петак, 29. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Женева: Савет за људска права УН усвојио резолуцију којом се налаже „покретање истраге могућих ратних злочина руских трупе на подручју Kијева и у другим областима“
Хроника

Женева: Савет за људска права УН усвојио резолуцију којом се налаже „покретање истраге могућих ратних злочина руских трупе на подручју Kијева и у другим областима“

PDF Штампа Ел. пошта
четвртак, 12. мај 2022.

ЖЕНЕВА - Савет за људска права Уједињених нација данас је усвојио резолуцију којом се налаже покретање истраге могућих ратних злочина које су руске трупе починиле у подручју Кијева и другим областима, преноси Ројтерс.

Савет за људска права УН, са седиштем у Женеви, је са 33 гласа за, два против и 12 уздржаних, усвојио резолуцију којом се комисији за истрагу налаже да истражи догађаје око Кијева и других подручја као што је Суми, која су била под привременом контролом руских трупа, преноси Ројтерс.

Заменица украјинског шефа дипломатије Емине Џапарова рекла је на заседању да су "у подручјима која су била под руском окупацијом крајем фебруара и у марту почињена најјезивија кршења људских права на европском континенту протеклих деценија", наводи британска агенција.

Генадиј Гатилов: Запад организује још једну политичку борбу да демонизује Русију

"Уместо да расправљамо о правим узроцима кризе у овој земљи и тражимо начине да је решимо, колективни Запад организује још једну политичку борбу да демонизује Русију", навео је у саопштењу руски амбасадор при УН-у у Женеви Генадиј Гатилов.

Русија је недавно искључена из Савета, али и даље може да присуствује седници као посматрач, али је одлучила да не учествује на данашњем заседању у знак протеста због резолуције, за коју тврди да је политички реваншизам, преноси Ројтерс.

Кина је заједно са Еритрејом гласала против резолуције

Кина је заједно са Еритрејом гласала против резолуције , а кинески амбасадор Чен Су такође је критиковао "политизацију" Савета за људска права Уједињених нација.

"Приметили смо да је последњих година политизација и конфронтација у Савету у порасту што озбиљно утиче на кредибилитет, непристрасност и солидарност", нагласио је кинески амбасадор.

На истој седници, Високи комесар УН-а за људска права Мишел Башеле рекла је да има много примера могућих ратних злочина од почетка руске агресије, наводећи да је у Кијевском региону откривено 1.000 тела.

"Обим незаконитих убистава, укључујући и сумње на насумична погубљења у подручјима северно од Кијева је шокантан", нагласила је Башеле.

Резолуцијом се такође захтева од Високе комесарке да у јуну Савет за људска права Уједињених нација извести о кршењима права у Маријупољу, наводи Ројтерс.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер