четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Ђорђевић: То што НСЗ објављује конкурс за запошљавање наших медицинских радника у Немачкој не значи да влада подржава њихов одлазак
Хроника

Зоран Ђорђевић: То што НСЗ објављује конкурс за запошљавање наших медицинских радника у Немачкој не значи да влада подржава њихов одлазак

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 17. јануар 2020.

 БЕОГРАД - Министар за рад Србије Зоран Ђорђевић изјавио је да Србија жели да задржи своје грађане у земљи и да то што Национална служба за запошљавање (НСЗ) објављује конкурс за запошљавање наших медицинских радника у Немачкој не значи да влада подржава њихов одлазак, већ је реч о томе да су Србија и Немачка потписале споразум 2013. који се мора поштовати.

Ђорђевић је објаснио да је доласком на чело тог Министарства његова жеља била да укине споразум између НСЗ и Немачке агенције за запошљавање који омогућава да се годишње између 100 и 120 наших медицинских радника запосли у немачким здравственим установама, али с обзиром да је реч о споразуму који је потписан на највишем нивоу и да би његово укидање утицало на односе две земље, споразум је остао на снази.

"То је нешто што сам морао да прогутам... Захвалан сам председнику Србије Александру Вучићу што је покренуо питање економских миграција и што смо добили одобрење Владе Србије да формирамо Координационо тело за спречавање одласка радне снаге и да радимо све против овог споразума", рекао је Ђорђевић одговарајући на питања новинара у Београду.

Према његовим речима, очекује да ће стратегија тог координационог тела бити готова крајем јануара и да ће убрзо након тога бити предложена влади на усвајање.

Захвалио је и министру здравља Златибору Лончару што су у претходне две године сви млади који су завршили факултете или средње медицинске школе добили посао.

"Док сам ја на овом месту, таквих споразума сигурно више неће бити. Ја верујем да имам подршку председника Вучића у томе. Ми морамо да радимо да људе задржавамо, а не да потписујемо споразуме који њима олакшавају одлазак", подвукао је Ђорђевић.

Директор НСЗ Зоран Мартиновић указао је да је тај споразум са Немачком агенцијом за запошљавање, који дефинише организован вид упућивања радника из Србије у Немачку, закључен 2013. године и да је реч о 100 и 120 људи годишње.

Каже да тај број који одлази организовано не би требало да нас забрињава, већ би требало да нас забрињава онај број који одлази неорганизовано и за који подаци не постоје.

"Ми годишње преко тог споразума директно запошљавамо између 100 и 120 лица. Ти запослени немају никаквих проблема и имају иста права која су гарантована и немачким држављанима", рекао је Мартиновић.

Каже да држава миграције не може у потпуности да спречити, али их може контролисати, а споразум са Немачком је, тврди, управо један вид контроле.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер