петак, 19. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Живадин Јовановић: Србија разочарала многе земље
Хроника

Живадин Јовановић: Србија разочарала многе земље

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 09. септембар 2010.

Србија је прихватила ултиматум ЕУ на штету сопствених виталних, државних и националних интереса. Србија је као потпуно неравноправни партнер ушла у трговину Косовом и Метохијом, зарад наводног приближавања ЕУ и учинила кардиналну грешку, пристајући на документ, који не помиње Резолуцију 1244 Савета безбедности УН као трајни документ међународно-правног значаја, изјавио је Живадин Јовановић бивши министар спољних послова СР Југославије.

Наша држава је разочарала многе земље чланице највеће светске организације - УН, које су до сада давале снажну подршку суверенитету и територијалном интегритету Србије и решавању проблема Косова и Метохије, у складу са Повељом УН и Резолуцијом 1244.

Србија се овим поступком удаљава од УН као једино овлашћеног форума за решавање проблема Косова и Метохије и као форума у коме има најповољнији однос снага за решавање овог проблема. Руководство Србије очигледно је дало предност такозваном приближавању ЕУ у односу на суверенитет и територијални интегритет земље. Све ово, имаће несагледиве последице по виталне, државне и националне интересе Србије.

Претпостављам, иако није нигде децидно речено, да ова трговина укључује и обавезу Србије да се не противи чланству Косова и Метохије у УН.

Коста Чавошки: Резолуција одговара косовским Арбанасима

Пристајање Бориса Тадића на нацрте резолуције коју је саставила Европска унија, односно њено руководство у Бриселу, представља потпуну капитулацију. Тадић је и раније показивао склоност према страном диктату, али је овога пута отишао предалеко, каже стручњак за међународно право Коста Чавошки.

И она прва Резолуција о Космету је била веома лоша. Једино што је у њој иоле вредело је помињање сецесије Космета, а то је израз који указује на противправност и предвиђање да ће се водити расправа о свим статусним питањима, која укључују и статус Косова и Метохије. Изгледа да су те две реченице избрисане из новог нацрта и да садашњи нацрт много више одговара косметским Арбанасима него Републици Србији.

Нацртом се заправо захтева, како они кажу, од Приштине и Београда да разговарају о свим животним питањима. То не значи ништа друго, него де фацто признање косовске назови државе.

(Агенције)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер