среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Сертић потписао са америчком компанијом НЦР уговор о субвенцијама у износу од четири милиона евра
Хроника

Жељко Сертић потписао са америчком компанијом НЦР уговор о субвенцијама у износу од четири милиона евра

PDF Штампа Ел. пошта
уторак, 31. март 2015.

БЕОГРАД - Министар привреде Жељко Сертић потписао је данас са америчком компанијом НЦР уговор о субвенцијама у износу од четири милиона евра, на основу чега ће ова компанија до 2017. године запослити још 800 радника у Србији.

"Имаћемо компанију са више од 1.400 запослених, која пружа различите услуге на глобалном нивоу. Уз ову инвестицију, Београд ће постати нека врста развојног центра те фирме", рекао је Сертић новинарима након потписивања уговора у Влади Србије.

Министар је прецизирао да ће се субвенције овој фирми исплаћивати у траншама и да ће бити исплаћено више од 43 милиона за бруто зараде.

Држава, како је рекао, даје мање од 10 одсто на ту цифру.

Сертић је нагласио да ће субвенције донети већи приход у буџет по основу пореза и запослити велики број људи. Упитан како је дошло до заокрета и да се држава ипак одлучила да даје субвенције за инвеститора, Сертић је одговорио: "Када сам изабран за министра привреде у врло крактком року смо се договорили да је ипак потребно обезбедити подстицаје компанијама које имају добре бизнис планове, иако те субвенције служе да се запосли већи број људи".

На питање како ће држава реаговати ако инвеститори који су добили субвенције ипак отпусте део радника, као што је пример "Горења", које је добило 10.000 евра по запосленом, а отпустило неколико стотина људи, или компаније "Вали", која је субвенционисана са 2.000 евра по запосленом, а отпустила је њих 200, Сертић је рекао да ће држава строго конторлисати да се све одредбе уговора испоштују.

"Строго водимо рачуна о свим елементима уговора, а сарађујемо и са Националном службом за запошљавање. У свим случајевима када дођемо до сазнања да је уговор прекршен можемо да активирамо гаранције које је фирма приложила како би добила субвенцију", рекао је Сертић.

Он је поручио да су инвестиције корисне за фирме које реинвестирају и истакао да су компаније задовољне квалитетом српских радника.

Представник компаније НЦР Рик Макуарк, фирме која је за сада у Србију уложила 6,4 милиона евра и која запошљава укупно 621 радника, рекао је да је ово партнерство темељ на којем та фирма гради и побољшава услове за пословање у Србији.

Према његовим речима, овај уговор је решење у корист како те фирме тако државе и грађана. Амбасадор САД у Србији Мајкл Кирби подсетио је да је још на Бизнис форуму на Копаонику указивао како би Србија требало да престане да извози људе, а овакви уговори су шанса да ти људи и у Србији добију запослење.

"Будућност земље је базирана на младим људима, а НЦР запошљава младе који говоре више језика, који су махом факултетски образовани и имају ИТ вештине, што цене и компаније у свету. Ово је шанса да се ти људи задрже у Србији", поручио је Кирби.

Доделу субвенција је одобрила владина Комисија за контролу државне помоћи.

Закон о улагањима за две-три недеље у јавној расправи

Министар привреде Жељко Сертић најавио је данас да ће за две - три недеље закон о улагањима, који ће омогућити отворенији и јаснији процес улагања, бити на јавној расправи. Сертић је навео да ће закон о улагањима прецизирати и правила везано за државне подстицаје за инвеститоре.

Он је, након потписивања уговора о субвенцији са америчком компанијом НЦР у Влади Србије, подсетио да је влада пре неколико дана донела уредбу којом је правила давања подстицаја ускладила са европском праксом.

Према његовим речима, ту су класификоване категорије у зависности од развијености општина, а настојало се да девастирана подручја могу да рачунају на највеће износе на име субвенција како би се у тим подручјима запослио што већи број радника.

Закон ће, додаје министар привреде, предвидети и оснивање инвестиционих канцеларија које ће водити градоначелници. "Окружење нам диктира да би требало да субвенционишемо улагања.

Земље у окружењу имају подстицаје, као и европске земље", рекао је Сертић.

Министар је данас потписао уговор о субвенцијама у износу од четири милиона евра, на основу чега ће америчка фирма НЦР до 2017. године запослити још 800 радника у Србији.

"Имаћемо компанију са више од 1.600 запослених, која пружа различите услуге на глобалном нивоу. Уз ову инвестицију, Београд ће постати нека врста развојног центра те фирме", рекао је Сертић.

Субвенције овој фирми исплаћиваће се у траншама, а компанија планира да на име бруто зарада исплати више од 43 милиона.

Држава, како је рекао, даје мање од 10 одсто на ту цифру. Сертић је нагласио да ће субвенције донети већи приход у буџет по основу пореза и запослити велики број људи.

Према његовим речима, држава ће строго контролисати све елементе уговора, како у овом, тако и у свим другим случајевима. Доделу ове субвенције је одобрила владина Комисија за контролу државне помоћи.

(Танјуг)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер