четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Дракулић: Најновији пожар на копу РБ Колубара резултат дугогодишње небриге, неулагања, нестручности и неодговорности
Хроника

Зоран Дракулић: Најновији пожар на копу РБ Колубара резултат дугогодишње небриге, неулагања, нестручности и неодговорности

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 12. јануар 2022.

 Најновији пожар на копу РБ Колубара је нешто што није неочекивано и то је резултат једне дугогодишње небриге, дугододишњег неулагања, нестручности и неодговорности у ЕПС-у, оценио је вечерас у емисији "Међу нама" привредник и власник Поинт групе Зоран Дракулић. Према његовом мишљењу, оваква ситуација није само у ЕПС-у, односно 70 одсто јавних предузећа послује на такав начин.

„Штета је огромна, као што је штета и у оних пет претходних хаварија које су се десиле. То нас кошта данас да у најгоре време увозимо струју са тржишта чија цена је сада негде 250 евра по мегават часу“, нагласио је он, додајући да данас увозимо струју између три до четири милиона евра.

Дракулић је указао да је просто невероватно да се је синоћ изгорео багер јер се ради о релативно новој машини.

"Колико знам она је пуштена у погон 2017. године и то није смело да се деси. Не верујем да се ради о некој диверзији, мада сам својевремно рекао да и то треба проверити али овако нешто да се деси то је резултат превасходно једне немарности, нестручности, неодоговрности о којој већ годинама причамо", наводи Дракулић.

Напомињујући да је одувек у енергетици, он је рекао да су га још 2016. године "људи из система" упозоравали да су улагања која се данас врше у ЕПС недовољна за један овакав озбиљан систем.

Ово, како тврди, угрожава енергетску безбедност Србије, угрожава привреду и буџет земље и ми нисмо свесни где се данас налазимо, а неки неозбиљни људи воде такав један  систем.

Упитан да ли је реч о неодговорности само унутар ЕПС-а или је реч о неодговорности која сеже до врха власти, Дракулић сматра да то није само у оквиру ЕПС-а јер је неко дозволио да се овако нешто дешава у том систему, а то  значи да је одговорност вероватно и до министарства, али и изван њега.

"ЕПС је жила куцавица целе привреде а ми смо дозволили да 30 година не изградимо ниједан нови капацитет, а и ове постојећи се не одржавају", упозорио је он, подсећајући да је и Фискални савет  упозоравао пре две, три године да улагања у Електропривреду нису довољна и да је у питању крајња запуштеност читавог истема.

Дракулић није могао да каже колика ће бити штета јер смо на почетку зиме и тек нас чекају ниске температуре, али напомиње да та штета "неће бити испод 500 милиона евра" и да ће зато то привреда да плати, односно да је то разлог због кога је привредницима повећана цена струје како би држава надокнадила те губитке.

"Цена струје коју ће привреда да плати је толика да покрије те губитке у ЕПС-у, али не смо то него вероватно и цену гаса ћемо ми да платимо", истакао је овај привредник, наводећи да је његова компанија 31. децембра добила уговор са ЕПС-ом, а да неке добијају тек ових дана.

"Ми то не морамо да прихватимо, кажу нам да има још неких 60 оператора али су они сви 'цркли', фактички ми немамо излаз", каже Дракулић, објашњавајући да је струја за привреднике сада скоро три и по пута скупља.

"Шта ми плаћамо, плаћамо овај немар, јер неко мора да надокнади тих 500 милиона евра, привредици ће до априла, а од априла можда и грађани", упозорио је овај привредник.

Упитан како ће привреда то да поднесе, он је навео да ће неке фирме вероватно да се затворе и  отпусте раднике, а они други ће то уградити у цену својих производа, чиме ће аутоматски скочити и инфлација.

Према његовим речима, оваква ситуација није само у ЕПС-у, већ и у многим јавним предузећима.

"Ја мислим да око 70 одсто јавних предузећа на овакав начин послује. Они живе од данас до сутра, то су партијске прћије, то су феуди који су подељени странкама и суштина је ту колико ће ко  своју странку да оскрби", рекао је он.

(Нова.рс)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер