четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зигмар Габријел: Уколико се САД повуку из нуклеарног споразума или поново уведу санкције Техерану, могло би доћи до развоја нуклеарног оружја у Ирану
Хроника

Зигмар Габријел: Уколико се САД повуку из нуклеарног споразума или поново уведу санкције Техерану, могло би доћи до развоја нуклеарног оружја у Ирану

PDF Штампа Ел. пошта
субота, 14. октобар 2017.

 Уколико се САД повуку из нуклеарног споразума са Техераном или поново уведу санкције Техерану, могло би доћи до развоја нуклеарног оружја у Ирану и до веће опасности да рат стигне до Европе, рекао је данас министар спољних послова Немачке Зигмар Габријел.

Габријел је за радио "Дојчландфунк" рекао да је председник САД Доналд Трамп послао "тежак и опасан сигнал" у случају Северне Кореје.

"Моја велика брига је да оно што се дешава у Ирану или оно што се тамо дешава из перспективе САД неће остати проблем Ирана, већ проблем многих других у свету који ће размотрити да ли и они треба да набаве нукларно оружје такође, с обзиром да се споразуми о томе уништавају. И онда ће наша деца одрастати у веома опасном свету", рекао је Габријел.

Он је нагласио да ће, уколико се САД повуку из споразума, у Ирану превладати тврда струја која се противи преговарима са Западом.

"Можда ће тада морати да се посвете развоју нуклеарног оружја", рекао је Габријел, додавши да Израел то неће толерисати и да "ћемо се вратити 10 или 12 година уназад са опасношћу рата релативно близу Европи", преноси Ројтерс.

Он инсистира да САД не би требало да угрожавају безбедност својих савезника и сопственог народа зарад унутрашње политике.

Бивши председник САД и Трампов претходник Барак Обама хвалио је споразум као кључ у спречавању Ирана да развије нуклеарну бомбу, а споразум су потписали Кина, Француска, Русија, Британија, Немачка и Европска унија.

Трамп је Конгресу САД дао 60 дана да одлучи да ли ће поново увести економске санкције Ирану, које су укинуте 2016. године.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер