среда, 24. април 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Ловринчевић: Хрватска још три године неће изаћи из економске кризе
Хроника

Жељко Ловринчевић: Хрватска још три године неће изаћи из економске кризе

PDF Штампа Ел. пошта
понедељак, 15. новембар 2010.

Члан Саветничког тима премијерке Јадранке Косор Жељко Ловринчевић казао је да Хрватска још три године неће изаћи из господарске кризе.

У Дневнику је оштро критизирао политику садашње Владе. Сматра како ММФ неће доћи, ако се сви буду понашали одговорно. "Показало се да нису", казао је Ловринчевић и додао да се у последњој години ситуација мало променила на боље. Као нужан потез сматра смањење трошкова рада, а верује да ћемо успети задржати стабилан течај куне, у чему ће нам помоћи и улазак у Еуропску унију.

Политичаре треба натерати на одговорност

Није се у потпуности сложио са изјавом председника Еуропске централне банке који је рекао да Хрватска иде у катастрофу. "Треба онемогућити политици да ствара дефицит који не може покрити. Политичаре законом треба натерати на одговорност", рекао је Ловринчевић и додао да такву упозорење треба схватити озбиљно.

И Ловринчевић би смањивао прорачун резањем плаћа, мировина и социјалних давања, а прорачун би замрзнуо за најмање три године. На крају је изрекао црну прогнозу да ће баш те три године бити потребне Хрватској како би се извукла из кризе.

Упозорио је да се јавна подузећа не смију користити за коалицијске аранжмане и збрињавање "својих људи", а највећи проблем види у нестручности политичара који политизирају одлуке о прорачуну и економским мерама.

(Index.hr)

Жан-Клод Трише: Хрватска срља у катастрофу!

Гувернер Хрватске народне банке пренео упозорење првог човека Европске централне банке Загребу

Уз овакав раст трошкова рада и фискалног дефицита, у комбинацији са стабилним курсом, Хрватска иде према катастрофи - став је председника Европске централне банке Жан-Клода Тришеа који је пренео гувернер Хрватске народне банке Жељко Рохатински.

Гувернер ХНБ је оценио да Хрватска може да издржи још годину дана, додавши да дуже време није у контакту с владом, па није имао прилике да премијерки Јадранки Косор пренесе Тришеово упозорење. Он каже да се не смеју повећати трошкови рада, порези, ни дефицит јер се “тиме отварају маказе између растућих трошкова и стабилног курса”.

По речима Рохатинског, не треба мењати курс, јер би се тиме “срушио цео финансијски систем”, јер, како каже, “с обзиром на ниво окренутости евру укупне економије и висину спољног и домаћег дуга, стабилан курс нема реалну алтернативу”.

Изношење Тришеовог упозорења преко медија снажан је притисак на владу да смањи расходе буџета на чијем ће се предлогу радити, истичу хрватски медији.

Председник Хрватског удружења економиста Љубо Јурчић каже да, ако земља не повећа домаћу производњу, уз високи дуг који има, све што ће Хрвати моћи то је “да се помоле Оцу да им опрости дугове њихове, као што и они опраштају дужницима својим” .

Мисија ММФ-а допутовала је у Загреб на разговоре с хрватским властима, које, међутим, нису одушевљене мерама које им предлажу експерти из Вашингтона. Један посланик владајућег ХДЗ-а изјавио је да методе ММФ-а попут смањења плата, пензија и социјалних давања “не би добро прошле у хрватским специфичним условима”. Премијерка Јадранка Косор каже да би ММФ одмах смањио накнаде породиљама, а она је, као жена, жестоко против таквих мера.

Милиони евра на руке

Хрватску на унутрашњем плану настављају да потресају афере од којих је “најгласнија” она око Иве Санадера. Тако медији у четвртак пишу о изјави бившег благајника ХДЗ-а и шефа царине Младена Баришића да је три и по године новац зарађен преко агенције “Фими Медија” лично доносио у кућу Иве Санадера.

“При испоруци новац нисмо ни бројали. Захтеве за још новца правдао је разним разлозима, па ми је рекао да не бринем, да он зна шта ће с новцем”, цитирају медији исказ Младена Баришића. Бивши премијер је тако на руке добио око 4,09 милиона евра

(Новости)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер