петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зоран Бабић: Грађани имају највеће поверење у Вучића због резултата, испуњених обећања и аскетског понашања у руковођењу Владом
Хроника

Зоран Бабић: Грађани имају највеће поверење у Вучића због резултата, испуњених обећања и аскетског понашања у руковођењу Владом

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 05. јул 2015.

Захвалан сам колегиницама и колегама из посланичких група зато што су посао реформе политичког система схватили крајње озбиљно, промовишући своје политичке ставове и указујући шта је по њиховом мишљењу неопходно променити у овој области – каже у разговору за „Дневник “ шеф Акционог тима за реформу политичког система и председник посланичког клуба СНС у Скупштини Србије Зоран Бабић.

Он истовремено поручује да је „искрена жеља СНС да се озбиљно ради не реформи политичког система и да се до решења дође најширим могућим консенсусом и дијалогом “. Како истиче, теме које су се до сада издвојиле у јавним слушањима везане су добрим делом за Народну скупштину, али и за само изборно законодавство.

– Некако је заједничко за све да је неопходно смањити број народих посланика, али уз њихову правилнију расподелу у самој држави, јер много је данас локалних самоуправа које немају своје представнике у парламенту. За СНС је смањење броја посланика дефинитивно тема којом желимо да се бавимо и за коју смо добили и подршку од грађана. Мислимо да је 150 народних посланика у Скупштини оптималан број до којег смо дошли анализом других држава и парламената, са сличном територијом и бројем становника. Чак и када су те скупштине дводомне, оне имају знатно мањи број посланика него што то има Србија у овом тренутку.

По Бабићевим речима, друга тема која се профилише је изборно законодавство:

– Дебата се воде о томе да ли је неопходно бирати председнике општина и градоначелнике директно на изборима, да ли треба да се гласа за изборну листу или за имена, бар кад је избор посланика и одборника у питању. Отворено је и питање избора председника државе, да ли га бирати на директним изборима, као што је то чињено до сада, или у парламенту.

* Војводина је такође била заступљена тема, почев од оцена да су садашња уставна решења добра, преко предлога ЛСВ да јој треба дати три гране власти, до идеје Душан Петровић из ЖС који се залаже за федерализацију Србије. Како помирити све те предлоге?

– Нико не сме да се игра нашом државом, нити са можда најлепшим крајем наше државе Војводином. Опростиће ми наши Шумадинци, али Војводину ценим као најлепши и најперспективнији део државе, због мултикултуралности и мултинационалности, због свих потенцијала које има. Али нико не сме да се игра тим потенцијалима које Војвођани имају. Можда је најважније питање за Војводину, које ова влада жели да реши и на њега одговори како би се ставила једном тачка на оно чувено: Где су наши новци.

Исувише дуго су, наиме, поруке између Београда и Новог Сада биле такве, у неком свађалачком тону. Београд, Влада Србије, скупштинска већина, СНС – не желе да се препиру ни са ким, нарочито не у оквиру наше државе, већ да заиста дамо одговор на то питање. Комуникација између АПВ и Владе Србије је у том смислу неопходна. Зашто се она у овом тренутку, бар што се тиче Бановине, одвија ка Београду и председнику Владе тако како се одвија, попут оних транспарената са срамним порукама, то је више питање за Бојана Пајтића и његову неодговорну политику. За Владу Србије, СНС и Александра Вучића сви грађани су једнаки. Видите са којим жаром и вољом се премијер бори, како је отворио и нови погон у Руми пре неколико дана, најављујући нове инвестиције.

* Да ли се у СНС размишља о томе да Србији треба више региона, јер чули смо, на пример, предлог да их буде три: Војводина, Београд и централна Србија? 

–  Најпре је питање да ли су ти и такви који деле Републику на централну Србију, Београд и Војводину већ признали независност Косова? Да ли су поменули Косово, бар у тим неким жељама о регионализацији? То је неозбиљна и опасна порука. Као што сам рекао, СНС жели да дебатује о свему, да саслушамо у овом поступку свакога, али и да радимо на оним темама, законима и променама које ће првенствено грађанима донети бољитак.

* Да ли ће онда то бити и тема скорих разговора, које је најавио премијер одговарајући у парламенту лигашима, о решењу питања финансирања Војводине?

– Грађани имају највеће поверење у премијера Александра Вучића због марљиве политике, његовог аскетског понашања у самом руковођењу Владом, али највише због резултата политике коју спроводи и зато што испуњава обећања. Најава и обећање дато у Скупштини значе не само да ће се отворитити дијалог него и да ће се доћи до решења. Јер исувише дуго су слате неозбиљне поруке на релацији између Новог Сада и Београда, због којих грађани Војводине нису живели боље, већ су били додатно збуњени.

Влада Србије и СНС не желе да се понашају неодговорно већ да ставимо тачку на такво питање јер циљ нам је да Војводина поново буде мотор развоја, да искористи све капацитете и могућности које има. Да се та средства искористе за више радних места, инвестиција, за додатну инфраструктуру, и да се више не одливају кроз разне „развојне фондове”, који су једино развијали клику око Бојана Пајтића, а и њега лично. Много је посла пред нама, не само у реформи политичког система, већ и у оперативној примени такве политике.

* Можемо ли очекивати покрајинске изборе до краја године, већ се помиње и датум – 20. децембар?

– По мом мишљењу ти избори су одавно били зрели и требало је да се десе много раније, зато што су режим Бојана Пајтића и ДС изгубили легитимитет на свим изборима по Војводини, толико да у многим општинама нису прешли ни цензус. Надамо се да ће Пајтић најзад схватити да има све полуге власти у Војводини са свега шест процената подршке. Ко држи власт са шест процената мислим да, можда је то груба реч, али је тако –  силује демократију, јер не жели да разуме поруке које му на тај начин грађани шаљу. СНС је спремна за те изборе и надам се да ће Пајтић такву одлуку донети када коначно оде на своје радно место у Бановини, а не да шета по разним ресторанима и по Београду, по конференцијама за новинаре јер га грађани не плаћају да осветљава Србију већ да ради свој посао. Кад год оде на своје радно место и схвати да нема подршку, да је нелегитимно на положају на коме је, СНС ће испоштовати изборну вољу грађана.

* Значи ли то да је на Пајтићу да реши да оде са власти?

–  То је на Бојану Пајтићу и на свим онима политичким опцијама које му у том опстанку и помажу. СНС ће и даље указивати на све аномалије и у оквиру Раyвојне банке Војводине и Фонда за капитална улагања и свих оних фондова који су служили само за докапитализацију и додатно богаћење Пајтића и клике око њега, а не за добробит грађана.

Сарадња с Иштваном Пастором - дивна

* Председник СВМ Иштван Пастор треба да распише покрајинске изборе, то не чини иако је са СНС у коалицији на републичком нивоу. Како то коментариштете?

– Дивна је сарадња са господином Пастором и СВМ, то је добар мост између нашег северног суседа и Србије. Та сарадња се огледа и кроз неколико споразума који су потписани пре неколико дана на зеједничкој седници Влада Србије и Мађарске. Изузетно поштујем политичке ставове и све што ради СВМ и истичем колегијалну и дивну сарадњу. Што се тиче њихове подршке и учестовања у покрајинској власти – заиста никада нисам улазио у одлуке других политичких странака и других политичких опција. То је унутрашње питање за СВМ.    

Светлана Станковић

(Дневник)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер