среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Јанковић: Концерн Агрокор ће отићи у стечај следеће године
Хроника

Зоран Јанковић: Концерн Агрокор ће отићи у стечај следеће године

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 20. септембар 2017.

 БЕОГРАД - Концерн Агрокор ће отићи у стечај следеће године, сматра градоначелник Љубљане Зоран Јанковић и додаје да је једино решење да се 50 одсто свих потраживања банака и добављача претвори у капитал и да се са тим докапитализује Агрокор.

"По мојој оцени, крај ће бити лош - Агрокор ће отићи у стечај следеће године, Lex Agrokor не може да делује. То је исто као да су Грци рекли - ми не признајемо старе дугове, хајде сад да кренемо из почетка", рекао је Јанковић за Магазин Бизнис.

Подсећа да је говорио да ће "Lex Agrokor" пасти пред европским судовима.

"И Sberbanka је прва почела да га руши", каже градоначелник Љубљане, који сматра да је важно и питање власништва, те да се та фирма Ивици Тодорићу не може одузети, јер је власник.

Према његовом мишљењу, једино решење за Агрокор је да се 50 одсто свих потраживања банака и добављача претвори у капитал и да се са тим та компанија докапитализује.

У том случају, наводи, Тодорић би можда остао власник један одсто Агрокора.

"На пример, банке од својих потраживања, од четири милијарде евра кредита, у капитал претворе две милијарде и тиме стекну власништво у Агрокору, а на остали дуг да снизе камату на два до три одсто. Добављачи би добили плаћено 50 одсто својих потраживања, за 50 одсто би добили акције", рекао је Јанковић.

Међутим, упозорава, да би важно било да на чело фирме дође неко ко зна добро да води тај посао, одржи систем, па да се постепено подиже вредност акција.

"Повериоци би своје паре назад добили кроз повећање вредности акција Агрокора, односно кроз продају тих акција. То је једини начин", поручио је Јанковић.

Како је рекао, то је једини начин да се избегне стечај Агрокора, али сматра да се, нажалост, то неће догодити.

Мишљења је да ће се изабрати опција стечаја и продаја Агрокора по деловима.

"Најгора опција је управо продаја делова компаније, на пример, да се прода Меркатор Београд. Боље би било да се Агрокор продаје као цео систем", навео је градоначелник Љубљане, који је својевремено био директор најјачег трговинског ланаца у региону, Меркатора, који је сада део Агрокора.

На питање како ће у свему проћи словеначке, а како српске фирме, Јанковић је назначио да ту нема доброг решења.

"Ако иде 'мама' у стечај, иде и 'ћерка' у стечај. Ко год прича да се ту нешто може спасити, погрешно је. Јер, сви послови који се раде годину дана пре стечаја, неважећи су", наводи он.

Упитан колико ће стечај Агрокора погодити привреду региона, Јанковић каже да је предност што ће те фирме радити и у стечају и што се фабрике неће затварати.

"Најгоре је што ће 60.000 запослених живети и радити годину-две у великој нервози и несигурности око тога шта ће бити са фирмом и са њима, да ли ће задржати посао", закључио је Јанковић.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер