Početna strana > Hronika > Zemlje Kvinte: Srbija i Kosovo što pre da obnove dijalog, status kvo nije održiv i onemogućava napredak Kosova i Srbije ka članstvu u EU
Hronika

Zemlje Kvinte: Srbija i Kosovo što pre da obnove dijalog, status kvo nije održiv i onemogućava napredak Kosova i Srbije ka članstvu u EU

PDF Štampa El. pošta
utorak, 13. avgust 2019.

Vlade zemalja Kvinte pozvale su danas Srbiju i Kosovo da što je moguće brže obnove dijalog pod okriljem EU i da se uzdrže od koraka koji onemogućavaju postizanje sporazuma “neophodnog obema državama u cilju postizanja širih evroatlantskih integracija”.

U zajedničkom saopštenju, vlade Francuske, Nemačke, Italije, Velike Britanije i SAD navele su da su spremne da kroz podršku visokom predstavniku EU povećaju svoju ulogu u postizanju dogovora Srbije i Kosova, ali da to ne mogu da učine “dok obe strane ne pokažu spremnost na kompromis, dok ne uklone prepreke i ne nastave da razgovaraju”.

 “Za Kosovo to znači ukidanje taksi (na uvoz robe) koje je nametnulo Srbiji. Za Srbiju to znači prekid kampanje za povlačenje priznanja nezavisnosti Kosova”, navodi se u saopštenju koje je medijima prosledila Ambasada SAD u Beogradu.

Vlade pet zemalja su navele da je “posle godina stagnacije došlo vreme da se stavi tačka na sukobe iz devedesetih” i da se “kroz pregovore u duhu dobre volje postigne sporazum prihvatljiv obema stranama koji će obezbediti bezbednu i prosperitetnu budućnost za gradjane Kosova i Srbije”.

“Vlade Francuske, Nemačke, Italije, Velike Britanije i SAD ujedinjene su u nameri da se postigne puna normalizacija u odnosima Beograda i Prištine kroz sveobuhvatni, politički održiv i pravno obavezujući sporazum koji će doprineti regionalnoj stabilnosti. Status kvo onemogućava napredak Kosova i Srbije ka članstvu u EU i jednostavno nije održiv”, navodi se u saopštenju.

U saopštenju se navodi da vlade pet zemalja žele da građani Kosova i Srbije “uživaju plodove održivog mira” i da su spremne da u tome pomognu “na svaki mogući način”.

Dijalog Beograda i Prištine je prekinut je nakon što je Vlada Kosova uvela takse na robu iz Srbije i BiH 6. novembra, da bi ih 21. novembra povećala na 100 odsto. Takva odluka je doneta nakon odluke Interpola da odbije zahtev Kosova za prijem u tu organizaciju.

Umesto ukidanja, međutim, takse od 100 odsto uvedene su i na proizvode stranih kompanije koji se proizvode i uvoze iz Srbije.

Promeni stavova Prištine nisu doprineli ni pritisci Brisela i Vašingtona.

Tokom posete Beogradu Emanuel Makron je izjavio da će održati specijalni sastanak sa rukovodstvom Beograda, Prištine i kancelarkom Angelom Merkel, sa ciljem da se omogući postizanje sporazuma.

Nakon toga je Vučić naveo da će sledeći sastanak Beograda i Prištine u organizaciji francuskog predsednika biti održan najverovatnije u septembru.

Nedavno je, međutim, premijer Kosova Ramuš Haradinaj podneo ostavku na tu funkciju, jer je, kako je naveo, kao osumnjičeni pozvan na saslušanje pred Specijalno tužilaštvo u Hagu.

Očekuje se da u skorije vreme predsednik Kosova Hašim Tači raspiše izbore, a kosovski mediji kao najverovatniji termin navode septembar ove godine.

(Beta, Insajder)

 

Ostali članci u rubrici

Anketa

Da li će, po vašem mišljenju, „Zajednica srpskih opština“ na KiM biti formirana do kraja 2023. godine?
 

Republika Srpska: Stanje i perspektive

Baner
Baner
Baner
Baner
Baner
Baner