среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Златибор Лончар: Четвртина укупног броја заражених у Београду; Једино можемо да ограничимо број људи на Ади Циганлији; Већина људи ће морати да се вакцинише - нема другог решењa
Хроника

Златибор Лончар: Четвртина укупног броја заражених у Београду; Једино можемо да ограничимо број људи на Ади Циганлији; Већина људи ће морати да се вакцинише - нема другог решењa

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 02. август 2020.

Министар здравља Златибор Лончар је рекао на данашњем обраћању јавности да не сме да буде никаквог опуштања и да ћемо морати да научимо да живимо са маскама, као и да редовно перемо руке.

„Вирус неће нестати преко ноћи, докле год се већина не вакцинише неће бити лакше. Немојте да мислите све пролази зато што се и бројке смањују, не смемо да се опуштамо и скидамо маске“, рекао је министар.

Лончар каже да наш здравствени систем функционише тако да је више од 60 одсто у ковид систему.

„Циљ је да систем вратимо у нормалу, а то може тек када на дневном нивоу будемо имали само неколико пацијената. Ми немамо времена да чекамо да се испразни болница. Ми део који се ослобађа, морамо да враћамо за ковид негативне пацијенте. А то значи неколико дана дезинфекције, радници да се одморе, да ураде анализу. Ми смо сада принуђени да радимо са делом по делом болница. Нема опуштања. Наш циљ је да се дође на једноцифрене бројеве позитивних. До овог смањења смо дошли јер смо почели да поштујемо мере. Ако се вратимо на старе навике, опет ћемо се враћати на старе капацитете“, истакао је Лончар.

"Када видите да вам се за пар недеља повећа број пацијената као што се некада повећавао за неколико месеци, на нивоу целог света, јасно је да је ситуација под контролом тамо где се људи придржавају мера. То су Немачка, Словенија, Аустрија. Што ми не би били као они? Нема опуштања, чекања да све ово престане. Вирус је ту и биће док се не нађе вакцина и велики број људи вакцинише. Морамо да живимо с маскама, дистанцом и перемо редовно руке. Велика већина људи ће морати да се вакцинише", наводи Лончар додајући да нема другог решења.

 Мнистар здравља Златибор Лончар рекао је на данашњој конференцији Кризног штаба да је навећи проценат заражених од коронавируса у Београду. У престоници се према најновијим подацима налази 5,62 одсто оболелих, Новом Саду 7,67 одсто, Крагујевацу 3,18, нако чега следе Шабац, Крушевац, Краљево, Ниш.

Да ли је лек метотрексат повучен из продаје?

Златибор Лончар

Тај лек никад није повучен из продаје јер се он никад није ни коростио за лечење короне.

Лекари неким пацијентима препоручују да купе одређене антибитике без рецепта, шта пацијенти треба да раде?

Златибор Лончар

Сигурно нико ником није рекао узмите лонгацеф у апотеци, зато што не можете ни један атибиотик у апотеци.

др Мијомир Пелемиш

Ми смо до сад израдили осам, а сада је у изради и девети. То значи да итекако пратимо све што се дешава.

Један лекар у установи за одрасле и старије у Великом Поповцу брине о 280 пацијената, од којих је код 80 потврђено да је заражено. Шта се ради по том питању?

Златибор Лончар

Од јутрос сам са Министром Ђорђевић радио на том проблему, специфична је ситуација као што и сами знате. Нећемо премештати неке пацијенте са тежом сликоим, али ћемо послати још особља. Тренутно је на путу ка тамо најмање 10 здравствених радника.

На који начин ће држава контролисати спровођење мера на купалиштима? На пример, на Ади Циганлији где сада има доста људи.

Златибор Лончар

"Сви смо видели како то изгледа на Ади Циганлији, јер људи немају где да оду. Имамо неку врсту разумевања за њих. Можемо да апелујемо да не иду у толиком броју. Ми једино што можемо следеће да урадимо јесте да ограничимо број људи који ће да уђе на Аду Циганлију", рекао је он.

Инфектолог Мијомир Пелемиш

Брине ме број пацијената у болницама, број људи на респираторима. Замислите само број здравствених радника који сада у скафандерима брину о њима.

Хајде сви да осудимо те људе који нападају здравствене раднике. Одакле им снага да нападају здравствене раднике кад им је најтеже.

Сви знамо да су људи са кардиоваскуларним проблемима, али за закључке је још прерано. Молим све да сачекају званичне студије како би доносили закључке о последицама коронавируса и по кардиоваскуларни систем и како вирус утиче на стерилитет, о чему се у последње време доста прича. За поуздане закључке је још рано.

Министар здравља Златибор Лончар

Апелијем на све, нема никаквог опуштања, морамо да носимо маске, да се држимо дистанцу. Људи овај вирус је ту и биће ту све док не буде било вакцине, и док велика већина грађана не прими вакцину.

Сви морамо да осудимо инцеиднет у ком је нападнут здравствени радник. То не сме више да се догоди.

Смањује се број здравствених радника заражених корона вирусом. Тај број сада је 618, а њих 69 је хоспитализовано. У установама социјалне заштите заражено 272 корисника и 86 запослених.

Најећи проценат заражених је у Београду – 25,62 одсто, Нови Сад 7,67 одсто, Крагујевац 3,18, Шабац 2,42, Крушевац 2, 18, Краљево 1,98, Ниш 1, 95 Ваљево 1,92.

Према данашњем пресеку, у Србији је у последња 24 сата преминуло 8 особа, тестирано је 8395 особа од чега је 311 особа је заражено, 146 на респираторима, док се 4.196 особа налази на болничком лечењу.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер