четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Сертић: Немамо времена за промену свести јер тај процес траје кроз генерације, већ сада морамо да поставимо вредносне норме
Хроника

Жељко Сертић: Немамо времена за промену свести јер тај процес траје кроз генерације, већ сада морамо да поставимо вредносне норме

PDF Штампа Ел. пошта
среда, 01. октобар 2014.

БЕОГРАД - Министар привреде Жељко Сертић изјавио је данас да промена свести у Србији мора да крене на највишем нивоу, од државних руководилаца, преко руководилаца јавних предузећа и локалних самоуправа, све до радника.

Он је, гостујући у емисији "Један на један" Радио-телевизије Војводине, истакао да је промена свести тежак процес и да траје кроз генерације, али да ми немамо времена за то, те да већ сада морамо да поставимо вредносне норме, како ћемо да радимо.

Сертић је рекао да је за њега, као некога ко је дошао из приватног сектора, капитална промена у држави то што је данашња политичка елита по први пут економију ставила на прво место.

"Мере које су предвиђене фискалном консолидацијом, попут смањење плата, само су једна од мера реформе… то није довољно, али не сме више да се гледа само појединачан интерес, на овоме морамо да радимо заједно", објаснио је Сертић.

Он је поновио да је Влада Србије најавила нови план рада јавних предузећа, такозвани Мастер план, који ће бити јасан и прецизан и који ће на системски квалитетан начин пратити рад јавних предузећа, пре свега, одговорност менаџмента.

"До сада је надзор државе био поприлично плитак. Правили су се планови, а онда видимо да се ставка набавке идентичне опреме појављује три године за редом и нико није поставио питање да ли менаџмент лаже, па је ту опрему набавио и поново је ставио у план да би дошао до додатних средстава или је три године за редом није набављао", објашњава Сертић.

Он је додао да многа предузећа функционишу као по некој теорији хаоса, где имају нека овлашћења која су им дата, али да енергију стварају као честице које се случајно сударају, што мора да се мења.

Сертић је рекао да Мастер план још увек није завршен, да је остало да се поради на различитим моделима менаџерских активности, а да ће реформе кренути од највећих предузећа на републичком нивоу, њих 30-ак.

Он је додао да је циљ Владе Србије да јавна предузећа добију менаџмент који ће бити једнак оном у приватном предузећу, а да су први кораци ка томе поштовање Закона о јавним предузећима, дефинисање правила рада, израда пословног плана и јасне смернице ко сноси одговорност за нереализацију плана.

"Имамо потпуно хаотичан систем управљања јавним предузећима. Највећи део предузећа нема концизне пословне планове, нема управљачки механизам и нема Управне одборе који на прави начин контролишу рад предузећа", навео је Сертић.

Он је напоменуо да транзиција јесте процес, те да западне земље имају школу која мора да се заврши, поред редовног образовања, да би могао да радиш у државној администрацији, да будеш серификован да би био члан управног одбора неког предузећа.

"УО требају да буду састављени од стручњака из различитих области. Процедуре и процесе у сваком предузећу морате да имате дефинисане процесе управљања. Стране компаније које долазе код нас савршено функционишу јер имају процесе управљања. Промена свести је да схватимо да неко ко о ради 15 сати дневно и одговара за свој рад, морално и материјално, мора да буде добро плаћен", објаснио је министар.

(РТВ)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер