уторак, 23. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Златко Хасанбеговић: Ефраим Зуроф негира геноцид у Сребреници и нема морално право да оцењује хрватску политику
Хроника

Златко Хасанбеговић: Ефраим Зуроф негира геноцид у Сребреници и нема морално право да оцењује хрватску политику

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 04. мај 2016.

 ЗАГРЕБ - Хрватски министар културе Златко Хасанбеговић изјавио је да ни не размишља о оставци упркос бројним оптужбама које стижу са разних страна, па и од мањинских заједница, као и да Ефраим Зуроф, који, како каже, негира геноцид у Сребреници, нема морално право да оцењује хрватску политику.

Хасанбеговић је у интервјуу Алџазири Балкан рекао да су оптужбе на његов рачун да тривијализује злочине НДХ, те да се упитним сматрају и његови ставови о антифашизму, рекао да су оне неутемељене.

"Те оптужбе се не могу извући из било које моје изјаве или поступка. Нажалост, то је све рефлексија унутархрватских политичких односа и чињеница је да се опозиционо делоање пренело на медијски простор и да су Хрватско новинарско друштво (ХНД) преузеле групе  које ово часно удружење користе за једну врсту параполитичког и параидеолошког деловања", навео је Хасанбеговић.

Министар је констатовао да се те оптужбе, нажалост, преносе на међународно подручје из кругова који су заправо политички критичари ове владе и тиме се отвара једна потпуно непотребна дебата у хрватскоме јавном животу, која није утемељена ни у једној чињеници.

Упитан како реагује на критике и захтеве директора Центра за истраживање злочина холокауста "Симон Wиесентхалл" Ефраима Зурофа, те да ли му такви ставови сметају при обављању посла, Хасанбеговић каже да није таква атмосфера није пријатна, али да свако ко се бави политиком мора да је прихвати.

"Када говорите о конкретном господину Зурофу, врло јасно сам рекао да особа која је изреком негирала геноцид у Сребреници нема морално право да арбитрира хрватску политику или односе у хрватској политици и јавном животу", навео је.

Говорећи о средствима из буџета намењена мањинским групама и непрофитним медијима, Хасанбеговић је рекао да његов ресор није надлежан за финансирање мањинских гласила.

А када је реч о гласилу на италијанском језику Едит, Хасанбеговић каже да је јасно рекао да је реч о некој врсти "политичког рекета" који су све владе плаћале за глас и политичку лојалност Фуриу Радину.

" Ја сам прекинуо с том праксом и истакао да као министар никоме нећу плаћати финансијски рекет, без обзира је ли ријеч о тзв. левим или десним гласилима. Овде се само ради о прекиду потпуно нетранспарентне редистрибуције новца пореских обвезника, једне клијентелистичке мреже која је протекле четири године својим политичким везама с бившом владом остваривала значајна финансијска средства", рекао је Хасанбеговић.

Додао је да је актуелна влада реформска, те да се не ради о приватном новцу, него о новцу пореских обвезника који се више не може делити на досадашњи начин.

На констатацију да након запослених у култури и новинари траже његову оставку, Хасанбеговић каже да ни не размишља о томе.

"Ради се о неким новинарима, медијским активистима и неким запосленима у култури. О чему је реч, најбоље се могло видети јуче када је Грабар-Китаровић извиждана и прекинута у ХНД-у. У Хрватској ни на који начин није угрожена слобода говора, на томе устрајавају управо они који желе укинути слободу говора свим својим политичким или идеолошким неистомишљеницима", закључио је Хасанбеговић.

Хрватска председница извиждана је јуче током њеног видео обраћања на тему слободе медија.

Она је била једна од говорника на панелу који је организовало Хрватско новинарско друштво (ХНД) у сарадњи са амбасадом САД, Француске, Норвешке и Шведске, а у конференцију је било укључено 16 земаља.

Како је пренео портал Индекс.хр, током говора хрватске председнице део активиста Радничког фронта подигао је натпис "Хрватска влада убија медије".

Део новинара и активиста након што је извиждао председницу напустио је велику дворану ХНД где се одржавала конференција која је организована поводом Светског дана слободе медија.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер