петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Јанковић: Србија ће ући у ЕУ за четири године, у ЕУ не тече мед и млеко, али није добро ни да се буде ван Уније
Хроника

Зоран Јанковић: Србија ће ући у ЕУ за четири године, у ЕУ не тече мед и млеко, али није добро ни да се буде ван Уније

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. септембар 2017.

 Љубљана -- Србија ће ући у ЕУ за четири године, 2021. или 2022, а заслужује да већ буде чланица те заједнице, рекао је градоначелник Љубљане Зоран Јанковић.

Он је у интервјуу за Магазин Бизнис навео да не жели никог да вређа, али ако се "историјски погледају уласци у чланство ЕУ, у чему је Србија лошија од, рецимо, Бугарске"?

"Моје становиште је да Србија треба што пре да буде чланица Уније, а да Босна мора декретом да уђе у ЕУ. Мислим да је неопходно да све земље бивше Југославије 'у пакету' уђу у ЕУ", рекао је Јанковић.

У ЕУ, како је оценио, није све лепо, "не тече мед и млеко, али није добро ни да се буде ван Уније".

Додао је да је председнику Европске комисије Жан Клод Јункеру рекао "желимо ЕУ у једној брзини, што значи да се морају све земље чланице развијати у истом темпу".

"Требало би да државе које су мале по броју становника и по друштвеном производу направе неки блок, да би њихова залагања имала већу тежину", рекао је Јанковић.

Он је истако да ЕУ, односно Европској комисији треба јак вођа, који ће на истом нивоу одлучивања причати и са Владимиром Путином и са Доналдом Трампом. "Ми смо у принципу против свих санкција,јер су оне бесмислене. Ми хоћемо сарадњу. Сада припремамо једну декларацију где би се градоначелници главних градова у ЕУ јавно заложили за сарадњу са Москвом", рекао је Јанковић.

Сарадња Србије и Словеније је, према његовим речима, одлична, има узлазни тренд, а биће још боље када Србија буде чланица ЕУ. "Капитал је нашао свој пут. Али, прво је важан људски фактор, а онда долази капитал. При свему томе, политички односи између Словеније и Србије су веома добри. Ми смо други 'град побратим' са Београдом и веома смо поносни на то", рекао је Јанковић. 

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер