни сервис мора да даје грађанима истините информације.

На питање шта мисли о предлогу који је изнео председник Странке слободе и правде Драган Ђилас да удружења новинара предложе људе који би на РТС-у уређивали програм сваког другог дана, каже да је иза њега стало шест странака, организација и покрета.

„Предлажемо конкретна решења која воде остваривању боље информисаности грађана. Флексибилни смо, али ако неко има боље решење, прихватићемо га. Европарламентарци то решење разумеју као нашу озбиљност, циљ не може бити споран нити њима нити било коме нормалном, то је европска вредност – слободно информисање“, указује Лутовац и додаје да се закони не примењују, „а пошто је то тако ми нудимо лекс специјалис, да почне да се примењује у пракси закон“.

Каже да се ради о томе да се елиминишу притисци како би се спровели слободни избори.

„Имате 600.000 у јавном сектору, свако од њих мора да омогући 5-10 сигурних гласова да не би трпео последице. То је једна реализација присиле и уцена, то нису избори, избори су кад неко слободном вољом, тајно заокружи некога кога сматра најбољим за вођење земље. Зато ми нисмо учествовали на претходним изборима“, наводи Лутовац.

На питање како коментарише да се опозиција није договорила о заједничкој платформи за преговоре, за шта се и он залагао, каже да то „није смак света, не треба преувеличавати значај тога што се нисмо договорили. Платформа је могла да буде први корак ка стварању јединственог фронта опозиције која би се супротставила Вучићу и на парламентарним и на председничким и на београдским изборима. Али, то што нисмо успели да се до сада договоримо о заједничкој платформи не значи да у неком тренутку нећемо успети да иступимо заједнички“.

„Залажем се за што шири опозициони фронт, у којем ће, поред странака, организација и покрета, бити и грађани. Грађани од нас очекују одговорност, и да покажемо да смо спремни да склонимо разлике по страни, да покажемо да јесмо алтернатива, како би се грађани приклонили онима који су у стању да буду алтернатива“, поручује председник ДС.

ДС раскрстила са штетним праксама и окренула се јавном интересу

Додаје да, што се тиче опозиционог председничког кандидата, ако успеју да направе „широки опозициони савез, уз подршку опозиционо оријентисаних грађана, онда ће бити само ствар техничке изведбе наћи доброг кандидата који ће се супротставити Вучићу“, не желећи да каже ко би то могао бити.

„Питање је да ли је политички паметно износити име када нисмо регулисали како треба да функционишу медији, јер би у оваквој клими они могли да буду провлачени кроз блато“, наводи он и додаје да „има људи од интегритета који су спремни да се баве тим послом у јавном интересу“.

Истиче да је ДС изашла са новом политиком, раскрстила са штетним праксама и окренула се јавном интересу.

„Правимо изборе за општинске одборе тамо где су била повереништва… На Дан победе 9. маја имаћемо београдске изборе, стабилизовати београдску организацију, кренути пуним стројевим кораком ка локалним изборима у Београду и свим осталим изборима следеће године“, поручује он.

„Нема разлога да ДС поново не ојача, ресетујући све лоше и постављајући у први план све што је добро. Поставили смо у оквиру ДС темеље новој организацији која ће бити ефикаснија, која ће отворити врата и прозоре свима који желе да нам се придруже у борби за јавни интерес и грађане… ДС је институција демократије у Србији, и зато је важно да имамо подршку и ширег јавног мњења“, наглашава Лутовац.

(Н1)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер