четвртак, 28. март 2024.
 Ћирилица | Latinica

Нови број

Тема: Светска економска криза и Србија (II)
Банер

Претходни бројеви

Банер

Пронађите НСПМ на

&

Нове књиге

Банер

Едиција "Политички живот"

Ђорђе Вукадиновић: Од немила до недрага

Банер
Банер
Банер

Часопис НСПМ или појединачне текстове можете купити и у електронској форми na Central and Eastern European Online Library

Банер
Банер
Почетна страна > Хроника > Жељко Комшић: Није ми јасно како Вучић подноси Додика који му ставља политички терет на леђа
Хроника

Жељко Комшић: Није ми јасно како Вучић подноси Додика који му ставља политички терет на леђа

PDF Штампа Ел. пошта
недеља, 23. септембар 2018.

 Први и најважнији разлог због кога се Милорад Додик кандидовао за српског члана Председништва БиХ је то што је свјестан да од кадрова своје партије једини он има шансу да буде изабран.

Један од разлога сигурно јесте и тај да прави опструкције на нивоу БиХ што је, с обзиром на организацију федерације, са те позиције лако изводиво. Међутим, колико ја знам, његов план јесте да се, након евентуалног избора, повуче и врати на позицију премијера РС-а. То је варијанта „у игри“ ако СНСД буде у прилици да прави нову Владу РС-а. Друга варијанта је да ако Додиков „стратешки партнер“, Драган Човић такођер буде изабран у Предсједништво БиХ, и ако њихови уцјењивачки сепаратистички захтјеви не буду прихваћени од стране странака у Сарајеву, да се један и други повуку са тих позиција изазивајући озбиљну уставну кризу у БиХ. У том случају Предсједништво БиХ, као шеф државе више не постоји. Сличан, ако не идентичан, сценариј распада државе већ смо видјели у случају посљедњег Предсједништва СФРЈ. Иста матрица“, каже у разговору за Данас Жељко Комшић, кандидат за хрватског члана Председништва Босне и Херцеговине на предстојећим изборима 7. октобра и лидер Демократског фронта.

* Верујете ли ви у будућност БиХ?

– Наравно. И безусловно. Ако буде угрожена, бранићемо је свим средствима.

* Зашто тврдите да би улазак у сарадњу с Додиком и Човићем био дубоко издајнички, јер би они контролисали све финансијске токове?

– Мислим да су њихови планови далеко озбиљнији од тога. Заправо они и сада контролишу све финансијске токове. То већ имају и не боре се за то. А за шта се боре већ сам одговорио. Осим тога, они ни не скривају своје циљеве. Они су исти као они које је имао Караџић на једној страни и Мате Бобан на другој страни. Само сада нема тенкова, топова, итд. Остало је све исто.

 * Тврдите и да сарадња Човића и Додика води стварању етничких и политичких торова у БиХ?

– Да. И мислим да нисам изрекао ништа ново ни оригинално. Сви то већ знају.

* Позвали сте све пробосанске кандидате да се изјасне да ли су за одбацивање ‘конститутивности’ и за грађанску државу, или за етнотериторијализацију БиХ. Због чега?

– Зато што је конститутивност историјски превазиђен модел. Он више не постоји ни тамо гдје је „патентиран“ – у земљама бившег СССР-а. На овим просторима он је имао своје оправдање, поготово у БиХ. Али данас, због промијењених околности и нових реалности, тај модел представља један од основних „генератора“ етничких и политичких криза у БиХ и представља како политичку тако и друштвену основу за дисолуцију БиХ. Данас су, у свим модерним, организованим, уређеним и демократским државама, на сцени грађански модели организације и државе и друштва. Права појединаца, поготово људска права, су „централна оса“ сваког од тих политичких и друштвених система. Таква друштва функционишу, и то функционишу врло добро. Да се разумијемо, не заговарамо ми „укидање народа“ и прављење неке вјештачке наднације или нове нације. Напротив. Мислимо да ће и припадници сада конститутивних народа тако бити заштићени. Али биће заштићени као појединци, а не као припадници колективитета. И то ће бити боље заштићени него што су сада, истина и за разлику од садашњег стања, на цијелој територији БиХ. А тек да не говоримо о онима који не припадају нити једном од конститутивних народа и за које је Суд за људска права у Стразбуру већ утврдио да су дискриминисани садашњим уставним уређењем.

* Шта садржи ваш план за БиХ који сте представили током изборне кампање?

– Као члан Предсједништва предложићу Календар заједничких посјета мјестима убијања, геноцида и ратних злочина над цивилним становништвом у Босни и Херцеговини, те ћу тражити да Председништво заједнички обиљежава ове догађаје. Затражит ћу и доношење Закона о забрани негирања геноцида и других ратних злочина утврђених од стране Међународног кривичног суда за бившу Југославију, Међународног суда правде и Суда Босне и Херцеговине. Осим тога, Међународна комисија за нестале (ИЦМП) мора да настави рад у БиХ, а институције Федерације наставиће да подржавају покретање регионалних иницијатива које ће осигурати размјену доказа о почињеним ратним злочинима и утврђивању чињеница. Између осталог, важна је успостава РЕКОМ-а као иницијативе која ће допринијети процесу помирења и заједничком наративу о ратовима 90-их. Сваки искорак на том путу је напредак за цијелу регију Западног Балкана.

Конститутивност је историјски превазиђен модел. Он више не постоји ни тамо гдје је „патентиран“ – у земљама бившег СССР-а. На овим просторима он је имао своје оправдање, поготово у БиХ. Али данас, због промијењених околности и нових реалности, тај модел представља један од основних „генератора“ етничких и политичких криза

* Позвали сте Додика да одустане од кандидатуре за српског члана Председништва БиХ?

– Тачно и то зато што својим дјеловањем, понашањем, ставовима брука људе и народ у који се, наводно, куне. А истовремено наноси и штету својој земљи, Босни и Херцеговини.

 *И док ви тврдите да је проблем што је Додик на црној листи САД, он истиче да је то за њега изазов и да ће му бити задовољство да попут Кастра дође на седницу УН, упркос црној листи?

– Ако Додик буде изабран, заиста се може десити да дође на сједницу Генералне скупштине УН-а. Али, у таквом статусу којем се он налази, није баш пријатно путовати, а поготово доћи на такву сједницу. Не вјерујем да би му се баш допао третман који добија са „црном листом“ у ЦВ-у.

 * Председник Српске за вас тврди да сте губитник који покушава да се врати, док он према свим анкетама побеђује?

– То ћемо знати тек након што се објаве резултати избора. Можда је у праву, а можда и није. Унапријед то нико не може знати, па ни Милорад.

* Истовремено и Ваш противкандидат на изборима за хрватског члана Председништва у БиХ Драган Човић, према свим анкетама побеђује?

– Ако је већ тако, онда он нема никаквог разлога за нервозу. Све му иде како је и планирао.

* Ових дана реаговали сте и на Вучићеву забринутост због ваше евентуалне победе на изборима. Да ли то Вучићу одговара победа Човића?

– Е видите, то би требало питати Вучића. Када већ прича о пријатељству и сарадњи наше двије државе, ако ништа друго и паметније, било би пристојно да се бар не мијеша у наше послове и ствари. Свакако већ има и превише проблема у преговорима око Косова. Искрено, не знам ни како подноси и толерише Додика јер му овај „ставља на леђа“ политички терет који би га на крају могао коштати свега.

 * Очекујете ли, ипак, да ће се пред крај изборне кампање у БиХ председници Србије и Хрватске директно стати на једну од страна у кампањи?

– Они су се већ умијешали.

 * И вас је подржао Чедомир Јовановић. Како гледате на ту подршку?

– Мени је част да имамо подршку тако храброг и добронамјерног човјека.

(Данас)

 

Остали чланци у рубрици

Анкета

Да ли ће, по вашем мишљењу, „Заједница српских општина“ на КиМ бити формирана до краја 2023. године?
 

Република Српска: Стање и перспективе

Банер
Банер
Банер
Банер
Банер
Банер