петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жита Србије: Ове године род кукуруза биће мањи 3,5 милиона тона – губитак 525 милиона евра
Хроника

Жита Србије: Ове године род кукуруза биће мањи 3,5 милиона тона – губитак 525 милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
петак, 18. август 2017.

Род кукуруза ове године биће мањи за око 3,5 милиона тона или за 525 милиона евра, рачунајући просечне цене од 150 евра по тони, рекао је данас директор Жита Србије Вукосав Саковић.

Саковић је за агенцију Бета рекао да је род кукуруза у прошлој години која је била рекордна био осам милиона тона, а да се ове године очекује да буде око 4,5 милиона тона.

- Још нема прецизних података о вредности извезеног кукуруза и пшенице у прошлој години, али су подаци за сунцокрет и соју обрађени, сунцокрета је извезено за око 55 милиона, соје за 70 милиона евра - рекао је Саковић.

Процене су да је Србија у 2016 години на извозу 2,5 милиона тона кукуруза зарадила око 350 милиона евра, а на извозу пшенице око 170 милиона евра.

- Упркос смањеном роду основни пољопривредни производи извозиће се и ове године из Србије, али ће то зависити пре свега од тога колико су привлачне светске цене - рекао је Саковић.

Навео је да су прелазне залихе кукуруза су 1,2 милиона тона, што значи да ће Србија са овогодишњим родом располагати са 5,7 милиона тона, а за укупне домаће потребе, рачунајући и прераду и производњу пива, потребно је око 4,4 милиона тона.

Додао је да "биланс земље у основним пољопривредним производима није угрожен, али да ће због смањеног рода у губицима бити произвођачи, трговци а и Народна банка Србије због мањег девизног прилива".

- Суша која је захватила Србију је локалног карактера, што значи да Европа и свет нису тако угрожени и да цене основних пољопривредних производа неће бити превисоке и привлачне за извознике из Србије - рекао је Саковић.

На извозну цену кукуруза према његовим речима утицаће и политика државе која може да укине царине уколико домаће цене буду високе и угрожавале набавку хране за стоку.

Он је рекао да је укупан род пшенице ове године био 2,3 милиона тона, а прелазне залихе су око 490.000 тона док је прошле године укупан род био 3,1 милион тона.

- Очекујемо да ове године извеземо укупно брашна и пшенице око милион до 1,1 милион тона, вероватно у земље окружења, јер извоз Дунавом у Европу није исплатив јер цене нису више него у околним земљама - рекао је Саковић.

Прошле године извезено је, како је навео, 160.000 тона сунцокрета за око 55 милиона евра.

По процени Саковића, сунцокрет је ове године због временских неприлика подбацио око 15 одсто али је више засејано па ће род бити приближно исти као прошле године.

Саковић је рекао да су приноси соје прошле године били 600.000 тона, а ове године је више засејано и очекује се род од 500.000 тона.

- Прошле године је извезено 200.000 тона соје што је рекорд, по просечним ценама од 340 евра по тони и девизни прилив је био 70 милиона евра - рекао је Саковић.

Додао је да ће извоз соје ове године зависити од приноса и цена јер се та биљка из Србије нуди по највишим ценама у свету.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер