четвртак, 25. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Сертић: Већина од 11 стратешких предузећа која од јуна немају заштиту државе од поверилаца мора да смањи број запослених
Хроника

Жељко Сертић: Већина од 11 стратешких предузећа која од јуна немају заштиту државе од поверилаца мора да смањи број запослених

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 29. мај 2016.

 БЕОГРАД - Ниједно од 11 стратешких предузећа, који од јуна више неће имати заштиту државе од поверилаца, неће након тога отићи у стечај, изјавио је вечерас министар привреде Жељко Сертић.

Он је гостујући на РТС рекао да је влада, заједно са тим предузећима, обезбедила да она наставе економски живот и у наредном периоду, али и указао да ниједно од њих не може да рачуна на субвенције државе са којима се престало још прошле године.

Сертић је прецизирао да ће седам предузећа то учинити кроз Унапред припремљени план реорганизације (УППР), док је за остале фирме направљен договор са повериоцима да одложе наплату потраживања.

Министар је рекао да ће већина тих предузећа морати да смањи број запослених и да су многа већ понудила социјални програм радницима.

Упитан колика су дуговања тих фирми, Сертић је рекао да су свих 17 заштићених предузећа у реструктурирању, имала укупно 3,5 милијарде евра историјских дуговања. 

"Тих 17 предузећа, која су запошљавала око 22.000 људи, нама су представљала потенцијал, а доказ да смо добро изабрали је управо то што смо их све ставили у функцију", рекао је Сертић.

На питање колико ће радника прихватити социјални програм, Сертић одговара да то зависи од конкретног предузећа и наводи пример ФАП-а из Прибоја, где се од укупно 650 запослених, чак 627 њих пријавило.

"То не значи да је влада одустала од реорганизације ФАП-а, нити од тражења инвеститора за то предузеће", прецизирао је Сертић.

Министар је подсетио да је од укупно 17 заштићених фирми на неки начин до 1. јануара ове године решена судбина њих шест, и поручио да је зато могуће да и преосталих 11 од јуна не оде у стечај. Он се осврнуо на Симпо и Ласту, фирме које су ове године биле ван система заштите, а како је казао, функционисала су.

Објашњавајући моделе, он је рекао да је УППР заправо судска одлука којом практично доказујете да је ваше пословање сада позитивно.

УППР је, како је рекао, модел који је свуда прихваћен, а којем прибегавају и приватне компаније. Прихваћен је, наводи министар, у региону. 

Када је реч о договору с повериоцима, он је објаснио да највећи део комерцијалних дугова "отпада" на банке.

"Њима та имовина не значи ништа, ако не могу да је продају на тржишту. Зато је могао да се направи договор да се дугови исплаћују кроз репрограм. То је онда једнак услов као да добију УППР, само морају да поштују договор, јер ако не испоштују, иду у стечај аутоматски", рекао је он.

Сертић је поручио и да је данас историјски дан, јер су по први пут државна предузећа изједначена с приватним будући да формално  према прописима државна предузећа више нису под заштитом државе.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер