уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Лучић: Већински изборни систем лош за Србију због гласања на Косову
Хроника

Зоран Лучић: Већински изборни систем лош за Србију због гласања на Косову

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 17. јануар 2011.

Извршни директор Цесида Зоран Лучић изјавио је да би лидери политичких странака прво требало да саопште у ком правцу Србија треба да иде да би се потом, уз консултацију стручне јавности, изабрао изборни систем који би земљи највише одговарао

- Истраживања показују да бирачко тело хоће да зна ко га представља у парламенту, али тема промене изборног система покреће и питање који изборни систем треба изабрати, а да Косово и Метохија буде инкорпорирано у Србију - каже Лучић.

Он додаје да постојећи пропорционални изборни систем са Србијом, као једном изборном јединицом, то омогућује, али увођењем већинског или мешовитог система то не би било могуће, јер на Косову има мало бирача који би изашли на изборе. Увођење већинског или мешовитог изборног система предложио је председник Србије Борис Тадић.

- У случају таквог изборног система може се десити да у парламент уђе неко за кога ће гласати 30.000 грађана, али и неко ко добије подршку 500 бирача - каже Лучић.

С друге стране, Директор Центра за нову политику Владимир Тодорић каже да, у случају промене изборног система, најреалније решење би било увођење персонализованог пропорционалног система, који би обавезао странке да се, приликом делегирања представника придржавају редоследа на изборној листи.

- У том случају посланици не би били послушни партијски војници који слепо слушају наредбе шефа посланичке групе, већ би име и биографија гарантовали њихов кредибилитет. Немогуће је контролисати рад Владе ако нема јаког парламента - нагласио је Тодорић.

За исти изборни систем залаже се и професор ФПН Зоран Стојиљковић који истиче да би такав систем омогућио да све релевантне странке уђу у парламент, а с друге стране, да грађани бирају између појединаца. Он додаје да је после замерке ЕУ о бланко оставкама промена изборног система неопходна.

(Прес)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер