среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Златибор Лончар: Затворити све – то је једина мера која може дати резултат; Људи, нема контаката у наредних пар недеља, или ће болнице бити пуне; Заражено 2.340 здравствених радника, 62 је на лечењу
Хроника

Златибор Лончар: Затворити све – то је једина мера која може дати резултат; Људи, нема контаката у наредних пар недеља, или ће болнице бити пуне; Заражено 2.340 здравствених радника, 62 је на лечењу

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 27. новембар 2020.

Министар здравља Златибор Лончар изјавио је за РТС да је заражено 2.340 здравствених радника, и да је њих 62 на болничком лечењу. Истиче да су то озбиљни ресурси, и да је већина тих људи апеловала да не дођемо у ову ситуацију.

Министар је апеловао на људе да не иду на журке, на илегална места и у изнајмљене куће.

"Немојте да одлазите на та места, ако вас неко позива и организује то, не значи да је безбедно и да је то у реду", рекао је министар за РТС.

Апеловао је на свест грађана, да разумеју у каквој се ситуацији налазимо и да не дођемо у ситуацију да се попуне сва места у Србији.

"Људи, нема контакта. У наредних пар недеља нема контакта, да изађемо из овога, и зато нам је потребно јединство", навео је Лончар.

Каже и да морамо да схватимо да је суштина у томе каква је свет грађана према коронавирусу.

Додаје да се налазимо у ситуацији да је корона ушла у породице и да је једини лек за то избегавање контаката.

Навео је да је циљ да се грађанима каже истина каква год да је, без намере да се неко плаши, да се нешто преувелича или смањи.

Затворити све – то је једина мера која може дати резултат

"Једина мера која може дати резултат јесте да се затвори све", казао је Лончар и позвао грађане да поштују прописане мере и да избегавају контакте.

Када је реч о болничким капацитетима, он је рекао да за сада има места за све који изискују болничко лечење, али да не мора да значи да ће то бити у Београду и апеловао на све да не праве додатни проблем здравственим радницима бунећи се зато што не могу да буду хоспитализовани баш у Београду, а живе у том граду.

"У ковид-болници нема посете, каква је разлика у ком сте граду када са породицом можете да се чујете само телефоном?", казао је Лончар.

"И даље се не зна довољно о вирусу"

Истакао је да се до данас, после оволико времена, и даље не зна довољно о коронавирусу.

"Зато предлажем да се концентришемо на оно што знамо. Оно што је доказано, да су ови бројеви директно сразмерни нашем односу и нашем понашању према коронавирусу", поручио је министар.

Додаје да не постоји ниједна мера, осим потпуног затварања, за коју може да се каже да ће дати 100 одсто резултат, и да се то видело у Европи и свету.

Рекао је да засад има места за пацијенте, али да не могу сви да буду збринути у Београду. Каже да то зависи од више фактора.

"Циљ је да сваки пацијент који заслужује болничко лечење, да га добије у Београду или другде, да добије кревет, терапију или особље које брине о њему", рекао је Лончар.

Каже да у ковид болницама нема посета и упитао је каква је разлика у томе да ли је неко смештен у Београду или у неком другом граду.

На питање може ли да се деси ситуација да нема места у болницама, рекао је да то може да се деси ако се не поштују мере.

"Не постоји систем на свету који може да издржи да се у кратком року зарази већи део државе, а то се дешава ако се не придржавамо мера, то је суштина свега", истакао је Лончар.

Епидемиолошка крива ће се променити када се ми променимо

Златибор Лончар је рекао да је за децу најбезнедније да су у вртићу или школи, и да се они придржавају свега.

Рекао је да они у школи носе маске, перу руке и држе дистанцу. Процењује се, каже, да ли ће и млађи разреди да пређу на онлајн наставу као старији и средњошколци.

Додао је да ће то оценити сртучни део Кризног штаба у сарадњи са људима из просвете и истиче да се ни у једном моменту неће наудити деци.

Министар је поручио да ће се епидемимолошка крива променити када се ми променимо.

"Ја стварно мислим да ми схватимо, можда не на самом почетку, али кад видимо да је озбиљна ситуација, да ипак схватимо", рекао је Лончар.

"Ово је моменат када морамо да будемо рационални, да на нивоу целе Србије будемо јединствени и да престанемо да полемишемо да ли ова или она мера", додао је.

Понавља да је суштина у три ствари: да нема контаката, да се што чешће перу руке и да се носи маска.

Како поручује, ако већина то схвати и утиче на људе да се тога придржавају, онда имамо светло на крају тинела, и чекамо да се појави вакцина, а то је решење.

"Све остало је прича са којом нећете доћу ни до једног закључка", рекао је Лончар.

И даље има оних који не верују у корону

Лончар је навео да је проблем што се пацијенти не јављају на време, као и то да један део људи и даље не верује да је вирус стваран и реалан, и да ствара озбиљан проблем.

"То је оно што сам рекао, да ударимо главом о зид, да схватимо да корона постоји, и да прави озбиљан поремећај у организму", рекао је министар.

Додаје да су то људи који не поштују мере и који сматрају да је корона измишљена и да им не може ништа. А каже и да су то исти људи који су најнервознији кад дођу до лекара.

Указао је и на проблем ковид негативних који се лече од других болести и који не могу да дођу до доктора.

Говорећи о сахрани патријарха Иринеја, Лончар је рекао да су донете препоруке и да је то био велики изазов. Рекао је да се после тога ишло на брзо тестирање присутних и да је био један број позитивних, са чијом се терапијом кренуло.

(РТС, Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер