четвртак, 18. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Зидојче цајтунг: Да ли ће следећи председник САД бити мормон
Хроника

Зидојче цајтунг: Да ли ће следећи председник САД бити мормон

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 22. јануар 2012.

Да ли ће будући председник Сједињених Америчких Држава бити мормон? Ниједна религија не расте тако брзо као она којој припада потенцијални будући председник САД – Мит Ромни, пише "Зидојче цајтунг".

Мормони, припадници Цркве Исуса Христа - Светаца последњих дана, односно Мормонске цркве, са 14 милиона чланова бројно су надмашили Јевреје којих има 13 милиона у свету.

У Европи су мормони безначајни, у Немачкој их рецимо има 40.000. Али ако Ромнију у САД успе да се избори са предрасудама евангелистичких десничара, који мормоне третирају као јеретичку секту, мада су и једни други на конзервативној линији, онда би у новембру нови председник САД могао да буде мормон.

Многи Американци се тога плаше, не толико из теолошких разлога већ из страха од даље експанзије и јачања цркве која је у Јути створила „квази теократију“: 80 одсто функционера у тој држави су републиканци, 85 одсто су мушкарци, 90 одсто су Мормони, 99 одсто су белци.

Мормонски „Ватикан“ је Солт лејк сити. Једна од важних мисија ове цркве је крштење мртвих. Неправедно је да они који су рођени пре Џозефа Смита, оснивача ове религије, који се иначе 1844. кандидовао за председника САД, немају право на вечни живот.

У једној пећини, на дубини од 200 метара мормони чувају податке о прецима, људима широм света. Ту се сада налазе документи око три милијарде људи. И тако се, у име својих мртвих предака, у стакленој крстионици коју на леђима носе дванаест волова, крсте живи мормонски верници. Постхумна крштења познатих личности, као што су Елвис Присли, Неполеон или Александар Македонски нису реткост. Масовно су крштаване и жртве холокауста, што је посебно изазвало негативан одјек у јавности.

Нека врста колективне параноје прожима ову црквену организацију, делом због сталног прогањања, а делом не би ли се забашуриле сумњиве стране оснивача религије. Џозеф Смит је био шарлатан са комплексом мисионара, човек који је трагао за благом (у материјалном смислу те речи). Осим тога параноја служи и томе да вернике држи на окупу и онима који се усуде да напусте цркву, предсказује се сурова смрт и вечни мрак. Мормони су полигамисти, али су се због сталног притиска споља, крајем 19. века тога делом одрекли. Смит је проповедао да на оном свету, мушкарац има тим бољу позицију, што више жена има. Данас око 40.000 људи у Јути и околним државама живи у полигамији.

(Дојче веле)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер