субота, 20. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жером Фуке: Макрон излази из атмосфере популарности и сада треба да преузме одговорност за своју политику
Хроника

Жером Фуке: Макрон излази из атмосфере популарности и сада треба да преузме одговорност за своју политику

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 15. август 2017.

 После победе на председничким изборима 7. маја, британски лист Економист је на насловној страни приказао новог председника Француске Емануела Макрона како хода по води, а 100 дана касније, млади председник постаје све непопуларнији суочавајући се с растућим спектицизмом Француза, оценила је агенција Франс прес.

Последње анкете представљају упозорење, јер је само 36 одсто Француза задовољно Макроном, док их је пре три месеца било 62 одсто. 

"Макрон излази из атмосфере популарности и сада треба да преузме одговорност за своју политику", оценио је председник института за истраживање Ифоп Жером Фуке. 

Иако је Макрон одржао неколико предизборних обећања, као што је закон о морализацији политичког живота после кампање пуне скандала о корупцији, нови председник се заложио за мере о ограничењу буџетског дефицита, што је изазавало незадовољство многих Франуза. Функционери су огорчени изненадним укидањем додатних финансијских средстава која су раније имали, пензионери нису задовољни најављеним повећањем пореза, што ће утицати на њихове пензије, док су сиромашнија домаћинства разочарана најављеном мером о ограниченој стамбеној помоћи. 

Смањење војног буџета је, с друге стране, навело начелника Генералштаба војске Пјера де Вилијеа да поднесе оставку, а то је довело до додатне тензије између Макрона и војске. 

Практично непознат пре пет године, Макрон изазива интересовање свих од његовог уласка у политику. За многе је он оличење промене, а некима је инкарнација економске и политичке елите. Његова млада центристичка странка Република у покрету освојила је већину на парламентарним изборима у јуну, али је недостатак искуства све видљивији и често на мети исмевања старијих политичара, оценио је АФП. 

Макронова центристичка линија с програмом који није ни на десници ни на левици, на мети је критика традиционалних и далеко искуснијих странака у Француској. Портпарол владе Кристоф Кастанер сматра да је током првих 100 дана било времена да се "поставе основе и темељи за дубоку промену у земљи". 

Поред разних изазова које чекају Макрона после годишњег одмора, медији сматрају да се на међународној политичког сцени одлично "суочио са џиновима светске дипломатије, као што су Доналд Трамп и Владимир Путин".

На европском плану, Макрон има "пријатељско савезништво" с немачком канцеларком Ангелом Меркел, и као уверени Европљанин нада се поновном оживљавању Европске уније после одласка Велике Британије. Поред тога, Макрон је изазвао пажњу својим, како многи сматрају, атипичним браком. 

Макрон (39) и његова супруга Брижит (6​4), који су браку од 2007. године, привлачили су медијску пажњу за време кампање, јер за многе представљају атипичан пар због разлике у годинама. ​​Брижит је постала омиљена у народу, али не толико међу политичарима због статуса прве даме, који тек треба да буде дефинисан. 

Због петиције која се појавила против званичног статуса прве даме, медији су пренели да Брижит Макрон вероватно неће добити "статус прве даме", већ се у Јелијсекој палати саставља "документ о транспаретности" њене улоге.

(Бета)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер