Хроника

Златибор Лончар: Попуњеност ковид болница у Београду је преко 90 одсто, заражено 570 здравствених радника; Тепавчевић: Нисмо разматрали мере ограничења кретања; Стевановић: Највише пацијената старости од 30 до 50 година

Штампа
уторак, 14. јул 2020.
  • У односу на последњи пресек стања, у претходна 24 сата у Србији је преминуло још 13 особа од коронавируса, док је 344 особа заражено.
  • На респираторима се налази 170 пацијента.
  • Укупно је од почетка епидемије преминуло 418 особа.
  • Број активних случајева је 4.574.
  • Због коронавируса ванредна ситуација је проглашена у Врању, Новом Пазару, Крагујевцу, Ивањици, Шапцу, Чачку, Тутину, Београду, Краљеву, Ариљу, Пожеги, Ужицу, Лучанима, Прибоју, Владичином Хану, Богатићу, Брусу, Чајетини, Крушевцу, Ваљеву, Александровцу и Лозници.

Министар здравља Златибор Лончар још једном је истакао након саопштавања броја новозаражених коронавирусом у Србији да је ситуација озбиљна.

Министар здравља Златибор Лончар је рекао да према овим подацима, које данас имамо, да они сами за себе говоре колико је озбиљна ситуација и како треба да приступимо сви заједно, након саопштавања нових резултата на конференцији за медије.

Од понедељка конференције се поново одржавају свакога дана, као што је то било током марта и априла.

"Капацитети у Београду су на максимуму, све ковид болнице су преко 90 процената попуњене. у току дана почеће да ради Институту за реуматологију са новим капацитетима."

Навео је да је 70 здравствених радника на лечењу, а око 500 позитивних у изолацији. Додаје да се лекари редовно тестсирају и да се о њима води рачуна.

"Наш здравствени систем није остао без здравствених радника или да се то осетило по броју заражених, јер је изражена солидарност. Увек неко улазии помаже уместо оног ко је заражен", рекао је Лончар.

Све више је оболелих које сматрамо да су млади, пацијенти од 20, 30 и 40 година, рекао је Лончар. Њихово лечење траје дуже и клиничка слика је озбиљнија.

"Трудимо се да истеситрамо све људе за које струка каже да је неопходно да се истестирају", истакао је он.

Поштујемо људе који желе да се тестирају из било ког разлога, али приоритет су људи са симптомима, додаје.

"Просек је између 30 и 50 година старости. Болест поприма тежак ток код одређеног процента болесника", рекао је др Горан Стевановић.

И даље стоји да особе које су старије животне доби са другим болестима имају озбиљнију прогнозу, али ових месец дана млађа популација је највише заражена, истиче Стевановић.

Др Дарија Кисић Тепавчевић поновила је да се сада млађи више заражавају јер мање примењују превентивне мере.

"Научна и стручна јавност нема ништа ново нема да препоручи, осим мера које смо много пута поновили: физичка дистанца, маске, прање руку. Ове мере спасавају животе. Можемо да научимо од популације старијих, који су својим примером показали како можемо да се штитимо од инфекције", рекла је Кисић Тепавчевић.

Хлорокин је само један од лекова у националном протоколу, и постоји тачан протокол када се даје а када не, рекао је др Стевановић и додао да ниједан пацијент у Србији није преминуо, а да није добио најбољу могућу терапију.

Министар Лончар оценио је као рекла-казала приче да се појавио нови сој вируса у Србији који је јачи од оног у Италији.

"Нисмо разматрали полицијски час и мере ограничења кретања. Рекли смо зашто смо на почетку пандемије зашто смо увели, да заштитимо старије суграђане, у међувремену смо и ојачали здравствени систем", рекла је Кисић Тепавчевић.

15.19 – Попуњеност ковид болница у Београду преко 90 одсто

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је да су болнички капацитети у Београду на максимуму, односно да је попуњеност у свим ковид болницама у главном граду преко 90 одсто. Лончар је навео да ће у току дана Институт за реуматологију почети да ради с додатним капацитетима, преко 100 постеља.

15.13 – Лончар: На болничком лечењу 70 здравствених радника

На конференцији за медије Кризног штаба министар здравља Златибор Лончар је рекао да је 70 здравствених радника заражено и на болничком је лечењу, а њих 500 је у кућној изолацији.

15.07 – Још 13 жртава коронавируса

У последња 24 часа 13 особа је преминуло од коронавируса, док је још 344 лица заражено. На респираторима се налази 170 особа, највише од почетка епидемије.

14.39 – У Београду су пуне болнице

У последња 24 сата у Београду је на болничко лечење упућен 121 пацијент оболео од короне, подаци су Министарства здравља. Ковид болнице у Београду нису могле да приме све пацијенте, те је деветоро пацијената збринуто у Пожаревцу (седам) и Смедереву (два). У ковид амбулантама београдских домова здравља за 24 сата прегледано је 3.373 пацијента, и то јуче током дана 3.225 пацијената и 148 пацијената у две дежурне ковид амбуланте током ноћи.

14.25 – Расте број заражених у Средњебанатском округу

Епидемиолошка ситуација на територији Средњобанатског округа је неповољна са тенденцијом раста броја заражених коронавирусом, али је још под контролом. То је саопштено после седнице савета Средњобанатског округа, коју је сазвала начелница Снежана Вучуревић, а на основу најновијих података Завода за јавно здравље у Зрењанину. У току јуна и јула, закључно са понедељком, на подручју Округа регистрована је 71 особа инфицирана корона вирусом, што је дупло већи број у односу на период од марта до јуна.

13.54 – Приватне лабораторије демантују премијерку

Премијерка Србије Ана Брнабић казала је јуче на конференцији за медије да је приватним лабораторијама дозвољено да раде серолошке тестове на корона вирус, истичући истовремено да установе из приватне праксе до сада нису показале интересовање да се укључе и у ПЦР тестирање. Међутим, како преноси Данас, ови наводи су међутим у супротности са информацијама које стижу из Асоцијације приватних здравствених установа Србије, из које за Данас кажу да је претходних месец дана здравствена инспекција посетила више приватних лабораторија упозоравајући их на забрану тестирања на коронавирус.

12.58 – Два пацијента преминула у Војводини, још 159 заражено

У Клиничком центру Војводине лечи се 238 пацијената од ковида 19, док је њих 19 на респираторима. Према подацима до 15 часова јуче, две особе су преминуле, пише РТС.

12.57 – Данас на конференцији Кризног штаба само ТВ и агенције

Конференцију за новинаре Кризног штаба данас у 15.00 ће моћи да прате представници телевизија и новинских агенција, док ће новинари штампаних медија и портала конференцију пратити сутра.

12.43 – Сурдулица: Попуњени капацитети у ковид болници

У Специјалној болници за плућне болести у Сурдулици, која је од 29. јуна прешла у ковид систем, тренутно су хоспитализована 63 пацијента, што је уједно и максимални капацитет за ковид пацијенте, изјавио је директор те здравствене установе Славиша Костић.

12.36 – Чачак: Десет пацијената у тешком стању

У Општој болници Чачак, смештено је 150 лежећих пацијената, у протекла 24 часа примљена су 23, а њих десеторо је прикључено на респираторе, саопштено је из Радног тима за праћење епидемије.

12.14 – Врање: Све је мање слободних кревета

У четири ковид болнице у Здравственом Центру у Врању хоспитализовано је 197 пацијената, сви пацијенти су са бронхопнеумонијом, а 46 је на кисеонику. Најтежи случајеви упућују се у нишки Клинички центар. У ковид болницама има још 19 слободних кревета. Како преноси РТС, очекује се и отварање пете ковид болнице.

11.46 –  Кон упозорава на све тежу ситуацију

Епидемиолог и члан Кризног штаба Предраг Кон каже за РТС да је Србија у крајње озбиљној епидмиолошкој ситуацији која захтева велику помоћ комплетном здравственом систему. Вирус је, упозорава Кон, у Београду пробио све епидемиолошке баријере и налази се у популацији.

11.44 – Горњи Милановац: Преминуо пацијент са симтомима короне

Још једна особа из Горњег Милановца, које је имала симптоме коронавируса преминула је јуче у крагујевачком Клиничком центру, потврдио је за инфо-лидер директор чачанског Завода за јавно здравље, др Аксентије Тошић.Он каже да још увек није стигла потврда да је био инфициран цовидом 19, али сви показатељи указују на вирус.

11.22. – Данас се очекују нове мере против короне

Кризни штаб данас би требало да усвији нове мере у борби против коронавируса. Премијерка Ана Брнабић рекла је да ће предложити да једна од нових мере буде обавезно ношење маски у целој Србији, а не само у појединим градовима.

11.17 – Златиборски округ: Још једна особа преминула

На територији Златиборског округа потврђен је 21 нов случај позитивних на коронавирус, а једна особа је преминула од последица тог вируса, саопштио је Завод за јавно здравље Ужице. Како наводе, од пристиглих резултата из претходних дана, у Прибоју је забележено шест, колико и у Новој Вароши, Сјеници пет, Чајетини два, у Ужицу и Пожеги по један.

10.22 – Тешка ситуација у Шапцу 

У Шапцу 178 пацијената на болничком лечењу, троје на респиратору. У ковид болници у Шапцу смештено је 178 пацијената са средње тешком и тешком клиничком сликом. Од тог је троје на респиратору. За последњих месец и по дана број новооболелих у Шапцу је 12 пута већи, преко 800 пацијената је заражено коронавирусом, а више од 1.000 људи је у самоизолацији.

09.38 – Кон: Србија близу ванредне ситуације

Епидемиолог Предраг Кон каже да је због великог броја ковид пацијената здравствени систем пренапрегнут и под великом је тензијом, али да је још увек под контролом јер сваки пацијент још има место за лечење. Он је за ТВ Пинк навео да се Србија налази у неповољној ситуацији, са тенденцијом да пређе у ванредну ситуацију.

09.21 – Преминуо пацијент у Краљеву, још 59 новоинфицираних

Јуче је преминуо још један пацијент, тако да је укупан број преминулих петнаест, саопштено је из краљевачког Завода за јавно здравље.

09.16 – У КЦ Крагујевац на лечењу 180 пацијената, деветоро на респиратору

У ковид систем данас улази и интерна клиника у Крагујевцу. Директор Клиничког центра Предраг Саздановић рекао је РТС да је неопходно учинити додатне напоре да се прошире капацитети с обзиром на повећан број заражених пацијената у Крагујевцу, Шумадији и околини. Принуђени смо да комплетну клинику за интерне болести преселимо на другу позицију. Сви пацијенти који нису ковид имају негу и здравствену заштиту. Отворили смо нових 125 кревета са 40 кисеоничних места који могу да буду и интензивна нега”, каже Саздановић. Саздановић указује да се у овом тренутку у КЦ 180 пацијената лечи, 32 тражи интензивну негу, девет је на респиратору, и да се то мења из сата у сат.

08.54 – У Чачку хоспитализовано 137 пацијената, 9 на респиратору

У болници у Чачку хоспитализовано је 137 пацијената, а велики број њих има тешке упале плућа и тешке клиничке слике. Према последњим информацијама, у формираном респираторном центру тренутно је 12 пацијената, од којих је деветоро на респиратору.

08.43 – Институт за реуматологију: Први пацијенти кад стигне опрема

Директор Института за реуматологију Немања Дамјанов рекао је да ће на Институту бити хоспитализовани пацијенти са средње тешком клиничком сликом ковида-19, а да ће први пацијенти бити примљени чим стигне неопходна опрема, која се очекује у току дана.

08.11 – Нови Пазар завијен у црно, данас дан жалости

Градоначелник Нихат Бишевац прогласио је 14. јул даном жалости у Новом Пазару. Одлука је донета због саобраћајне несреће у којој су погинула три младића и смрти бројних Новопазараца од коронавируса у последњих неколико недеља.

07. 38 – Танјуг: Италијани анализирали “српску корону” - Нова опасна мутација

Председник италијанског региона Венето Лука Заја изјавио је да је тестирање показало да је корона вирус који циркулише у Србији агресивнији од оног који је познат у Италији. Заја је рекао да је тестирање пацијената заражених тим вирусом показало да је вирусно оптерећење изузетно јако, а да је сој вируса који је до сада био познат у Венету и целој Италији мање вирулентан, јавио је дописник Танјуга из Италије.

(Агенције)

 
Донирајте НСПМ
[ Почетна страна ]